FOTOGRAF, píseň o největším koníčku lidstva

20/12/2017

Téma fotografie je v hudbě neobvyklé, přestože fotografování je největším koníčkem lidstva. Toto “mlčení” chtějí prolomit Víťa s Olegem písní FOTOGRAF.

Píseň Fotograf odráží střet dvou historických epoch fotografie - klasické analogové a moderní digitální. Starý fotograf fotí na filmy, vyvolává si je, zatímco mladý jede ve focení mobily a informačních technologiích. Hádají se, co je lepší, ale nakonec se usmíří. Protože nejlepší je fotografie jako taková, ať už se pořídí na film nebo snímač!
“S fotkama jako s holkama plujem životem… Fotka je to jediný, až se slehne zem…”

Historie projektu

Projekt písně Fotograf se zrodil na jaře 2016 vzájemnou internetovou korespondencí mezi Olegem Homolou (Vyžlovka, ČR) a Víťou Souralem (Londýn, Anglie). Vznikaly první nástřely textu i hudby, které dospěly do konečné verze v září 2016 prostřednictvím webové sítě v demonahrávce.
Akusticky si píseň Fotograf poprvé zahráli Víťa s Olegem během otevření Czech Photo Centre (Praha, Nové Butovice, říjen 2017), kdy se Vítek vrátil z Londýna na pár dnů do Prahy. Tehdy natočil Petr Vaněk i materiál pro viedeoklip, ve kterém mj. rezonuje socha Trifot výtvarníka Davida Černého u CPC. S písní vystoupili Víťa s Olegem i na slavnostním ceremoniálu Czech Press Photo na Staroměstské radnici v Praze (listopad 2016). Současná podoba písně Fotograf se studiově natáčela od prosince 2016 do června 2017.

Generační duo Oleg a Víťa

Oleg Homola a Vítek Soural jsou od sebe vzdálení věkem, ale spojuje je hudba. Spolupracují od roku 2012, kdy vznikla i jejich generační písnička Starej mladej.
Píseň Fotograf na generační tematiku volně navazuje.
Vít Soural je hudebně aktivní na mnoha frontách. Např. v kapele Colorblindes i ve svých úspěšných projektech vázaných většinou na YouTube. Má řadu “jútuberských” hitů. Studuje v Londýně ekonomii, ale věnuje se tam i anglicky zpívané vlastní autorské hudbě. V soutěži Hlas Česko Slovenska v roce 2014 byl i miláčkem publika a favoritem. Ovládá řadu hudebních nástrojů a spolupracuje s mnoha muzikanty.
Oleg Homola je frontman happy punkové skupiny Try duby, jinak spolupracuje se syny Matějem a Honzou z kapely Wohnout. Vystupuje s nimi jako host, mají i unplugged formace, např. Los Homolos. Vystupuje i sólově na akustických klubových koncertech, někdy s kytarou na koleně promítá své fotografie. Oleg je veřejnosti známý jako fotograf, i když hudbou se aktivně zabývá od mládí.

Kdo a kde

Na nahrávce písně Fotograf se kromě Víti Sourala (zpěv) a Olega Homoly (zpěv) podíleli muzikanti skupiny Wohnout: Honza Homola (kytara, zpěv), Jirka Zeman (baskytara, zpěv) a Fenek Steiner (bicí). Nahrávka vznikala na etapy ve třech hudebních studiích: Studio Mydlovary (bicí), Studio Louka (vokály, kytary), Studio Hostivař (mastering).
Videoklip natočil Petr Vaněk podle Olegova storyboardu, který se ovšem při natáčení měnil a upravoval díky nápadům všech aktérů. Kromě Víti a Olega si v něm zahrály Agáta Kryštůfková (herečka, divadlo Husa na provázku) a Markéta Kolínská (fotografka - Czech Press Photo).

Významnou roli v projektu FOTOGRAF hraje ředitelka Czech Press Centre Veronika Souralová, na jejíž popud se celá akce realizovala.

Zdroj fotografií: Czech Photo Centre

NULL