Příběhy fotografií: Liščí láska

20/12/2017

Fotografie přírody jsou velmi atraktivní pro oko diváka a skrývají v sobě často také putování fotografů na místa, kam se obyčejný středoevropan nepodívá za celý svůj život. Jedním z příkladů je série fotografií od Michala Dobeše, který se vydal po stopách lišky obecné až v dalekém Japonsku. Nejen cestování, ale také dlouhé čekání se jistě vyplatilo, neboť byla tato série nominována na vítěze v kategorii Příroda, věda a životní prostředí.

[blog/Michal_Dobes.jpg]

Michal Dobeš – Liščí Láska

Série fotografií volně žijícího páru lišky obecné (Vulpes vulpes japonica) byla pořízena během pobytu na severovýchodě japonského ostrova Hokkaidó v únoru 2017 a zachycuje tato zvířata při jejich námluvách.

Díky jejich milostnému opojení nám zmatené, jindy velice plaché, lišky dovolily strávit s nimi delší chvíli ve vzdálenosti vhodné k focení. V průběhu jejich putování podél zasněženého břehu zamrzlého jezera předvedly vzájemné škádlení, krátký náznak páření a dokonce lezení po stromě, kdy evidentně natěšený samec ukazoval své akrobatické umění překvapené samici, jež ho udiveně sledovala zpod nízko položené větve, na které lišák exceloval. Po pár minutách nakonec zmizely v bezpečí husté suché trávy a nabraly kurz do míst, kde nám hluboký sníh znemožnil udržovat s nimi svižný krok.

Michal Dobeš

(*1979) Fotograf, který se ve své tvorbě zaměřuje na focení živé přírody a krajiny. Největší vášní je pro něho dokumentování života volně žijících zvířat. Focení se systematičtěji věnuje přibližně od roku 2013.

www.michaldobes.com

NULL