Péter Korniss - Touha po věčnosti

23/04/2018

Tentokrát nikoliv jako člen mezinárodní poroty soutěže Czech Press Photo, do níž pravidelně po dvě desetiletí přijížděl, ale jako autor. Unikátní projekt jednoho z velkých současných fotografů Pétera Kornisse - držitele Pulitzerovy ceny, Kossuthovy ceny a maďarského titulu Národní umělec. Výstava Touha po věčnosti je věnována jeho celoživotnímu dílu zaměřenému na postupnou proměnu tradičního venkova. Projekt začal v r. 1967 v tančírně transylvánské vesnice Szék, která kdysi ležela v maďarském, dnes rumunském teritoriu. Tam se Korniss stal svědkem osudového okamžiku mizejícího venkovského světa. „Věděl jsem, že to, na co se dívám, je už včerejšek. Můj cíl byl jasný: uchovat to“, popisuje svůj tehdejší pocit.

Péter Korniss se začal systematicky věnovat psychosociálnímu jevu - tzv. hostujícím dělníkům. Stěžejní pro něj byla práce s venkovanem Andrásem Skarbitem. Ten podobně jako čtvrt milionu dalších týden co týden odjíždí ze své vsi za prací do hlavního města. Na víkend se vrací domů za rodinou, polem a zahradou, do místní hospody. Pak se zase vrací do městské ubytovny či maringotky. Nakonec dochází k poznání, že necítí nikde doma. Neustálá migrace se dnes stala průvodním jevem života Evropy.

Význam Pétera Kornisse nespočívá pouze v jeho fotografické tvorbě, ale i v jeho činnosti žurnalistické, pedagogické, kurátorské, a to na mezinárodní úrovni. Byl členem mezinárodních porot světových soutěží World Press Photo a Pictures of the Year, přednášel na prestižních univerzitách v USA, Velké Británii, Německu. Korniss má k České republice a zvlášť k Praze specifický vztah: Dvacet let sem přijížděl jako člen mezinárodních poroty soutěže Czech Press Photo a jako jedinému z porotců mu byla udělena zvláštní pocta – Czech Press Photo Award za mimořádný přínos české a slovenské fotografii.

Výstava PÉTER KORNISS - TOUHA PO VĚČNOSTI se koná na Staroměstské radnici 3.5 – 28. 6. 2018

string(1) "1"