Studenti v CPC

10/10/2016
Nové Butovice se stávají centrem české fotografie

Moderní Czech Photo Centre inspiruje nejen studenty fotografie

Čtvrtek 13. října 2016 - právě v tento den se slavnostně otevře nová galerie Czech Photo Centre. Dlouhodobé přípravy tak na poslední chvíli vrcholí a stavební práce v okolí nové budovy se rychle chýlí ke konci. S přípravou historicky první výstavy, která příběh Czech Photo Centre odstartuje, pomáhaly minulý týden i studentky pražské fotografické školy. Vyzkoušely si tak na vlastní kůži, jak umělecká galerie funguje. Ta se už za pár dní otevře veřejnosti. Ještě před tím s námi můžete do zákulisí příprav nahlédnout i vy.

Obratně zarámovat, vše s přesností vyměřit a opatrně fotografie vyvěsit - nejen to si v nové galerii vyzkoušelo sedm studentek pražské pobočky střední školy Art Econ. Díky jejich pomoci už je kolekce snímků od VII Photo Agency připravena na stěnách moderního uměleckého centra a netrpělivě čeká na všechny návštěvníky právě vybudované butovické galerie.

„Poprvé jsme se s ředitelkou Czech Photo Centre Veronikou Souralovou setkaly na výstavě fotografií novinářské soutěže Czech Press Photo. A právě tam jsme se začaly bavit o možném propojení střední školy Art Econ a Czech Photo Centre. Spolupráce si moc cením a doufám, že se bude postupem času dál rozvíjet - například možnost využití místního ateliéru pro naši výuku je více než lákavá,“ říká při úplně první návštěvě fotografického centra učitelka střední školy, která žákyně vede. „Už podle vizualizací jsem byla nadšená, centrum je velmi moderní,“ nakonec dodává.

Většina studentek se chce fotografii věnovat i ve svém profesním životě - ještě před tím by nejradši zamířily za dalšími zkušenostmi na vysoké školy do zahraničí - třeba do New Yorku. Ostatní studentky foťák po škole odloží a focení si nechají jako koníček. Na čem se ale shodují, je přínos, který jim spolupráce s Czech Photo Centre nabízí. „Ve škole se učíme zacházet s technikou a pořízené fotografie zpracovávat ve fotoshopu. Náš obor je hodně kreativní, často se navzájem fotíme ve školním ateliéru. Čas od času vyrazíme i za kulturou do terénu. Po dvou letech, které jsme na škole strávily, už to ale začíná být trochu fádní. Díky spolupráci s Czech Photo Centre přijde nové prostředí a oživení výuky.“ Nejvíce se mladé fotografky těší na nový fotoateliér, cestovatelské přednášky a workshopy, které se v novém centru už od října 2016 chystají.

Při práci v ateliéru si mohly středoškolačky dopodrobna prohlédnout několik desítek fotek z kolekce Questions Without Answers (Otázky bez odpovědí) od světově uznávané VII Photo Agency. „Fotky, které se teď připravují na výstavu, v sobě nesou příběhy lidí a donutí člověka k zamyšlení,“ popisuje své dojmy ze série prestižních fotek jedna ze studentek. Její spolužačka ještě dodává: „Mě zase zaujaly fotky z cest - hlavně z Afriky, které dokumentují globální problémy jako je hladomor.“

Převážná část fotografek, které centrum navštívily, dává přednost focení lidí a živých akcí před krajinou. Shodují se na stylu pouliční nebo dokumentární fotografie. „Na focení se mi líbí zachycení jedinečného momentu, který se třeba už nemusí opakovat. Radši fotím spontánní chvíle, než něco umělého a nuceného,“ vysvětluje žákyně druhého ročníku.

Jedna ze studentek se tento rok přihlásila i do letošního ročníku prestižní novinářské soutěže Czech Press Photo. „K focení jsem získala vztah už jako malé dítě. Teď vím, že bych chtěla spojit školu i kariéru a focení dohromady. Fotograf musí být ochotný udělat pro svou fotku téměř cokoli. To je mi jasné hlavně potom, co jsem často čekala i za strašného mrazu na ten správný okamžik k zachycení, než jsem zmáčkla spoušť,“ směje se talentovaná fotografka, která mimo jiné spravuje i školní Instagram.

Symbolem nové galerie se beze sporu stala nepřehlédnutelná dvanáctimetrová plastika českého výtvarníka Davida Černého s názvem Trifot. Co na něj žákyně uměleckého oboru říkají? „Je pravda, že do sídliště mi socha Trifota úplně nesedne, ale k fotografickému centru se hodí bezvadně. Když holky zjistily, že socha bude očima sledovat kolemjdoucí a promítat je na velkoplošnou obrazovku, vůbec tomu nechtěly uvěřit! Ale mně se to líbí, myslím, že to bude zábava.“

Jestli jste ani vy nemohli schopnostem Trifota uvěřit, přijďte se přesvědčit na vlastní oči! Budeme se na vás těšit na slavnostním otevření Czech Photo Centre - už ve čtvrtek 13. října 2016 v 18 hodin.

Návštěva studentek ze střední pražské školy určitě nebyla poslední. Czech Photo Centre se chce do budoucna zaměřit mimo jiné na mladé autory, kterým by pomohlo se vstupem na profesionální dráhu. Ti se tak budou moci podílet na reklamní kampani, zrealizovat vlastní výstavu nebo se v neposlední řadě zapojit do instalací výstav. Fantazii se meze nekladou -  a v Czech Photo Centre mají nejen studenti uměleckých středních a vysokých škol, ale i všichni kreativní nadšenci dveře otevřené.

Eliška Krocová, studentka gymnázia

instalace-1X8A2291.jpg
NULL