Porotci CZECH PRESS PHOTO 2016 rozhodli

17/10/2016
Porotci CZECH PRESS PHOTO rozhodli o nejlepších fotografiích a videích 22. ročníku soutěže

(Praha – 17. října 2016) Dvacátý druhý ročník soutěže CZECH PRESS PHOTO zná nejlepší fotografie a videa. Mezinárodní porota hodnotila práce 349 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 5 861 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí. Počet přihlášených autorů se meziročně zvýšil celkově o 58 a počet přihlášených prací dokonce o 2 150.

Letos soutěžící mohli snímky přihlásit do dvou nových kategorií: Problémy dnešní doby a Lifestyle. Samostatně u video sekce to byla kategorie Investigation. Porota odděleně hodnotila série a jednotlivé snímky. Celkově se letos soutěžilo v deseti různých foto a třech video kategoriích. Tím nejdůležitějším oceněním bude jako obvykle hlavní cena „Fotografie roku“, kterou si v loňském ročníku odnesl Jan Zátorský z vydavatelství Mafra za snímek Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici.

Poprvé se mohly jednotlivé fotografie a videa do soutěže přihlašovat pouze elektronicky. Soutěž byla všem přispěvatelům otevřena od začátku do konce září. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

Mezinárodní porota pro fotografii zasedala ve dnech 13. - 16. října 2016 v prostorách nového pražského multižánrového prostoru CZECH PHOTO CENTRE ve složení: Ron HAVIV ­ fotograf VII Photo Agency, USA; Petr JOSEK ­ předseda poroty, fotograf, ČR; Ed KASHI ­ fotograf VII Photo Agency, USA; Eda KAUBA – kreativní ředitel v agentuře Havas, ČR; Antonín KRATOCHVÍL - spoluzakládající fotograf VII Photo Agency, ČR, USA; Filip LÁB – pedagog, ČR; Herbert SLAVÍK – fotograf, ČR; Tamas SZIGETI ­ fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers, Maďarsko; Líba TAYLOR – fotograf, ČR.

Mezinárodní porota vybrala Fotografii roku, udělila nominace v devíti kategoriích. Byl udělen GRANT PRAHY PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA, Cena pro mladé fotografy do 20ti let CANON JUNIOR AWARDS, Cena ČTK, CENA UNHCR, CENA Výboru dobré vůle ­ Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“, CENA DĚTÍ, CENA FOTONOVA. Cena diváků bude udělena na základě ankety návštěvníků výstavy.

CZECH PRESS PHOTO 2016 - VIDEO SEKCE

Porota video sekce posuzovala práce ve dnech 1. - 9. 10. 2016 a 10. 10. 2016 finálně rozhodla o vítězích.

Složení poroty video sekce: Josef HARVAN - předseda poroty, režisér, scénárista a producent; Martina HYNDRÁKOVÁ - partnerka mediální agentury Starlem; Miro ŠVOLÍK - fotograf; Jan VANIŠ - kameraman a fotograf.

Porota vybrala vítěze tří soutěžních kategorií.

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2016 pořádají:

CZECH PHOTO, o.p.s. a Hlavní město Praha
pod záštitou Ministerstva kultury a primátora Prahy.

Generální partner: Trigema

Partneři: Renomia,Canon, ČTK, UNHCR, Fotonova, EIZO, Samsung, Pictoart, Olympus, Rückl Crystal, Výbor dobré vůle ­ Nadace Olgy Havlové, Siko, Ptáček-koupelny

Hlavní mediální partneři: Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Právo, Novinky.cz

Mediální partner: Forbes, Newsweek, Lidé a Země, Prima ZOOM

Partneři doprovodného programu: Grafická a multimediální laboratoř VŠE

Hlavní cenu - Křišťálové oko - vytvořila firma Rückl Crystal

Výstava CZECH PRESS PHOTO 2016 bude otevřena pro veřejnost od 22. listopadu 2016 do 31. ledna 2017 v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.

Slavnostní vyhlášení vítězů, předání cen a otevření výstavy proběhne 21. listopadu 2016 na Staroměstské radnici. Během trvání výstavy se bude konat v galerii CZECH PHOTO CENTRE doprovodný program – především řada prezentací vítězných fotografů a jejich besedy s veřejností. Přehled setkání bude publikován na www.czechphoto.org.

CENY V SOUTĚŽNÍCH KATEGORIÍCH (FOTO)

V každé z devíti soutěžních kategorií uděluje mezinárodní porota z prací, které se dostanou do třetího hlasovacího kola, tři nominace na vítěze kategorie a poté vítěze. Takto jsou hodnoceny single snímky i série. Všichni držitelé prvních cen získávají po 20 000 Kč v hotovosti a diplom Zlaté oko.

AKTUALITA

Nominace na 1. cenu single - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Filip Singer (EPA), Zoufalství - Lesbos, Řecko 2015: Uprchlíci se snaží dostat z přeplněného gumového člunu, který se málem rozbil o skaliska na pobřeží ostrova Lesbos, Řecko.

Michal Šula (Mafra), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

Jan Zátorský (Mafra), Paříž po teroristickém útoku z 13. listopadu 2015: Matka utěšuje svojí dceru před klubem Bataclan, na který den před tím zaútočili teroristé.

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Petr Shelomovskiy (volný fotograf), Red Istanbul: Tisíce podporovatelů turecké vlády zaplavily ulice Istanbulu. Místní textilní průmysl nezaznamenal nikdy předtím tak velkou poptávku po vlajkách Turecka, jejíž dominantní barvou je právě červená.

Filip Singer (EPA), Ostrov naděje - Lesbos 2015: Afghánký uprchlík se brodí u břehu ostrova poté, co vypadl z přeplněného gumového člunu blízko vesnice Skala Sikaminias.

Stanislav Vrba (volný fotograf), Bezmoc: Každý den řada lidí zažívá nejdelší minuty v životě při čekání na modrá světla.

PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY

Nominace na 1. cenu single - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Martin Divíšek (Deník), Lesbos, ostrov naděje: Dobrovolníci utěšují jednu z žen, která s ostatními uprchlíky přijela na břehy ostrova Lesbos po překonání Egejského moře z Turecka na nafukovacím člunu.

Peter Dobis (volný fotograf), Petronela

Kevin V. Ton (volný fotograf), Lidé z okraje: Série zachycující život na okraji - Praha 2016

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Ibra Ibrahimovič (volný fotograf), Konec hlubinného dolu na hnědé uhlí - Centrum v severních Čechách 2016: Na Centrumce autor fotil od února do května 2016 a zachytil tak během několika dní poslední okamžiky jeho fungování. 1. dubna byla činnost dolu slavnostně ukončena vyvezením posledního vozu s uhlím. V současné době jsou původní těžní jámy zasypávány. Dobývací technologie i většina centrumáků nyní pracuje na povrchovém lomu ČSA, kde je metodou chodbicování těženo hnědé uhlí ze slojí v úpatí Krušných hor

Radek Kalhous (MF Dnes), Lovci duchů: Nástup digitálních technologií změnil způsob, jakým tráví děti volný čas. Dnešní rodiče byli poslední, jejichž dětství neovlivnil IT boom a pohled na vlastní děti zírající dlouhé hodiny do tabletů v nich vyvolává přinejmenším rozpaky. Já jsem fotografoval svého syna Šimona a snažil se porozumět jeho myšlení.

Stanislav Krupař (volný fotograf), Boj o Syrtu - Boj s ISIS v Libyi: Od 12. května se snaží provládní milice vybojovat zpět území, která před dvěma lety v Libyi zabral takzvaný Islámský stát. Původně teroristé ovládli 250 km severoafrického pobřeží, postup provládních vojsk byl rychlý, zastavil se však v Syrtě. Ta se stala opevněnou baštou ISIS, kde se bojuje o každý dům a ani americké nálety zatím nepřispěly k rychlému vítězství.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

Nominace na 1. cenu single - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu: Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů ptačím pohledem. V Sorrentu je úzká pláž nastavena molem k opalování.

Michal Okla (ČTK), Bikers Party: Dvanáctý ročník motorkářské zimní párty v Rock Café Prague. Na snímku Pole dance vystoupení.

Michal Okla (ČTK), Slunečné pobřeží: Slunečné pobřeží je významné přímořské letovisko u Černého moře v Bulharsku. Jedná se o největší a nejpopulárnější letovisko v zemi. Na snímku molo v Primorsku.

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Jan Cága (volný fotograf), Bratři: Jsme bratři. Společně rosteme, spojeni jsme osudem, jeden druhému nejlepším přítelem. Uháníme labyrintem prostoru jako blázni zbaveni klece a v zemi zanecháváme mělké otisky nohou. Pohybem víříme usedlý prach a s neskrývaným úžasem hledíme na tento jedinečný svět. Zdá se tak nekonečný a plný lásky.

Zdeněk Dvořák (volný fotograf), Moravská zabíjačka: Tradiční zabíjačka se z venkova neustále vytrácí, což je obrovská škoda. Provází ji tradice, rituály, klasické pochoutky a rodinná pohoda.

Jarmila Štuková (volná fotografka), Jessiky horké kamerunské noci: Jessica je osmadvacetiletá gogo tanečnice. V šestnácti utekla z rodného Beninu. Potloukala se po několika afrických zemích, kde žila převážně na ulici, až zakotvila v kamerunské Douale. Živí se jako tanečnice a společnice, což jí jako křesťance prý činí morální problémy. Sní svůj sen, že jednoho dne začne chodit do školy a stane se učitelkou.

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

Nominace na 1. cenu single - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Milan Jaroš (Respekt), Bývalý premiér Petr Nečas u soudu: Bývalý premiér Petr Nečas na chodbě soudu, u kterého vypovídal v cause své manželky a bývalé vedoucí kabinetu předsedy vlády Jany Nečasové.

Petr Topič (Mafra), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky: Europoslanec Miloslav Ransdorf přijíždí špičkám KSČM vysvětlit své angažmá v curyšské bance. Ve Švýcarsku byl zadržen kvůli neoprávněnému pokusu o výběr 350 milionů eur.

Petr Topič (Mafra), Pod dohledem: Čínský prezident Si Ťin-pching dohlíží na podpis strategických smluv s Českou republikou.

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Milan Jaroš (Respekt), 50 let s Cimrmanem: Divadlo Járy Cimrmany oslavilo tento rok 50 let své existence. Respekt byl na zájezdu s herci divadla a jeho zakladatelem Zdeňkem Svěrákem, který tento rok oslavil 80. narozeniny.

Jiří Sláma (volný fotograf), Kandidát Horáček: Michal Horáček startuje kandidaturu na prezidenta ČR.

Ján Viazanička (volný fotograf), Cesta k víťazstvu: Od roku 2010 autor fotografoval politickou cestu slovenského neonacisty Mariana Kotleby. A to až do parlamentu.

UMĚNÍ

Nominace na 1. cenu single - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Juraj Gabriel (volný fotograf), Bez hranic!: Dechberoucí baletní umění uprostřed nekonečné scenérie.

Vojtěch Hurych (volný fotograf), Zákulisí Plesu v Opeře: Jeden ze sponzorů právě vchází na scénu charitativní dražby Plesu v Opeře. Veškerý výtěžek byl věnován ve prospěch fondu UNICEF.

Jan Mlčoch (volný fotograf), Přílet Labutě: Nová posila baletního souboru Národního Divadla Brno

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Vojtěch Hurych (volný fotograf), Smetanova Litomyšl: Soubor fotografií ze zákulisí a zkoušek umělců vystupujících na festivalu Smetanova Litomyšl. Jedná se o jeden z nejstarších hudebních festivalů vážné hudby v České republice.

Lukáš Mach (volný fotograf), Jedna svatba, jeden pohřeb: Chlad, syrovo a prázdno. Prodírajíc se skrz na skrz svatbou-metaforou pohřbu. Propastný hluk ticha uvnitř čtyř očí. Nebo snad nejistota, strach, nutnost? Láska je pomíjivá a nic není věčné, ani ten nejmenší důsledek svatebního ano. Šťastným novomanželům se na stříbrném podnose nosí prstýnky a těm nešťastným? Dva lidé a dvě cesty, jež se setkávají a zase rozcházejí. Některé se protnou a splynou v jedno, jiné se stále míjí jako všední odjezdy autobusů z opuštěných stanic. A možná, že se tyhle opět spojí. Na jiném místě, v jiném čase. Důležité je správné rozhodnutí, aby nebyl pohřben i ten nejmenší kousek citu.

Honza Sakař (volný fotograf), Prague Burlesque: Soubor fotografií dokumentujících soubor Prague Burlesque a jeho vystoupení v pražském paláci Royal. Snímky byly pořízeny za účelem knižní publikace.

SPORT

Nominace na 1. cenu single ­ diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu: Biker Jaroslav Kulhavý na trati světového poháru horských kol ve francouzském La Bresse.

Daniel Vojtěch (volný fotograf), Flying Bulls - odpolední let: Letec Jan Tvrdík si užívá let ve formaci akrobatické skupiny Flying Bulls při západu slunce.

Roman Vondrouš (ČTK), Irská lavice: Žokej Dušan Andrés padá z koně Marcus Aurelius na překážce s názvem Irská lavice při dostihovém mítinku.

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Michael Hanke (volný fotograf), Den na dostizích: Dostihy jsou často vyhledávaným tématem fotografů. Tato fotosérie však spíše než samotné dostihové závodění zachycuje atmosféru dostihového dne na místech, kde jsou emoce patrné nejvíce – mezi diváky, žokeji, majiteli stájí a bookmakery sázkových kanceláří.

Martin Kozák (volný fotograf), XXII. Erzbergrodeo 2016: Každý rok se na úpatí hory Erzbergr v Rakousku postaví 500 nejlepších enduro závodníků světa, aby poměřily svoje síly nejen mezi sebou, ale i s horou samotnou. V roce 2016 jich v časovém limitu dojelo do cíle devět.

Filip Singer (EPA), Nole - tenisová jednička, Melbourne Austrálie: Série zachycující srbského profesionálního tenistu Novaka Djokoviče během své cesty k vítězství v Australian Open v australském Melbourne. Djokovič, s přezdívkou Nole, je současná mužská světová jednička ve dvouhře a je řazen mezi nejlepší hráče všech dob.

PORTRÉT

Nominace na 1. cenu single - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Olga Kalašová (volný fotograf), Skrytá identita: Autoportrét

Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina

Jan Zátorský (Mafra), Po představení: Vyčerpaný herec pražského souboru La Putyka Rosťa Novák těsně po konci generálky divadelního představení Black Black Woods.

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Svatopluk Klesnil (volný fotograf), Dočasná přítomnost: Na území dnešní České republiky žilo od 13. století do konce druhé světové války velké procento lidí německé národnosti. Po ukončení války musely více než dva miliony Němců bez náhrad opustit své domovy a vystěhovat se mimo tehdejší Československo. Tato událost se dotkla také většiny vesnic ležících v oblasti Nízkého Jeseníku na Moravě. Zdejší obyvatelé byli převážně lidé německé národnosti a téměř všichni museli odejít. Po jejich odchodu a nedostatečném osídlení novými obyvateli zdejší stavby chátraly a více než polovina jich postupně zanikla.

Honza Sakař (volný fotograf), Tiché portréty: Představovaný soubor je výběrem z portrétů pořízených technikou mokrých kolodiových desek. Tváře portrétovaných zachycené v tichém bezčasí, estetika nedokonalosti podmíněná historickou snímací technikou v kontrastu s detailní kresbou velkoformátové kamery a čistotou následných digitálních reprodukcí. Kolodium jako prostředek i předmět fotografické interpretace.

Vladimíra Židková (volná fotografka), GABI/ rok na ženských hormonech: Dokument zachycují první rok proměny transexuála, který se rozhodl život BDSM

LIFESTYLE

Nominace na 1. cenu single ­ diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Martin Faltejsek (volný fotograf), Vista: Březnový víkend s kamarády. "Strašidelný les" - Gespensterwald, Rostock, Meklenbursko-Přední Pomořansko. Zajímavější bukový les budete těžko hledat.

Lenka Hajnová (volný fotograf), Kostky: Autoportrét

Přemysl Ponáhlý (volný fotograf), Čekání na akci: Praha, Dvořákovo nábřeží.

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Martin Andrle (volný fotograf), Barevné výjevy z venkovského života: Přestěhovali jsme se na venkov. Je to tu jiné, než ve městě. Dočista jiné.

Martina Houdek (volný fotograf), Sestry Ježkovy: Trio zpěvaček Sestry Ježkovy žijí swingem, ačkoliv to jsou dnešní moderní mladé slečny, tento styl jim vyhovuje i v soukromém životě.

Marek Matuštík (volný fotograf), Nevyřčené hry: Děti mají svůj vlastní svět. Svět plný her, strhujícího nadšení, zábavy, představivosti. Díky ní jsou schopny využít téměř jakýkoliv předmět nebo prostor a vytvořit z něj bojiště, tajuplný hrad, závodní okruh nebo třeba stadion Olympijských her. Ať už si hrají nebo prožívají vzácné chvilky klidu, přetvářejí neustále "realitu" ve svůj vlastní vnitřní svět her. Nevyřčených her.

PŘÍRODA A VĚDA

Nominace na 1. cenu single ­ diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Martin Frouz (Univerzita Karlova), Orná půda

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund

Ondřej Prosický (volný fotograf), Puštík bradatý, schovávaná

Nominace na 1. cenu – série - diplom Zlaté oko

Prohlédnout nominované fotografie v galerii

Zdeněk Dvořák (volný fotograf), Barevný výlov: Výlov rybníka v Jaroslavicích je tradiční akcí na Znojemsku. Rybník patří rozlohou k největším na Moravě. Výlov trvá pět dní a během nich se mnohokrát změní počasí.

Radek Kalhous (MF Dnes), Nuda v zoo: ZOO jsou mimo hlavní sezonu téměř bez návštěvníků. Většina zvířat je přesunuta z venkovních výběhů do vnitřních pavilonů a kombinace těchto vlivů působí smutným dojmem.

Martin Veselý (MF Dnes), Ambulance v zoo: Tým špičkových ošetřovatelů a veterinářů z královédvorské zoo má každý rok na starost několik desítek chirurgických zákroků. Odborníci si musí poradit s operacemi malých i velkých zvířat, od hadů až po slony. Na dva veterináře zde připadá na dva a půl tisíce zvířat. Při některých složitých operacích asistuje až 15 lidí. Mezi nejčastější zákroky patří ošetření končetin zvířat.

Výsledky CZECH PRESS PHOTO 2016 - VIDEO SEKCE

CZECH PRESS PHOTO je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu, který napomáhá porozumět a poznat dnešní svět. Vzhledem k tomu, že fotografie se díky internetu čím dál víc sbližuje s dalšími médii, dosavadní fotografická soutěž se od svého 19. ročníku rozšířila o video sekci jako představitelku multimediálního žánru.

AKTUALITA A REPORTÁŽ

Prohlédnout nominovaná videa v galerii

Tomáš Rafa (volný kameraman), Přechod Opatovac Trnovec Slovinsko Chorvatsko: Stovky mužů a žen s dětmi jsou v dešti natlačení na plotě před vstupem do Slovinska na Chorvatsko-slovinské hranici. Každý chce přejít přes hranici, v davu vzniká panika. Několik hodin trvá, než začnou Slovinci po jednom lidi pouštět a nakládat do autobusů.

Tomáš Rafa (volný kameraman), Tábor v Idomeni a protestující uprchlíci: Uprchlíci a imigranti uvízli v největším neoficiálním táboře v Řecku. Poté, co EU uzavřela dohodu o razantním omezení počtu uprchlíků a imigrantů, Iráčtí a syrští imigranti, kteří zde uvázli, demonstrují za její opětovné otevření, aby se dostali dále do Evropy.

Tomáš Rafa (volný kameraman), Hraniční přechod Bapska Berkasovo: Více než 3500 lidístrávilo noc na území Srbska při teplotách těsně nad bodem mrazu před zavřeným hraničním přechodem s Chorvatskem. Uprchlíci přijíždějí nepřetržitě hlavně večer a v noci autobusy z jihu Srbska. Většinu z přibližně padesáti dobrovolníků, kteří v těchto dnech pomáhají uprchlíkům na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, tvoří Češi.

FEATURE

Prohlédnout nominovaná videa v galerii

Eliška Cílková (volná kameramanka), Od detailu k celku: Dokumentární autorská reportáž o vztahu vnitřní a vnější svobody. Snímek je natočený na 16mm černobílý film.

Silvie Kleková (Česká televize), Oběti na slepé koleji: Už osmým rokem čekají oběti tragédie ve Studénce na verdikt soudu, kdo může za pád mostu na trať. Zemřelo tehdy osm lidí, další necelá stovka byla zraněná. Určení viníka je základem pro pozdější nárok na odškodnění. Toho se zatím postižení domáhají jen obtížně. Přitom České dráhy už odškodnila stavební firma Eurovia. Jak jsme zjistili, částka dosáhla více než padesáti milionů korun.

Lenka Klicperová (CNI - Lidé a Země), Markéta Kutilová (volná kameramanka), Válka na Eufratu: Válka v Sýrii trvá už pět let. Sever Sýrie, tzv. syrský Kurdistán, drží pod kontrolou Kurdové. O Kurdech se říká, že jsou největším národem na světě, který nemá vlastní stát. Kurdů je asi 35 milionů a většina z nich žije v Turecku, Íránu, Iráku a zde v Sýrii, kde před rokem vyhlásili autonomní oblast Rožava. Jejich území je lákavá kořist pro všechny.

INVESTIGATION

Prohlédnout nominovaná videa v galerii

Markéta Dobiášová (Česká televize), Obchod s nadějí I., Obchod s nadějí II.: Investigativní reportáž odhalující praktiky vědeckého a lékařského týmu senátorky a vědkyně Evy Sykové, který nabízel neúčinnou a neověřenou metodu pacientům se smrtelnou nemocí ALS za desetitisíce. Pokračování investigativní reportáže o praktikách vlivné političky a vědkyně Evy Sykové a jejího týmu. Podařilo se prokázat, že ona sama a její tým nabízeli za desetitisíce smrtelně nemocným pacientům s Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) dosud neověřenou a neúčinnou léčebnou metodu v rozporu se zákonem. Právě po této reportáži, hned druhý den, byla Eva Syková okamžitě odvolána z vládní rady pro výzkum a inovace, z postu ředitelky Ústavu experimentální medicíny a jiných funkci. Kauzu dosud šetří policie SÚKL i audit Akademie věd ČR.

Lukáš Landa (Česká televize), Nebezpečná hra na vojáky: Mohlo by se zdát, že jde o pouhou hru na vojáky, ale experti varují před možným rizikem. Skupina bývalých vojáků v záloze si v Česku postupně buduje vlastní soukromou armádu. To, že nejde o žádnou legraci, dokazuje fakt, že cvičí i s ostrými zbraněmi. A co víc, jak sami říkají, jsou připraveni je použít. A to nejen například proti uprchlíkům, před kterými nás údajně chtějí chránit, ale i proti vlastním politikům.

Stanislava Raupachová (Česká televize), Tajemná lobbistka: Reportáž se snaží odkrýt pozadí spolupráce politických stran s lobbistkou Janou Mrencovou.

Nominované fotografie a videa naleznete v sekci ročníky / 2016.

Fotografie roku CZECH PRESS PHOTO 2016 - Křišťálové oko

Titul „Fotografie roku“ je hlavní cenou soutěže. Uděluje se fotografii, kterou mezinárodní porota soutěže hodnotí nejvýš z hlediska novinářských kvalit (aktuálnosti, informativnosti, výmluvnosti, pohotovosti), má vynikající úroveň estetickou a symbolizuje závažné téma roku. Držitel ceny získává peněžitou odměnu 120 000 Kč, skleněnou plastiku Křišťálové oko. V této kategorii se nestanovují nominace.

Grant Prahy CZECH PRESS PHOTO 2016 – Proměny Prahy

Roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města na doporučení mezinárodní poroty uděluje pražský primátor tomu z účastníků soutěže, jenž svou prací prezentovanou v soutěži a ukázkou projektu, který je formulován v soutěžní přihlášce, poskytuje největší záruky profesionálního přístupu k danému projektu. Stipendium činí 120 000 Kč. Povinností držitele je po roce práce odevzdat pražskému magistrátu dvě paré souboru třiceti nejlepších fotografií pro archivní a výstavní účely.

NULL