SMILE

1/11/2016
Vite, že v rámci kolektivní výstavy fotografů VII PHOTO AGENCY v Czech Photo Centre je prezentován také projekt SMILE, který sestavil z fotografií členů agentury Ed Kashi?
SMILE / ÚSMĚV

Vypráví se příběh o fotografce, která roky pracovala a cestovala po Asii. Pokaždé, když se objevila na novém místě se svými zavazadly a vybavením, našla místního pomocníka, aby ji sjednal schůzku s jejími fotografickými objekty. V každé nové řeči se naučila jediné slovo. „Nesmát!“ které vykřikla vždy na ty, které fotografovala těsně před tím, než zmáčkla spoušť. Konec konců smích je nakažlivý, navenek bezstarostný, ale může zničit pocit objektivity či zpravodajskou hodnotu. Na smějícím se subjektu je něco, co snímku podsouvá pocit neautentičnosti a nedostatku závažnosti. Úsměv sám zmírňuje drama jinak závažné situace. Hledání archivních snímků fotografů světově proslulé fotoagentury VII zdá se odhaluje, že se nad úsměvy na našich fotografiích často kaboníme.
Výstava úsměvů dává dohromady obrazy smějících se lidí, je zde tedy překročeno to nejzásadnější tabu fotoreportáží. Tím vznikla sbírka silných obrázků sesbíraných během nejdůležitějších historických událostí uplynulých třiceti let. Tento soubor odhaluje překvapující rozsah lidského chování, které smích představuje. Pyšný úsměv, úsměv, co má povzbudit, smějeme se, když svádíme nebo chceme být svedeni. Ale také se smějeme, když lžeme, když se bojíme nebo jsme vyděšení. Ve skutečnosti jen jeden z osmnácti úsměvů pramení z čisté radosti, a to je ta jeho univerzální varianta, která nás sjednocuje jako lidské bytosti. Projekt Úsměv zkoumá, jak se zdánlivě jednoduchý akt projevuje v našem světě; od nejdepresivnějších násilných, nefunkčních a chudobou zasažených podmínek až k teplu a bezpečí radosti, něžnosti, lásky a domova. A mezi těmito dvěma světy, mezi strachem a spokojeností, vzniká úsměv, který je pak zachycen fotoaparátem.
 
NULL