Příběhy fotografií: Jirka

8/12/2017

Dalším fotografickým příběhem je symbol absolutní životní vitality a důkaz, že sportovat lze v každém věku. Autor Vojtěch Hurych, který za tuto sérii získal vítěznou cenu v kategorii Sport v letošním ročníku Czech Press Photo v ní zdokumentoval devadesátý rok Jiřího Soukupa, pravděpodobně nejznámějšího českého veteránského sportovce. Vojtěch Hurych absolvoval s panem Soukupem již nesčetně mnoho sportovních závodů, proto k němu mohl díky strávenému času proniknout trochu blíže, a tak fotografie působí o mnoho důvěrněji a možná právě proto získal tuto cenu. Zde je tedy jeho aktuální příbeh...

Vojtěch Hurych: Jirka, devadesátiletý sportovec

S Jirkou jezdím jak po závodech v ČR, tak v zahraničí. Konkrétně jsem s ním byl na Mistrovství světa veteránů v dánském Aarhus, kde získal v kategorii nad 90 let zlatou medaily v trojskoku a skoku dalekém. Ze závodu na 5 km byl diskvalifikován lékařkou mistrovství z obavy o jeho zdraví. Při skoku vysokém nepřekonal základní výšku 80 cm. Kdyby mu umožnili začít na 70 cm, věřím, že by oněch 80 cm nakonec překonal. Takto měl jen 3 nevydařené pokusy. Zajímavé je, že u nás v ČR několikrát do měsíce absolvuje závod na 10 km. Organizátoři ho většinou pouští na trať o hodinu dříve, aby dobíhal společně s ostatními závodníky. Kromě jeho sportovních aktivit dokumentuji i jeho společenský a rodinný život. Jirka je velmi činorodý, kromě sportu žije také uměním.

Jirka Soukup

Narozen 30. 6. 1927, letos oslavil 90. narozeniny. Je pravděpodobně nejstarší český aktivní sportovec. Ve svých 90 letech se týden co týden účastní nějakého sportovního klání. Nejčastěji se věnuje běhu, ale ve svém ročníku, kde je často jediný, vyniká také ve skoku vysokému, cyklistice, rychlochůzi nebo otužování. Na fotografii je Jirka Soukup v průběhu vernisáže výstavy Czech Press Photo 2017, kdy se účastnil také slavnostního předání vítězné ceny svých fotografií.

Vojtěch Hurych

Rodák z Litomyšle. Vystudoval Mendelovu univerzitu, obor Krajinné inženýrství. Pro Vojtu je fotografie nejen řemeslem ale současně i formou seberealizace. Fotografem na volné je posledních šest let. Věnuje se především svatební fotografii, ve které se snaží vyhýbat „kýčovinám“ a naopak zachycovat příběh. Dále působí jako fotograf na filmovém place (seriály Případy 1. oddělení, Neviditelní, film Milada, film Hastrman). Poslední dva roky se věnuje volné tvorbě – zejména černobílé reportáži a dokumentu. Je světovým ambasadorem společnosti Fujifilm. Minulý rok získal dvě ocenění v nejprestižnější tuzemské soutěži Czech Press Photo (nominace v kategorii Umění a kultura – série a vítěz v kategorii Umění a kultura – singl).

Popisky k sérii fotografií v galerii

1. Jirka, po smrti své ženy, přetvořil ložnici v jakousi síň slávy. Rok jeho narození je velmi často jeho bežeckým startovacím číslem.
  2. Jirka běží svůj první letošní závod, Novoroční běh v Chrudimi.
  3. Jirka po doběhnutí 10 km závodu.
  4. Jirka při rozcvičování před závodem na 5 km na Mistrovství Evropy veteránů v dánském Aarhus.
  5. Jirka při skoku vysokém na Mistrovství Evropy veteránů v dánském Aarhus. Bohužel nepřekonal základní výšku 80 cm.
  6. Jirka po slavnostní ceremonii, kde získal zlatou medaili za trojskok v kategorii nad 90 let na Mistrovství Evropy veteránů v dánském Aarhus.
  7. Jirku často pouštějí na trať o hodinu dříve, aby dobíhal společně s ostatními. Na tomto snímku se dotazuje závodnice, jak si užila 10 km závod.
  8. Jirka dobíhá svůj nejobtížnější závod letošního roku. Kvůli vleklému nachlazení pro něj byl jarní sychravý závod jeden z nejnáročnějších.
  9. Jirka se kromě sportu věnuje umění. Je kurátorem mnoha výstav. Tento snímek vznikl na vernisáži pořádané na počest jeho 90. narozenin.