Video: Jak vidí svět války Lenka Klicperová a Jana Andert

19/02/2018

Výstava Czech Press Photo již byla na Staroměstské radnici ukončena, ale to vlastně znamená, že jsme zahájili přípravu ročníku dalšího! Doufáme, že již teď mají všichni fotografové založenou složku s názvem Czech Press Photo 2018, kam průběžně ukládají ty nejlepší momenty roku, které se jim daří zachytit.

Výraznými osobnostmi uplynulého ročníku byly válečné dokumentaristky Lenka Klicperová a Jana Andert. Přinášíme vám video z jejich autorské prezentace a besedy s návštěvníky.

Šéfredaktorka Lidé a Země Lenka Klicperová se v dubnu 2017 vypravila opět do Sýrie, už po páté. Tentokrát do Aleppa, které bylo dobyto syrskou armádou na sklonku roku 2016. Město zůstalo v troskách, na okrajích se stále ještě (i po čtyřech měsících od deklarovaného dobytí) bojovalo. Někteří lidé se začali postupně vracet do svých domovů, z nichž mnohdy nezbylo nic než hromada trosek. Lenka Klicperová se věnuje poslední tři roky zejména dokumentování války na Blízkém Východě – v Iráku a Sýrii. S fotografováním začala před dvanácti lety, když začala jezdit do zahraničí v rámci Lidé a Země. Věnuje se hodně také Africe a zejména palčivým tématům ovlivňujících život žen v rozvojovém světě - jako např. ženská obřízka, masové znásilňování ve válečných zónách, dětským vojákům a vojačkám atd. Naposledy pracovala v létě ve válkou rozvráceném somálském Mogadišu, kam se dostala po dlouhých letech, kdy do země nevyjel žádný český reportér. Je nositelkou několika cen Czech Press Photo za fotografii i video.

Jana Andret o svém pobytu v Iráku: strávila jsem osm měsíců se speciální antiteroristickou jednotkou Golden Division, která se zúčastnila bitvy o osvobození Mosulu od Islámského Státu. Sledovala jsem každý jejich krok na prvních liniích od začátku bitvy až dokonce. Díky mému vztahu, který jsem si s touto jednotkou vybudovala dostala jsem jedinečný přístup k informacím a bojovým operacím. Strávila jsem s nimi mnoho času a měla přístup na místa, kam se nikdo jiný z medií nedostal. Pohybovali jsme se mnohokrát jen pár metrů od bojovníků Islámského státu, jen zdi domu nás oddělovaly od nepřítele. Byla jsem součástí denního života vojáků a to i v těch nejhorších podmínkách a situacích, kdy jsem se jako jediná žena denně pohybovala mezi stovkami vojáků. Moje videa z Mosulu nezachycují jen boje. Je to i pohled na lidskost, která je součástí i té nejkrutější války.

NULL