Přeneste se do Amazonie nebo do bílého ráje

Komentovaná prohlídka výstavy Václava Šilhy Na vlnách fotografie

Výstava Na vlnách fotografie

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
18. ledna – 25. února 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

12/02/2018

Prohlížet si výstavu společně s autorem Václavem Šilhou je nezapomenutelný zážitek. Vynikající charismatický fotograf se smyslem pro humor a nadsázku vás svým vyprávěním přenese ze života plného stresů a problémů do amazonského pralesa nebo bílého ráje Antarktidy. Stačí zavřít oči, trochu se soustředit a jste tam. Společně s Václavem Šilhou se ocitnete na lovu divokého prasete s domorodými lovci. Při pohledu na fotografie se cítíte zadýchaní při představě, jak se snažíte stačit sedmdesátiletému lovci, který oděný jen do provázku kolem beder mrštně běží džunglí, zatím co vy za ním udýchaně klopýtáte a každou chvíli se válíte v bahně - poté, co uklouznete po mokrém kořenu. Přemýšlíte k čemu vám je každostředeční trápení v posilovně… U fotografií mizejících národů Ladaku se vám točí hlava z nadmořské výšky a držíte fotografovi palce, aby se mu povedl portrét ženy pořizovaný v přítmí a osvětlený jen plamenem svíčky. Společně s modelkou zadržujete dech a snažíte se nehýbat.

Portrétovanými osobami jste fascinovaní, ale co teprve, když se společně vydáte na plavbu do Antarktidy! Na lodi s příznačným názvem Zlaté rouno cestujete s partou ostřílených chlapáků a snažíte se nedat najevo, že vám zvracení přes palubu vadí. Tváříte se statečně a víte, že cílová destinace vám všechna příkoří vynahradí. Když lehčí o několik kilogramů dorazíte na místo a před vámi se otevřou nekonečné bílé pláně poseté statisíci tučňáky jste dokonale šťastní. Okolo vás jen nekonečné příroda, zvuky lámajících se ker a chrčení zápasících tuleních samců. K slzám vás dojímá příběh opuštěného tučňáka jiného druhu, který sem omylem zabloudil a teď stojí se svěšenou hlavou a neví co si počít. V moři rodina kosatek učí lovit svá mláďata a doufá, že je čeká šťastný a dlouhý život. Jste v euforii. Co na tom, že několikrát při vystupování na skalnatý břeh zahučíte i s technikou do ledové vody a že vyválení ve výkalech tučňáků páchnete na deset kilometrů… hlavně že jste v krajině, kde ještě vládne příroda a kterou člověk zatím nestihl zničit. Vleže se širokým objektivem díváte zpříma do očí tučňáků, tuleňům a albatrosům, kteří se vás nebojí, neboť mají to štěstí, že se k nim ještě nedonesla informace, že jste zástupce druhu, který naši planetu ničí. Proto se před nimi nemusíte stydět a plně se věnujete svému poslání. Zachytit místní krásu a informovat ostatní, že tady je, že existuje a že se musíme ze všech sil snažit, aby tomu tak bylo i nadále.

Propásli jste první komentovanou prohlídku? Nevadí, máte další možnost v sobotu 24.2. zapište si do diáře - vyplouváme v 15.00!

Text: Veronika Souralová

NULL