Příběhy fotografií: Le Mans classic

14/12/2017

Fotografie z dalšího příbehu byla do soutěže přihlášena v rámci celé série, byla vybrána jako jedna z nominovaných singles v kategorii Lifestyle. Fotograf Pavel Hejný ve svém vyprávění přibližuje, že na snímek starého řidiče, přijíždějícího do depa nejslavnějšího okruhu ve Franci, měl jen několik málo vteřin. Le Mans Classic je velkým automobilovým svátkem a fotografie Pavla Hejného jsou velmi zdařilým počinem.

Pavel Hejný – Le Mans Classic

Nominovaná fotografie vznikla na Le Mans Classic, jednom z největších svátků milovníků veteránů, youngtimerů a rychlých vozů obecně. Byla vytvořena v rámci volného souboru fotografií ve spolupráci s produkcí Creative Embassy. Fotografii jsem pořídil během zastávky v depu, a ihned mne okouzlila svou světelnou atmosférou. Měl jsem šanci jenom několik málo vteřin nahlédnout skrze pootevřené okénko na starce, který přiletěl i s svým vozem z 60. let, aby si nechal očistit čelní sklo.

Pavel Hejný

Pavel Hejný se narodil v roce 1986. Absolvoval obor scénografie na Střední umělecko-průmyslové škole v Praze a následně Fotografickou tvorbu a média na Vyšší odborné škole grafické v Praze. Pokračoval ve studiu fotografie na Vysoké škole umělecko-průmyslové, v ateliéru Hynka Alta a Aleksandry Vajd, které zdárně ukončil v roce 2013. Od roku 2007 je fotografem baletu Národního divadla v Praze. V roce 2009 získává 3 ocenění na prestižní soutěži Czech Press Photo. Téhož roku je přizván Tomem Rychetským a Viktorem Konvalinkou k založení DekkaDancers, volného sdružení profesionálních umělců, jehož tvorba je na české scéně již důvěrně známá. Roku 2009 je také vybrán jako jeden z mladých českých umělců na cestu ve Winton train, na jejímž konci se osobně setkává se sirem Nicolasem Wintonem v Londýně. V roce 2010 zahajuje společně s Tomášem Rychetským festival Janáček Brno. Jejich taneční film supervizoval Jiří Kylián a promítal se s živým orchestrem. Následně se inscenace stala součástí repertoáru Národního divadla, kde se reprízovala několik let. V následujících letech se stal členem realizačního týmu několika divadelních projektů. Byl nominován na cenu Anděl 2012 za videoklip roku. V roce 2013 natáčí svou první TV reklamu pro balet Národního divadla. Toho roku vyhrává poprvé společně s Romanem Biathem soutěž Young Lions Česká republika v kategorii print. Práce, kterou tento tandem vytvořil na celosvětovém finále Cannes Lions, se umístila na shortlistu. Od roku 2013 se prosazuje na poli reklamní fotografie, mezi jeho klienty jsou značky jako Škoda auto, O2, Vodafone, Tesco, M.A.C, ING, Fincentrum, Gambrinus, Erste group, Baťa, Člověk v tísni a další. Jako módní fotograf spolupracuje s mnoha magazíny a fashion designéry v čechách i v zahraniči. Od roku 2015 pracuje pod záštitou produkce Creative Embassy, která ho zastupuje. V roce 2017 získal zlatého a stříbrného Cannského lva a Golden Drum Grand Prix v kategorii print. Oceňovanou kampaň pro Newsweek vytvořil ve spolupráci s Young and Rubican Prague.

Le Mans Classic

Do Le Mans se každé dva roky vrací bývalí účastníci slavného čtyřiadvacetihodinového závodu. Na Le Sarthe totiž stále mají co říct.

Francouzské město Le Mans je světově proslulé zdejším čtyřiadvacetihodinovým vytrvalostním závodem, jehož první ročník se konal již v roce 1923. Právě bohatá historie závodu znamená, že je tu od roku 2002 ob rok pořádána též akce Le Mans Classic věnovaná historickým účastníkům závodu. Její návštěva stojí rozhodně za to.

Le Mans Classic je totiž vedle čtyřiadvacetihodinovky aktuálně jedinou akcí, při níž je otevřen celý okruh La Sarthe, který částečně vede po veřejných silnicích, uzavřených jen pro tuto příležitost. Naprostá většina závodních akcí se v Le Mans koná na místním uměle vytvořeném okruhu Bugatti, po kterém vede jen část čtyřiadvacetihodinového závodu.

Více v článku na www.auto.cz.

NULL