Nominace na Czech Press Photo

18/10/2017

Dvacátý třetí ročník soutěže CZECH PRESS PHOTO zná nejlepší fotografie a videa. Mezinárodní porota hodnotila práce 482 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 7277 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 26 autorů celkovým počtem 56 videí.

Celkově se letos soutěžilo v devíti různých foto a třech video kategoriích. Porota odděleně hodnotila série a jednotlivé snímky. Tím nejdůležitějším oceněním bude jako obvykle hlavní cena „Fotografie roku“. Tu ale Czech Press Photo oznámí až na předání cen na Staroměstské radnici 21. listopadu 2017.

„Výrazný nárůst v počtu přihlášených jsme zaznamenali již vloni, kdy se mohli zájemci poprvé přihlašovat prostřednictvím on-line formuláře. Letošní účast nás však mile překvapila, protože byla ještě vyšší. Porota pracovala již druhý rok se stejným systémem na stejném místě, takže ubylo nervozity nového. Letos byla velmi silně obsazena kategorie Příroda, což přikládám synergii s nově založenou soutěží Czech Nature Photo “ uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

„Tak velký zájem o soutěž Czech Nature Photo nás překvapil. Je vidět, že snímky přírody tvoří silnou stránku domácí fotografie. Není náhodou, že celá řada našich fotografů má dobré jméno také ve světě. V Czech Press Photo často vyhrávají snímky zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací. To je v novinářské soutěži správně a patří tam, rozhodně to však plně nevystihuje celé spektrum fotografií živé přírody,“ vysvětluje Souralová.

„Letošní ročník soutěže Czech Press Photo znovu potvrdil, že jakkoliv profesionální a zkušená porota je, pohled na fotografii je čistě subjektivní záležitost a i mezi fotografickými profesionály se jednotlivé názory mohou diametrálně lišit. Nicméně nebo právě proto byla práce poroty jako každý rok zajímavá, přínosná a přátelská. Je jasné, že nominace každého nepotěší, že budeme opět možná vystaveni kritice, ale takový už je život a taková je soutěž Czech Press Photo,“ shrnuje předseda poroty Petr Josek“.

I letos se jednotlivé fotografie a videa do soutěže přihlašovaly pouze elektronicky. Soutěž byla všem přispěvatelům otevřena od začátku do konce září. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

Mezinárodní porota pro fotografii zasedala ve dnech 12. ­ 15. října 2017 v prostorách multižánrového prostoru CZECH PHOTO CENTRE ve složení: PETR JOSEK, fotograf, ČESKÁ REPUBLIKA – předseda poroty, CLÉMENT SACCOMANI, ředitel NOOR Photo Agency, FRANCIE, STEFANO CARINI, fotograf, fotoeditor a kurátor, ITÁLIE, JURAJ MRAVEC, publicista, investigativní reportér, SLOVENSKO, JAN ŠIBÍK, fotograf, ČESKÁ REPUBLIKA, EVANS ADRIAN, ředitel Panos Pictures, VELKÁ BRITÁNIE, FILIP LÁB, pedagog, ČESKÁ REPUBLIKA, ALŽBĚTA JUNGROVÁ, fotografka, ČESKÁ REPUBLIKA.

Mezinárodní porota udělila nominace v devíti kategoriích. Byl udělen Grant Prahy pražského primátora, Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle ­ Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“, CENA DĚTÍ, CENA PICTOART. Cena diváků bude udělena na základě ankety návštěvníků výstavy.

Porota video sekce posuzovala práce dne 10. října 2017. Složení poroty video sekce: Josef HARVAN, režisér, scenárista a producent - předseda poroty, MARTINA HYNDRÁKOVÁ, specialistka online marketingu, OLGA SOMMEROVÁ, režisérka dokumentárních filmů a pedagožka, MIRO ŠVOLÍK, fotograf, JAN VANIŠ, kameraman a fotograf. Porota vybrala vítěze tří soutěžních kategorií.

Soutěž a výstavu CZECH PRESS PHOTO 2017 pořádají:
Czech Photo, o.p.s. a Hlavní město Praha
pod záštitou Ministerstva kultury a primátora Prahy.

Generální partner: Trigema
Partneři: Renomia,Canon, eCONTEST, UNHCR, EIZO, Samsung, Pictoart, Olympus, Rückl Crystal, Výbor dobré vůle ­ Nadace Olgy Havlové, Siko, Ptáček-koupelny, Grafická a multimediální laboratoř VŠE, foto Škoda
Hlavní mediální partneři: Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Mediální partner: Právo, Novinky.cz, Prima ZOOM, ČTK, Forbes, Lidé a Země, Prague Morning, Fotoaparát.cz

Hlavní cenu Křišťálové oko ve zcela novém designu vytvořila firma Rückl Crystal

Výstava CZECH PRESS PHOTO 2017 bude otevřena pro veřejnost od 22. listopadu 2017 do 30. ledna 2018 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.

Slavnostní vyhlášení Fotografie roku, vítězů jednotlivých kategorií, Grantu Prahy a zvláštních cen /Cena pro mladé fotografy do 23 let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle ­ Nadace Olgy Havlové, „CENA DĚTÍ, CENA PICTOART, předání cen a vernisáž výstavy proběhne 21. listopadu 2017 na Staroměstské radnici. Během trvání výstavy se bude konat v galerii Czech Photo Centre doprovodný program, a to především prezentace vítězných fotografů a jejich besedy s veřejností. Přehled setkání bude publikován na www.czechphoto.org.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu  .zip

Zdroj fotografií: Czech Press Photo

Kontakty a další informace:
Public relations - Radek Polák tel.: +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphotocentre.cz.

NULL