Nejděsivější jsou sebevražední atentátníci

Beseda s Lenkou Klicperovou a Janou Andert

24/01/2018

Na besedě v Czech Photo Centre se setkaly dvě ženy, které se orientují ve vleklém válečném konfliktu proti Islámskému státu- šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová a dokumentaristka publikující zejména v zahraničních médiích Jana Andert. Obě dlouhodobě sledují válku proti Islámskému státu z několika uhlů a dovedou o ní hovořit hodiny. První linie prošly s elitními jednotkami, Jana se stala členkou speciální jednotky irácké armády - Golden Division na osm měsíců. Problematiku Islámského státu (IS) vnímají komplexně. Přímo se zabývají důsledky konfliktu, jenž ovlivňuje místní lidi, vojáky, kteří bojují proti společnému nepříteli a s proměnlivostí situace. Jednou z největších hrozeb této války jsou sebevražední atentátníci nebo auta naložená výbušninami.

Lenka Klicperová se před týdnem vrátila z Iráku a popisuje svůj nejnovější soubor fotografií o manželkách džihádistů, které jsou v zajetí Kurdů. Situace kolem IS je velmi složitá a mnoho žen muselo odejít společně s muži do války. Neexistují žádné důkazy, že tyto ženy přímo podporovaly válku.

Dokumentaristka Jana popisuje, jak se stala členkou jednotky Golden Division: „Neustále musíte někam volat a získat kontakty na nejvyšší generály a s těmi vyjednávat. Nakonec se mi to povedlo. Původně jsem se měla připojit k jednotce jenom na den, ale zůstala jsem.“. Obě se shodují, že ačkoliv začátky jsou těžké, na prostředí se dá zvyknout a po čase už člověk není tak vylekaný z každé rakety nebo minometu.

Ačkoliv šlo oběma několikrát o život, příhody vypráví s nadhledem a jistou dávkou černého humoru. Svoji práci a kameru používají jako filtr. Jana komentuje zmíněné téma: „Veškeré emoce je nutné zablokovat, jinak není možné dělat válečnou reportérku, ale samozřejmě každý den prožívám několik kritických okamžiků.“ Lenka jí doplňuje: „Myslím na práci, ta mi pomáhá vyrovnat se situací. Snažím se správně nastavit techniku a co nejlépe zachytit situaci, proto na místě jsem“.

Během besedy vytane na povrch množství témat od ekologické katastrofy pod Mosulem, kde džihádisté zapálili chemičku a ropné vrty až po zhruba pět tisíc jezídek odvlečených jako sexuální otrokyně pro vojáky IS.

Text: Anna Vacková
Foto: Oleg Homola

NULL