Na vlnách fotografie

Jak čaruje v přírodě Václav Šilha

Výstava Na vlnách fotografie

zobrazit v kalendáři

Datum trvání:
18. ledna – 25. února 2018

Otevírací doba:
pondělí: ZAVŘENO
úterý - pátek: 11 – 18
sobota - neděle: 10 – 18

Vstupné:
80 Kč / 40 Kč

Místo
Velká síň CPC
Seydlerova 2835/4
Praha 5 (Nové Butovice)
Zobrazit na mapě

29/01/2018

Kontrast je hlavním motivem výstavy Na vlnách fotografie autora Václava Šilhy v prostorách Czech Photo Centre a projevuje se v několika rovinách. Na první pohled je patrný kontrast barevný - mizejícím kulturám je přiřazena barva a zamrzlá krajina se zvířaty zůstává černobílá. Dále si například fotograf hraje s věcným kontrastem, který vyvolávají fotografie domorodých kmenů.

Barevná část expozice nabízí mimo jiné unikátní pohled do domorodého ekvádorského kmene Huaorani. Etnikum bylo objeveno v roce 1956 a stále praktikuje původní zvyky. Autor servíruje intimní pohled do tradičního života původních obyvatel. Divák může nahlédnout do skromné chýše, kde partnerský pár v náruči chová nosála, nebo prozkoumat lov v pralese. Šilha umí portrétované osoby naaranžovat ve svém přirozeném prostředí, takže působí jako sochy zasazené do výjimečné krajiny.

Během několika plaveb směrem k Antarktidě Šilha zachytil černobílou nedotčenou krajinu. Plavbou ho provázel kapitán Jerome Poncet, který trvale žije na Falklandských ostrovech. Mořský vlk Poncet zde prováděl i legendárního fotografa Sebastia Salgada. Absolutní důvěra zvířat dovoluje fotografovi pořídit snímky z bezprostřední blízkosti, a vytváří tak neobvyklé kompozice s výraznými objekty v popředí. Naopak celkům dominují početné kolonie tučňáků, které vytváří rozmanité linie ve strohé krajině.

Snímky Václava Šilhy fungují jako kronika, záznam doby, která za pár let už nebude realitou.

Text: Anna Vacková

NULL