Vyhlásili jsme Cenu diváků. Kdo to u vás vyhrál?

6/02/2017
Jako každý rok, byla i letos součástí soutěže Czech Press Photo kategorie, která je tu hlavně pro vás. Vy, samotní diváci, volíte fotografii a video, které si podle vás zaslouží ocenění. U diváků je vyhrávají fotografie, které vás zkrátka chytí za srdce. Letošní fotografií roku se stali Nebeští jezdci Petra Slavíka.

Návštěvníci výstavy vybírali ze 460 vítězných, nominovaných, ale i dalších vybraných fotografií a videosnímků tu, která jim přišla jako vítězná. Letošní ročník byl speciální v tom, že fotografové, kteří se dostali do „top trojky“, nebyli ani jeden pod agenturou. Nejvíce hlasů si od vás vysloužili Petr Bambousek s fotografií Noc v tropickém pralese, Petr Slavík s Nebeskými jezdci a Vladimír Čech s fotkou Jsme v tom spolu.

Každou dobrou fotografii doprovází zajímavý příběh a nejinak tomu bylo i v případech tento ročník. Petr Bambousek se přiznal, že už dlouho měl v hlavě nápad zakomponování zvířete a noční oblohy. Potřeboval k tomu i trošku větší objekt, než jsou jeho oblíbení hadi, kteří by na fotce tolik nevynikli. Fotil v tropickém pralese, kde nebyl žádný světelný smog, fotografování mu trvalo 4 minuty a přesnou pozici Mléčné dráhy mu poradila šikovná mobilní aplikace.

Když mluví Vladimír Čech o tygrech, je vidět, že je vnímá naprosto jinak, než další zvířata. V jeho očích je vidět zapálení, vášeň pro tyto šelmy a v hlase je znát respekt. Fotografii pořídil v Indii, odkud se nejednou vracel s prázdnou kartou, kdy prostě neměl štěstí na dobrý záběr. Cesty do Indie se mu ale vyplatily, fotografie kráčejícího tygra se stala u návštěvníků velice oblíbenou.

Petr Slavík, který nakonec získal hlasů nejvíc a Cenu diváků tak vyhrál, čekal na svou fotografii celý rok. Vyfotit takhle precizní momentku, není jen tak. Svou fotografii poslal minutu před uzávěrkou soutěže. „Vyplatilo se,“ usmíval se pak. Petr pak zmínil historii fotografie. „To jsme si takhle s Markem Ozimanem, slovenským bikovým parťákem, jeden večer na konci října doma u fejsbuků zoufali, že to vypadá na další parádní den v horách. Ozzi píše: „Tak se sbal, doval ke mně, dáme pivko a jedem na východ slunka!“ Jak řekl, tak jsme udělali, vyjeli jsme, a když jsme byli v sedm konečně na vrcholu, vytahujeme naši techniku a fotíme vítěznou fotku. Ještě před odjezdem ale Ozzimu říkám: "Tyvole, jediné co mě na dnešku štve je to, že jsem nic nevyfotil...," říkám Ozzimu, nasedáme a jedem domů.“ Petr však vítěznou fotografii vážně vyfotil, ale dlouho si její kvalitou nebyl jistý, do soutěže ji ani nechtěl do poslední chvíle poslat.

Vítězové si odnesli fotoaparát Olympus, který je vhodný na focení v těžkých podmínkách a překážky, které se při focení naskytnou, nebere jako nepříjemnost, ale jako výzvu.

Ve videokategorii zvítězil snímek Na slepé koleji od Silvie Klekové, která hned v první větě děkovné řeči dodala, že se nejedná o práci jednotlivce, ale celého týmu. Přes osm let mapovali osudy rodin, které se musely vypořádat se železniční tragédií ve Studénce, která si vyžádala přes osm mrtvých a desítky zraněných. „Soudní proces se táhne již přes osm let a nejvíc tak trpí rodiny pozůstalých,“ dodala. Partnerem kategorie byla Prima Zoom a vítězka si teď může užít roční předplatné Prima play.

Cena diváků symbolicky celou výstavu Czech Press Photo 2016 uzavřela. Již teď se těšíme na další ročník.

NULL