Czech Press Photo vstupuje do 23. ročníku

5/09/2017

Prestižní domácí soutěž o nejlepší fotografie a videa Czech Press Photo, která je určena všem fotografům a tvůrcům video obsahu z Česka a Slovenska, vstupuje do svého 23. ročníku. Od začátku až do konce září lze příspěvky přihlašovat prostřednictvím on-line formuláře.

 

„Předpokládáme, že se do soutěže letos přihlásí buď obdobný, nebo dokonce vyšší počet prací, než tomu bylo vloni. V polovině října, po zasedání mezinárodní poroty, pak vyhlásíme nominace jednotlivých kategorií a 21. listopadu celkové výsledky. Veřejnost si bude moci jak všechny nominované, tak i některé další vybrané fotografie a videa prohlédnout na výstavě, která se opět uskuteční na Staroměstské radnici,“ uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo. Vloni se do soutěže zapojilo hned 349 autorů, což bylo o 58 více než v předchozím ročníku. Celkový počet fotografií a videí byl necelých 6 tisíc.

Soutěžit se letos může ve více než dvaceti foto a třech video kategoriích. Práce budou hodnotit dvě samostatné poroty. Předsedou fotografické poroty bude fotograf Petr Josek. V porotě zasednou Clement Saccomani, výkonný ředitel agentury NOOR, Evans Adrian, ředitel Panos Pictures, slovenský publicista Juraj Mravec, z českých zástupců fotograf Jan Šibík, pedagog Filip Láb a fotografka Alžběta Jungrová. Předsedou video poroty bude režisér, scénárista a producent Josef Harvan a dále pak režisérka a pedagožka Olga Sommerová, střihač a pedagog Alois Fišárek, kameraman Jan Vaniš, fotograf Miro Švolík a marketingová specialistka Martina Hyndráková.

Video porota bude soutěžní příspěvky hodnotit 10. října a foto porota od 12. do 15. října v prostorech multižánrového Czech Photo Centre. Tato porota potom také určí, který snímek dostane hlavní cenu - Fotografii roku.

Jednotlivé fotografie a videa se mohou do soutěže přihlašovat pouze elektronicky. Soutěž je otevřena každému, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelům, agenturám, odborným školám, tak i volným fotografům. Vstupní poplatek za přihlášení do kategorie fotografie činí 800,- Kč/29 EUR, mladí do 23 let nehradí vstupní poplatek. V případě kategorie video je účast zcela zdarma.

Detailní přehled kategorií pro foto i video sekci včetně zvláštních cen naleznete na stránce pravidla.

Ve stručnosti se jedná o kategorie foto: Aktualita; Problémy dnešní doby; Každodenní život; Lidé, o kterých se mluví; Umění a kultura; Sport; Portrét; Příroda, věda a životní prostředí; Lifestyle; Proměny prahy.

Titul "Fotografie roku" je hlavní cenou soutěže. Bude udělen fotografii, kterou mezinárodní porota soutěže hodnotí nejvýš z hlediska novinářských kvalit (aktuálnosti, informativnosti, výmluvnosti, pohotovosti), má vynikající úroveň estetickou a symbolizuje závažné téma roku. Držitel ceny získává peněžitou odměnu 120.000 Kč a skleněnou plastiku Křišťálové oko.

Zvláštní ceny: Grant Prahy Czech Press Photo 2017, Canon Junior Awards, Cena ČTK (České tiskové kanceláře), Cena UNHCR, Cena PICTOART, Cena Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“. Opět bude také udělena Cena dětí snímku, kterému dá dětská porota, sestavená Českým rozhlasem, nejvíce hlasů. Chybět nebude ani Cena diváků, kterou určí až návštěvníci Staroměstské radnice.

Video kategorie jsou Aktualita a reportáž: Zpravodajské video určené pro web, které nepřesahuje délku 3 minut. Tato práce musí obsahovat video (movie), ve kterém jsou zastoupeny standardní multimediální prvky jako zvuk, text, grafika, může obsahovat i animace, fotografie atp. Oceňuje se především obsahová, zpravodajská závažnost a vypravěčská hodnota spolu s dovedným užitím vizuálních a dalších prvků; Feature: Dokumentaristický video projekt určený pro web, který nepřesahuje délku 15 minut. Tato práce musí obsahovat video, ve kterém jsou zastoupeny standardní multimediální prvky jako zvuk, text, grafika, může obsahovat i animace, fotografie, komentované slide show, inscenované vyprávění vyjadřující autorův životní pocit atp. Oceňuje se především nápadité vyprávění obsahově silného a emocionálně působivého příběhu s dlouhotrvajícím účinkem na diváka; Investigation: Samostatná kategorie určená pro investigativní reportáže či dokumenty v délce nepřesahující 20 minut. Tato práce musí obsahovat video, ve kterém jsou zastoupeny standardní multimediální prvky jako zvuk, text, grafika, může obsahovat i animace, fotografie atp. Oceňuje se především originalita příběhu, ve kterém novinář odhaluje nečekané či skryté souvislosti v jednání lidí a institucí.

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2017 pořádají: CZECH PHOTO, o.p.s. a Hlavní město Praha pod záštitou Ministerstva kultury a primátora Prahy.

Generální partner: Trigema; Partneři: Canon, EOX, Siko, Ptáček-koupelny, Renomia, ČTK, UNHCR, EIZO, Samsung, Pictoart, Olympus, Rückl Crystal, Výbor dobré vůle, Nadace Olgy Havlové.

Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Mediální partneři: Právo, Novinky.cz, Forbes, Lidé a Země, Prima ZOOM, Prague Morning

Hlavní cenu vytvořila firma Rückl Crystal

Výstava Czech Press Photo 2017 bude otevřena pro veřejnost od 22. listopadu 2017 do 30. ledna 2087 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu  .zip

Kontakty a další informace:
Public relations - Radek Polák tel.: +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz, www.czechphoto.org.

NULL