Pavel Mára

Video: Posezení s fotografem Pavlem Márou

26/02/2018

Tým Czech Photo pro Vás zahájil nový cyklus videí pod názvem „Posezení s fotografem,“ kde budeme představovat výrazné osobnosti české fotografie, nové talenty a významné lidi s fotografií spjaté. U příležitosti nové výstavy členů Asociace profesionálních fotografů (AFP) vám přinášíme rozhovor s renomovaným fotografem, zakládajícím členem APF, Pavlem Márou, kterého vyzpovídala nová moderátorka a členka týmu Czech Photo Anna Vacková. Za kamerou je již tradičně Oleg Homola.

Fotograf a pedagog Pavel Mára je jednou ze zásadních figur české výtvarné fotografie. Jeho tvorba je promyšlená a inovativní. Neustále zkoumá hranice fotografie. Například v souboru roušky exponoval fotografie na plátno, které ještě mokré věšel a tvaroval. Mára za svou karieru vytvořil přes třicet cyklů, které jsou vzájemně propojené technikou i názvy. I jeho soubory se objeví na výstavě Tělo jako znak v Czech Photo Centre.

Pavel Mára vystudoval na FAMU nejprve kameru u profesora Šmoka. Po studiu nebyl přijat do fondu výtvarných umělců, z tohoto důvodu se nemohl živit jako fotograf, musel tedy na FAMU pokračovat dalších pět let ve studiu fotografie. Frustrace z minulého režimu vedla po sametové revoluci fotografy k založení Asociace profesionálních fotografů (APF), kde byl jedním ze zakládacích členů. Ti si mysleli, že nebude možné fungoval bez organizace, která by hájila jejich zájmy.

V roce 2015 získal Mára ocenění osobnost české fotografie za mimořádný počin. Asociace ocenila autorovu retrospektivu a na ní navázanou knihu, která shrnuje jeho dosavadní dílo.

Text: Anna Vacková
Video: Oleg Homola

NULL