Zahájení výstavy Jaroslava Kučery pohledem studentky Elišky Krocové

13/12/2016

V úterý 6. prosince 2016 to v nové butovické galerii Czech Photo Centre neobvykle žilo. Odpolední vernisáž a křest knihy zahajující výstavu kolekce snímků od fotografa Jaroslava Kučery přilákaly několik desítek lidí, kteří se do fotografického centra přišli podívat. Jde o historicky druhou výstavu, jež v galerii od jejího otevření probíhá, a Jaroslav Kučera se stal prvním českým fotografem, který své snímky v Czech Photo Centre vyvěsil.

Třicet devět dní v Sudetech


Třicet devět dní - přesně tak dlouho potrvá výstava fotografa Jaroslava Kučery s názvem Sudety, která dokumentuje život v pohraničí od roku 1990. Sbírka snímků také nově vychází v knižní podobě a stejně tak jako za výstavou se i za fotografickou publikací mohou všichni zájemci od 7. prosince vydat do v butovické galerie Czech Photo Centre. Tam také šestého prosincového večera během vernisáže výstavy Sudety Jaroslav Kučera svou novou knihu pokřtil.

Celou akci zahájila ředitelka centra Veronika Souralová, která na pódiu přivítala Jaroslava Kučeru společně s kmotry knihy - česko-americkým fotografem Antonínem Kratochvílem, přednostou ortopedické kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka profesorem Pavlem Dunglem a češtinářem a literárním historikem Milošem Hoznauerem. Kurátorka výstavy Daniela Mrázková křest knihy Sudety uvedla a vysvětlila, co dělá Jaroslava Kučeru jedinečným fotografem: ,,Kučera má nejen analytickou schopnost špičkových dokumentaristů, pohotovost výjimečně bystrých reportérů, ale i neustálou potřebu a schopnost citovým a esteticky silným způsobem podávat to, co vidí. Dokáže daleko dopředu vycítit témata, která jsou pro dění v naší zemi klíčová. Ta pak pojednává přes lidi a lidi si také umí dokonale obtočit kolem prstu."

Multižánrové centrum v Butovicích úspěšně otevřela říjnová výstava snímků s názvem Questions and Answers (Otázky a odpovědi) od celosvětově uznávané skupiny fotografů VII Photo Agency. Dokumentarista Jaroslav Kučera v pražské galerii vystavuje jako první domácí autor. A poslední měsíc roku se pro něj stal opravdu nabitým. Nejen, že během letošního prosince v centru vystavuje a vydává novou knihu, ale také 19. prosince oslaví své sedmdesáté narozeniny. Podle jeho slov tak po Agentuře Seven přišla “Agentura Seventy”.

,,Okamžiky, které Jaroslav Kučera na svých snímcích zachycuje, člověka upoutají nečekaně silnými emocemi. Každý snímek vypráví příběhy lidí, kteří si i přes a možná právě kvůli zapomenutému prostředí, ve kterém žijí, užívají života, mají radost z maličkostí. Stisknutím spouště v dobře zvolenou chvíli dokázal Kučera nashromáždit hned několik momentů a pocitů do jedné fotografie. Snímky z téměř zapomenuté části Česka nám mají rozhodně co říci,” popsal svůj dojem z výstavy fotografií pořízených v pohraničí jeden z návštěvníků vernisáže.

Fotografie Jaroslava Kučery, jehož snímek z pražských protestů proti globalizaci získal v prestižní soutěži Czech Press Photo titul Fotografie roku, si můžete přijít prohlédnout do 15. ledna 2017. ,,Chtěl jsem začít tam, kde skončila železná opona, která dělila svět na 'kapitalistický' Západ a 'socialistický' Východ. Tam, kde se po léta drancovalo nerostné bohatství země, kudy se převalilo několik vln zlatokopů a kde dnes žijí lidé takříkajíc bez kořenů, tedy bez dědičného vztahu ke kraji, k půdě, k místním tradicím,“ dodává ke sbírce snímků autor výstavy Jaroslav Kučera.

,,Setkání fotografa a tématu bylo v případě kolekce snímků Sudety osudové. Až si výstavu prohlédnete, jsem si jistá, že mi dáte za pravdu. Kučera se tu setkal se situacemi, které má nejradši, lidmi, které má rád, a mohl je dokonale studovat. Našel v nich to, co v nich vždycky hledá, a i když je to někdy hodně hluboko skryté, tak v nich hledá člověčinu. Téma Sudety nemohlo najít lepšího vypravěče, než je právě Jaroslav Kučera,” zakončila křest knihy kurátorka výstavy Daniela Mrázková.

NULL