Otevření CPC

19/10/2016
Video a fotogalerie z otevření Czech Photo Centre

   

Nové Czech Photo Centre, které bude představovat díla předních českých i světových fotografů a video instalace, bylo slavnostně otevřeno 13. října. Multižánrové Czech Photo Centre s novou sochou Davida Černého TRIFOT zahájilo svou činnost výstavou slavné americké VII Photo Agency. U slavnostního otevření galerie byli osobně přítomni ministr kultury Daniel Herman, pražská primátorka Adriana Krnáčová, výtvarník David Černý, mezinárodní porota Czech Press Photo 2016 včetně členů agentury VII: Antonín Kratochvíl a Ron Haviv a Ed Kashi. „Centrum svou činností navazuje na aktivity společnosti Czech Photo, která každoročně organizuje soutěž Czech Press Photo. Prvotním impulsem k realizaci Czech Photo Centre byla potřeba vybudování kvalitního archivu pro všechny fotografie shromážděné v průběhu soutěže, podpory zájmu o fotografii a vytvoření místa, kde se mohou setkávat fotografové, a to vše přiblížit široké veřejnosti,“ vysvětluje Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo Centre a současně také ředitelka soutěže Czech Press Photo. Czech Photo Centre, které je součástí areálu SMART společnosti Trigema, návštěvníkům nabídne jak výstavní prostory, tak program celé řady doprovodných aktivit. První výstavou bude více než 150 snímků legendární VII Photo Agency. Fotografové agentury VII zachytili v kolekci Questions Without Answers (Otázky bez odpovědí) okamžiky světových dějin od konce studené války až po současnost. V obrazových příbězích jednotlivé snímky přináší přesvědčivý záznam světa, ve kterém žijeme, jeho politické, kulturní i sociologické změny. Výstava prezentuje průkopnickou práci fotoagentury VII a fotopříběhy čelních fotografů, jako jsou Alexandra Boulat, Ron Haviv, Antonín Kratochvíl a Christopher Morris. Výběr jejich témat je široký - od konfliktů, humanitárních krizí a sociálních komentářů až k módě a portrétům. Každý příběh vypráví nejen o kritických momentech naší historie v posledních dvaceti letech, ale také představuje výjimečný pohled jednotlivých autorů. Tuto souhrnnou výstavu doplňuje projekt fotografů z Agentury VII pod názvem Smile. Ten sdružuje obrazy smějících se lidí. V rámci projektu autoři překročili to nejzásadnější tabu fotoreportáží, díky čemuž vznikla sbírka silných snímků pořízených během nejdůležitějších historických událostí uplynulých třiceti let. CPC se těší na vaši návštěvu.

CPC očima studentky Elišky

Praha se od 13. října 2016 může chlubit novým unikátním centrem české fotografie s názvem Czech Photo Centre. To se od 14. října otevřelo také veřejnosti. A pokud jste slavnostní zahájení den před tím nestihli, nevadí. Přinášíme vám hlavní okamžiky z celého večera. Návštěvu fotografické galerie byste si do budoucna neměli v žádném případě nechat ujít.

Nabitý program slavnostního otevření Czech Photo Centre odstartoval v Nových Butovicích, kde moderní galerie sídlí, úderem 18. hodiny. V tu dobu už byla galerie plná hostů, kteří přišli centrum podpořit. Ty na začátku přivítala pod dvanáctimetrovou plastikou Trifota ředitelka centra Veronika Souralová a Marcel Soural - generální ředitel společnosti Trigema, která centrum s neuvěřitelným nasazením vystavěla.

Na pódiu u sochy Trifota nemohl chybět ani jeho tvůrce - výtvarník David Černý. ,,Na Trifotovi jsem pracoval teď posledních čtrnáct dní doma v kuchyni, hodně dělám s nerezem, ten máme v kuchyni všichni, tak jsem se tam trochu plácal,'' žertuje výtvarník, kterého vyzpovídal moderátor večera Vladimír Kroc. ,,Kdyby v téhle zemi bylo víc stavitelů jako je Marcel Soural, vypadalo by to v Česku, a hlavně tady v Praze, úplně jinak,'' dodává.

Trifot tvoří beze sporu nepřehlédnutelnou dominantu fotografické galerie. Se čtvrtečním otevřením centra rozpohyboval své oči z foťáků reálných značek, kterými teď sleduje náhodné kolemjdoucí a promítá je na velkoplošné obrazovky. Nikoho tak nepřekvapilo, že se před plastikou čas od času hromadil hlouček zvědavců, kteří se chtěli o schopnostech Trifota přesvědčit na vlastní oči.

Na slavnostní zahájení provozu nového centra české fotografie přišli také ministr kultury Daniel Herman a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Ty po symbolickém přestřižení pásky provedla ředitelka galerie Veronika Souralová celou budovou Czech Photo Centre - od archivu, kde se budou uchovávat především fotografie ze soutěže a výstav Czech Press Photo, přes ateliér, který bude zároveň sloužit jako multifunkční sál pro workshopy, až po výstavní galerii.

Vůbec první výstavou v Czech Photo Centre se stala kolekce snímků Questions without answers (Otázky bez odpovědí) od světově uznávaných fotografů z Agentury Sedm, která má své pobočky po celém světě. Na zdech galerie tak budou po několik týdnů viset mezníky světových dějin od studené války až po současné dění.

A že byl o slavnostní večer obrovský zájem, dokazoval hlavně počet nadšených návštěvníků. Ti zaplnili nejen výstavní galerii, ale také novou kavárnu, která na centrum navazuje. V té se pak o hudební část večera postarali mladí umělci - ať už zpěvem nebo klavírním a kytarovým doprovodem. Překvapením večera pak byla společná píseň, kterou napsal a složil Vítek Soural společně s Olegem Homolou, speciálně pro  Czech Photo Centre. Píseň o konfrontaci moderní a klasické fotografie, která vznikala korespondencí mezi Londýnem a Vižlovkou, teď míří do nahrávacího studia a chystá se k ní i videoklip.

Jako další lákadlo pro nové návštěvníky galerie bude od teď i kavárenská knihovna. Do té během slavnostního večera přispíval nespočet fotografů knižními dárky. Poličky knihovny se tak za pár hodin zaplnily výtisky, za kterými rozhodně stojí do centra vyrazit. U kafe si teď budou moci lidé prohlédnout nejen alba známých fotografů, ale třeba i šikovné příručky, které poradí nejednomu laikovi jak vyzrát na perfektní fotku.

Vyzrát na perfektní fotku - v našem případě památeční - se podařilo i fotografovi Romanu Vondroušovi. Díky nasvícení od Reného Tomaidese se tak před Czech Photo Centre i za šera podařilo zachytit momentku všech návštěvníků, kteří se večera zúčastnili. A že jich bylo opravdu nepočítaje a na fotku vešli jen tak tak, se můžete předčit sami.

Báječným večerem, který provoz fotografické galerie odstartoval, to nejlepší teprve začíná. Všechna pozornost se právě teď upíná na prestižní fotografickou soutěž Czech Press Photo, jejíž porota sídlí právě v novém moderním centru v Butovicích. Před pár dny vyhlásila nominace a napětí bleskovým tempem roste.

S výhledem do budoucna plánuje Czech Photo Centre neméně ambiciózní projekty. Kromě výstav a besed s vystavovateli má na programu i fotografické workshopy, cestovatelské přednášky, koncerty nebo školu fotografie. A to není rozhodně všechno. Galerie má všem, kteří jsou uměním nadšení, beze sporu co nabídnout, stačí se u nás jen zastavit!

 

Eliška Krocová 

NULL