Fotoprst Olega Homoly: Volební guláš kořeněný indiány

27/10/2017

Jedu autem na zasedání poroty video sekce Czech Press Photo.

Vedle mne sedí Nengah - indonésan, který pracuje na Bali v napůl české firmě a mluví legrační češtinou. Vyklopím ho na Václaváku, ať nasosá jeho atmosféru. Večer pak letí domů.
Míjíme volební billboardy.
Z jednoho shlíží Okamura.
“Co chtela Japonka?”, ukazuje Nengah na Okamuru.
“Má to tam napsáno - nechce sem pouštět imigranty.”
“A ona nebýt imigrant, když je Japonka s japonská hlava a japonská jméno?”
Nejdřív chci Okamuru upřesnit, ale nakonec mi přijde nereálné vysvětlit indonésanovi něco natolik tuzemsky specifického, že jen řeknu: “Tím se netrap…”
Za vteřinu jedeme kolem billboardu s Andrejem Babišem.
“Pla pla pla,” stačí si na něm přečíst Nengah a hned se ptá: “Co to je to pla pla pla?”
“Bla bla bla znamená blábolit, prostě mluvit o ničem, to na Babiše nastražila nějaká konkurenční politická strana, protože chce tímhle billboardem voličům sdělit, že Babiš blábolí.”
“Plápolí je láska česká slovo,” raduje se Nengah a zapisuje si ho do telefonu. Už ho vidím, jak na to slovo doma na Bali balí holky. Na vysvětlenou - pokud Nengah řekne láska, znamená to, že se mu něco líbí.
Na Václaváku se Nengah rozloučí slovy: “Jsi kapr.” Kdysi jsem ho učil slůvko kofr, jako když je někdo báječnej… no ale…

V zasedačce Czech Photo Centre jsou na stole zákusky, kávička, na obrazovce Andrej Babiš. Ten je snad všude.Tentokrát prchá před dotěrnou kamerou a ještě dotěrnějšími otázkami reportérky ČT Jany Neumannové.
Porota video sekce diskutuje… Předseda Josef Harvan říká, že reportéři ČT neohroženě zkoumají kauzy, do nichž jsou zapleteni politici a oligarchové. “A navzdory útokům a žalobám reportéři nepřestávají v rozkrývání podvodů a mlžení státních úředníků.”

Letošní úroveň je vysoká! Na obrazovku vpochodují další videa, třeba o válce v Mosulu od Lenky Klicperové a Markéty Kutilové.
Režisérka Olga Sommerová upozorňuje na “Selfie z války” manželů Štukových jako na moderní formu ilustrující děsivé události.
Ale co se tematicky vymyká - alespoň pro mne - je video Čtyři hrozby Waorani (Petr Horký, Václav Šilha, Jiří Vidman).
Ekvádorský kmen Waorani je doslova z jiného světa. Rozhodl se totiž, že nečichne k civilizaci.
A tak na rovníku v pralese se nahatí indiáni k nám ostatním otočili zády. Nezajímají je mobily, billboardy, ba ani PIN kódy.
Ovšem našli se v kmeni tací, kteří se od ortodoxního pojetí naturalismu odtrhli a civilizaci se otevřeli. Vznikla dvě společenství etniky Waorani.
Ti ortodoxní si říkaji nekontaktovaní. Tedy nekontaktovaní civilizací.
No a ti, kteří se odstěhovali o pralesík dál, jezdí na loďkách do města na trhy, přijímají turisty, jsou tzv. kontaktovaní.
Je vám asi jasné, že nekontaktovaní nenávidí konktaktované.
V soutěžním videu ukazuje indián ze skupiny kontaktovaných oštěp: “Tento oštěp patří nekontaktovaným. Vlastnoručně jsem jej vytáhl z hrudníku mého mrtvého syna. Měl jich v sobě zabodnutých snad deset. Projížděl lodí jejich územím, když se vracel z trhu.”

Během indiánské projekce mi ťukne mobil, Nengah na Václaváku popíjí pivo a posílá mi odkaz na Babišův volební spot. Letmo zjišťuji, že bla bla bla není na adresu Babiše, ale naopak Babiš z blábolení obviňuje ostatní politiky.

Takže ten billboard nebyl “proti” ale “pro” Babišovský?
V hlavě mám dokonalý guláš a indiáni Waorami ho koření podivnými skřeky.

Po volbách píšu Nengahovi, že už to máme za sebou a že pro hodně lidí to byla studená sprcha. Odpovídá: “Tady horko 39 stupen. Tady plapoli laska holka. Jsi kapr.”

Dívám se na statistiku volebních výsledků a jako testovací stranu vybírám TOP 09, která se v celostátním výsledku dostala do sněmovny jen těsně - 5,31%.

Ovšem jak na tom byla TOP 09 podle zeměpisného rozložení výsledků?
Moravsko-slezský kraj - 2,58%. Poslední. Na facebooku se objevují urážky od moravských slezanů na adresu TOPky i na adresu pražáků…
Praha - 12, 64%. Čtvrtá. Ale třeba na Praze 1 je první - 19,82%. No jo, Václavák.
Češi v zahraničí - 26%. První. Že by v zahraničí byli jen češi z Václaváku?

Jako by Václavák byl pro někoho symbolem pokroku, civilizace, pro někoho naopak zhoubou národa: “Prahu oplotit pětimetrovým plotem a nechat je tam vychcípat. Protože všechna ta revoluce se vždycky vyvážela odtamtud,” říká komunista Jaroslav Ondráček.

A tak mi v hlavě vyskočili indiáni Waorami. Hlavně ti nekontaktovaní.
Asi za nimi zajedu. Řeknu, že jsem kapr a ať mi prozradí, co jim tak hrozně vadí na Václaváku.

——————————————————————————————————————————-

Fotoprst Olega Homoly je nový seriál z oblasti fotografie. Fotoprst hladí, laská, hrozí i šťárá. Ukazuje postřehy, příběhy, vzpomínky, úvahy, provokace i video blogy.

NULL