Fotografií roku 2017 je snímek Martina Bandžáka

21/11/2017

V Brožíkově síni Staroměstské radnice dnes byly vyhlášeny vítězné snímky a videa 23. ročníku soutěže Czech Press Photo. Fotografií roku se stal snímek Martina Bandžáka z agentury Magna Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem. Mezinárodní porota hodnotila tentokrát práce více než 500 fotografů a dokumentaristů s celkovým počtem 7333 snímků a videí.

„Letošní vítězná fotografie zachycuje chlapce stojícího na ramenou davu na manifestaci Hizballáhu v Libanonu. Šlo o jednu ze dvou fotografií vybraných z černobílé série. Přestože nemohl fotograf pořídit snímek klasickou profesionální technikou ale mobilním telefonem, podařilo se mu docílit toho, že je snímek dostatečně vypovídající a působivý,“ řekl Petr Josek, předseda foto poroty soutěže Czech Press Photo 2017.

Výsledky kategorií foto

„V regionu působím díky humanitární organizaci Magna, která zde poskytuje zdravotní pomoc utečencům ze Sýrie. Na stadion, kde se odehrávaly oslavy Hizballáhu a kde jsem snímek pořídil, mě pozvali místní známí. Tisíce zfanatizovaných lidí, dav podpořený vysokou úrovní propagandy. A tak zde rovněž vznikla rovněž fotografie chlapce, který za podpory svých kamarádů se zlatým "boxerem" na ruce zpívá bojové chorály a všichni mávají vlajkami na počest jejich lídra Hassana Nasralla,“ popisuje pořízení fotografie Martin Bandžák. Držitel Fotografie roku získal Křišťálové oko v novém designu, které vyrobily nižborské sklárny Rückl. Fotograf se stal zároveň vítězem kategorií Problémy dnešní doby a Portrét.

Dohromady se letos v rámci Czech Press Photo 2017 soutěžilo v devíti různých foto a třech video kategoriích. Jednotlivé fotografie a videa se do soutěže podruhé přihlašovaly již pouze elektronicky. Mezinárodní porota hodnotila práce 482 fotografů, kteří do soutěže poskytli 7 277 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 26 autorů s celkovým počtem 56 videí. Soutěž byla všem přispěvatelům otevřena od začátku do konce září.

„Z pohledu celé dosavadní historie Czech Press Photo se letos jedná se o rekordní počet přihlášených prací. Fotografií roku se stal silný reportážní snímek s výraznou autorskou invencí a fotografickou kvalitou. Rovněž valná část ostatních snímků a videí si však zaslouží pozornost. 500 oceněných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí z Czech Press Photo 2017 bude proto také představeno veřejnosti na výstavě na Staroměstské radnici. Řada snímků zde bude prezentována i na obrazovkách, které byly na místě za tím účelem nainstalovány,“ vysvětluje Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

Součástí slavnostního večera vyhlášení výsledků Czech Press Photo byla aukce fotografií na podporu Centra Paraple, které pomáhá lidem po poškození míchy zvládnout těžkou životní situaci a zlepšit jejich fyzický i psychický stav. Ceny oceněným fotografům předávaly osobnosti spjaté s Centrem Paraple. Na závěr večera se dražilo pět fotografií, jež soutěžily také v Czech Press Photo 2017. Fotografie tak pomohly potřebným.

Součástí soutěže, jakousi další hlavní cenou, je již tradiční Grant Prahy - roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města, které na doporučení mezinárodní poroty osobně uděluje pražský primátor. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. V historii cenu získali například Jaroslav Kučera a Karel Cudlín.

Letošním držitelem grantu je Matěj Dereck Hard, umělecký fotograf z nastupující generace. Na Grant Prahy byl nominován s portréty osobností žijících v pražských bytech.

„Již více než rok mapuji bydlení předních pražských umělců, hudebníků či sportovců v mé autorské rubrice Livi´n. Jedná se o lidi, kteří jsou mistry svých oborů. V následujícím roce se chystám v ideálním případě pořídit 52 takovýchto portrétů. Praha je moje milované město, jsem rodilý Pražák. Každý zná Prahu a její krásu. Málokomu se však poštěstí vidět krásu Prahy zevnitř, vidět krásně zařízené, leckdy útulné byty a nahlédnout do soukromí zajímavých, úspěšných a tvůrčích lidi, žijících v našem hlavním městě,“ říká Matěj Dereck Hard.

Společně s Grantem Prahy autor obdržel CENU PICTOART na tisk výstavy, která se po ukončení roční práce bude konat v Czech Photo Centre. Na vyhlášení výsledků navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo, která na Staroměstské radnici potrvá od 22. listopadu až do 30. ledna. Výstava bude otevřena každý den od 10.00 do 19.00 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 70 korun. V celém průběhu jejího konání proběhnou doprovodné akce, jako jsou besedy s vítězi jednotlivých kategorií.

Výsledky kategorií video

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx

Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu  .zip

Zdroj fotografií: Czech Press Photo

Kontakty a další informace:
Public relations - Radek Polák tel.: +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphotocentre.cz.

NULL