Tělo jako znak

Výstava APF - Tělo jako znak

Tělo jako znak

Autor: Asociace profesionálních fotografů ČR

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
28. února – 1. dubna 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč v této ceně je zahrnuto také vstupné na vedlejší výstavu První republika.

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

15/03/2018

Tělo je rozmanitým námětem pro umělce od počátku dějin umění. Fotografové vnímají tělo komplexněji na více rovinách, například po tělesné nebo erotické. Díky různým postupům postprodukce nebo umu fotografů vznikají obrazce, které mnohdy tělo ani vzdáleně nepřipomínají. V Czech Photo Centre představuje Asociace profesionálních fotografů (APF) výstavu Tělo jako znak s kurátorským dohledem Vladimíra Kozlíka a Zdeňka Lhotáka. Historie asociace sahá až do dob sametové revoluce. Asociace byla odpovědí na sdružování volných činností, do kterých fotografie spadala, a bez členství ve Fondu výtvarných umění nebylo možné tuto činnost vykonávat.

Každý z vystavujících fotografek a fotografů vnímá tělo z jiné perspektivy a tou k němu přistupují. Expozice představuje výběr fotografů z APF, jejichž tvorba je velmi rozdílná, což dává více vyniknout významu těla. Snímky pochází z různých období tvorby, ale nejlépe reprezentují dané téma. Divák má možnost vidět například snímky připomínající šamanský tanec od Rudo Prekopa nebo velmi složité kompozice Vasila Stanka.

Zajímavým kontrastem jsou snímky fotografek, které s tělem, zejména ženským, pracují mnohem jemněji. Například Dominika Kubišová předvádí tělo jako krajinu, do níž manipulací přidává nebe a nechává vyznít pouze smyslné křivky.

Kurátorská dvojice vyladila pestrý výběr snímků. Abstraktní obrazce, které připomínají záhyby těla velmi vzdáleně, vyzívají snímky naturalistických fotografií. Výstava vybízí k detailnímu pozorování a snaze pochopit fotografovo rozpoložení způsobu vnímání těla.

Výstavu Tělo jako znak můžete v Czech Photo Centre navštívit až do neděle 1.4. 2018

Anna Vacková

NULL