Cena diváků

Cena diváků Czech Press Photo putuje Renatě Hasilové

30/01/2018

Ve 23. ročníku soutěže Czech Press Photo si Cenu diváků odnesla moravská fotografka Renata Hasilová s fotografií Psi pro duši. Návštěvníci ocenili rovněž snímky Roberta Sedmíka Támhle je mikrofon a Michala Červeného Na Měsíc a zpátky.

Fotografie Psi pro duši Renaty Hasilové, která byla původně přihlášena v sérii v kategorii Problémy dnešní doby, zachycuje osamělost starých lidí v Domovech seniorů, v LDN a nemocnicích. Dlouhé a osamělé dny zde senioři naplňují různými aktivizačními činnostmi. Jednou z nejoblíbenějších je mezi obyvateli i pracovníky zařízení canisterapie. Jedná se o aktivity se psy, které přinášejí možnost kontaktu, komunikace, fyzického doteku, zájmu a vztahu. „Fotografie vznikla v průběhu běžné canisterapie, kdy moje fenka zlatého retrívra navázala kontakt s pánem na lůžku,“ uvedla Hasilová. Vítězka Ceny diváků soutěže Czech Press Photo 2017 obdržela od partnera kategorie Cena diváků, kterou byla společnost Olympus, fotoaparát OM-D E-M10 Mark II + 14 -42 mm EZ kit.

cena diváků Czech Press Photo

Dalším snímkem, jenž návštěvníky výstavy Czech Press Photo 2017 zaujal, byla fotografie Roberta Sedmíka z časopisu Týden Támhle je mikrofon. Snímek vznikl na Pražském hradě. Autor tam původně ani nechtěl jít, protože měl fotografovat na Hradě něco úplně jiného. Mělo to být – podle původních předpokladů - jedno z dalších nudných focení podání ruky. Ale že z toho vznikne divadlo, které fotograf za 20 let svého působení v oboru neviděl, to netušil. „Jediný problém při focení jsem měl, abych neměl snímek rozmazaný. Kvůli smíchu, který mne celé focení provázel,“ přiznává Sedmík.

Také fotograf Michal Červený, který svůj snímek Na Měsíc a zpátky přihlašoval do kategorie Sport, se dočkal zájmu návštěvníků výstavy, což mu v konečném důsledku přineslo také třetí místo Ceny diváků. „Tři dny jsem jezdil a hledal vhodnou lokalitu, pročítal weby o myslivosti, protože myslivci opravdu mají o Měsíci dobrý přehled, a astronomii, kombinoval je s moderními aplikacemi a snažil se poznatky skloubit s nějakým konkrétním místem. Fotografoval jsem kamarádku cyklistku Karlu Štěpánovou. Nakonec se vše zadařilo, Měsíc v superúplňku vyšel přesně tam, kde měl,“ říká Červený.

Mezi dalšími snímky, které se veřejnosti líbily nejvíce, byla fotografie Vojtěcha Hurycha Jirka, 90ti letý sportovec a Michala Dobeše Liščí láska. Návštěvníci měli možnost hlasovat v průběhu celé výstavy Czech Press Photo na Staroměstské radnici formou hlasovacích lístků až do neděle 28.1. 2018 a vybrat fotografii, která je nejvíce zaujala. Slavnostní ceremoniál předání cen proběhl v prostorách Czech Photo Centre 29.1. 2018. Ceny pro výherce dodala firma Olympus a Czech Photo.

Zdroj fotografií: Czech Press Photo

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu  .zip

Kontakty a další informace:
Czech Photo Centre: Public relations - Radek Polák, +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphotocentre.cz.

NULL