Fotografií roku v 29. ročníku soutěže Czech Press Photo se stal snímek Romana Vondrouše, Roztržka u soudu.

30/01/2024

Mezinárodní porota vybrala Fotografii roku ze série Romana Vondrouše z agentury ČTK. Ten zachytil desítky lidí, kteří přišli 26. července 2023 k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podpořit obviněné. Ti totiž pronásledovali a obtěžovali šéfa České lékařské komory Milana Kubka v době koronavirové pandemie. Do 29. ročníku soutěže Czech Press Photo se přihlásilo 236 autorů z Česka a ze Slovenska, kteří zaslali více než čtyři tisíce prací. Vítězové a partnerské ceny 29. ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu v úterý 31. ledna. Výstava Czech Press Photo 2023 v Nové budově Národního muzea bude k vidění od 1. února a potrvá do 31. srpna 2024.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Výběr fotografie roku za porotu komentuje předseda Petr Mlch: : „Tato fotografie nevypráví pouze o nás, ačkoliv je na ní vyobrazená česká a slovenská vlajka. Je to naléhavá zpráva o současné době, kdy se neustále stupňuje agresivita a radikální přístup k řešení složitých otázek. Skrytě osvětluje vzestup populismu, který si získává stále větší pozornost. Veřejnost má často jasno ohledně toho, jak by měly být věci uspořádány, a tento trend není omezen pouze na nás, ale zahrnuje celou Evropu. Tyto jevy se stále více projevují a ovlivňují tak naši společnost v celosvětovém měřítku.“

„Fotografovat podobné akce, kde dochází ke konfliktům, osobně nemám rád, ať už se jednalo o tuto událost, nebo o jiné demonstrace, happeningy. Někdy se totiž stane, že se situace vyhrotí a začne mela, jak tomu bylo i v tomto případě. Zpočátku to sice nevypadalo, že se přívrženci obžalovaných do potyčky zapojí, ale to se během pár minut změnilo a došlo k jejich střetu s policií, justiční stráží a následně i s těžkooděnci. Fotoreportérům pak nezbývá nic jiného než být opravdu co nejblíže i s potenciálním rizikem, že schytají nějakou tu ránu. Jen tak však pořídí výmluvné snímky, protože v tom okamžiku je situace krajně nepřehledná a nikdo neví, jak se dál bude vyvíjet. Na pečlivé kompozice není čas a částečně je to i o štěstí, zda stojíte v té správné chvíli na správném místě a podaří se vám zachytit ty nejdůležitější momenty, které o samotném incidentu vypovídají,“ popisuje vznik fotografie Roman Vondrouš.

V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 236 fotografek a fotografů, kteří přihlásili přes čtyři tisíce fotografií. Mezinárodní porota zasedala ve dnech 12.–14. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda poroty – šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, belgický fotograf Nick Hannes z Panos Pictures, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

Grant Prahy, který je druhou hlavní cenou soutěže, získal Vít Šimánek z ČTK, který bude rok dokumentovat oblasti metropole, které procházejí zásadní proměnou nebo jí v brzké době projdou. Držitele grantu osobně vybral pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Zanedbaná místa hlavního města se konečně daří přivádět k životu, byť to ještě roky potrvá. Vybraný soubor snímků je svědectvím tohoto stavu i času, v němž se nacházíme,“ komentuje výběr vítěze primátor Bohuslav Svoboda.

Společně s Grantem Prahy autor obdržel cenu firmy Pictoart na tisk výstavy.

I v letošním ročníku bylo vyhlášeno Czech Photo Junior pro mladé autory ze základních a středních škol, kteří zaslali téměř 1500 fotografií. Vítěz Czech Photo Junior byl vyhlášen 25. ledna na ceremoniálu v Nových Butovicích, kde byla slavnostně otevřena venkovní výstava oceněných snímků před galerií Czech Photo Centre.

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií 29. ročníku soutěže Czech Press Photo se uskuteční ve spolupořadatelství s Národním muzeem v prostorách Nové budovy na Václavském náměstí v Praze. Na výstavě jsou prezentovány oceněné snímky a další vybrané fotografie, které charakterizují uplynulý rok. Součástí výstavní kolekce je i soubor Kevina V. Tona, který dokumentoval masivní výstavbu v Praze. Zároveň se na výstavě představí Nick Hannes a jeho Zahrada rozkoší.

Celkem je k vidění více než 470 tištěných fotografií a více než 240 snímků v obrazovkách a projekcích od 120 autorů. Součástí výstavy bude doprovodný program. Výstava bude otevřena veřejnosti od 1. února do 31. července 2024, a to každý den od 10.00 do 18.00.

Další informace a jednotlivé fotografie naleznete na www.czechphoto.org.

Kontakty a další informace: Public relations – Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2023 pořádá Czech Photo, o. p. s., a Národní muzeum

Za finanční podpory hlavního města Prahy

Hl. m. Praha

pod záštitou Prezidentak republiky ČR, Ministerstva kultury ČR a primátora hlavního města Prahy.

Ministerstvo kultury

Generální partner: Trigema

Partneři: Koupelny Ptáček, Cewe, eContest, Siko, Berlitz, Pictoart, Canon, Eizo, Samsung, Laufen, Soliter, Fomei, NEWTON Media, VDV, UNHCR

Generální mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas 1 – Radiožurnál

Mediální partneři: Reflex, ČTK, Rádio DAB Praha, Prima Zoom, Wired, Lidé a Země

VÝSLEDKY CZECH PRESS PHOTO 2023

AKTUALITA
1. místo: Martin Divíšek, EPA / Zemětřesení v Turecku
2. místo: Tomáš Davidov / Nesmírný smutek
3. místo: Roman Vondrouš, ČTK / Výtržnosti u soudu

REPORTÁŽ
1. místo: Lukáš Bíba, Economia, a. s. / Cesta prezidenta Petra Pavla na Hrad
2. místo: Lukáš Kaboň, Deník / Poslední rozloučení s ukrajinským vojákem Mykhailem Reutským
3. místo: Lenka Klicperová / Cena za svobodu

KAŽDODENNÍ ŽIVOT
1. místo: Petr Topič, Mafra, a. s. / Kyjev v noci
2. místo: Pavel Nasadil / Pravoslavné Vánoce, Vadul Raskov, Moldavsko
3. místo: Zdeněk Dvořák / Zabijačka – končící tradice

PORTRÉT
1. místo: Milan Jaroš, Respekt / I my jsme měli zmizet v Rusku
2. místo: Patrik Uhlíř, ČTK / Nikos Armutidis
3. místo: Kevin V. Ton / Ivan Pohorský

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ
1. místo: Tomáš Benedikovič, Deník N / Robert Fico se vrací
2. místo: Michal Hanko, Volný čas / Rozhodnutí
3. místo: Vít Šimánek, ČTK / Soud s Dominikem Ferim

UMĚNÍ A KULTURA
1. místo: Jan Jirkovský / Alkehol
2. místo: Roman Vondrouš, ČTK / Punkový pohřeb
3. místo: Honza Sakař / Nikl el al.

SPORT
1. místo: Petr David Josek, AP / MS ve fotbale, Katar 2022
2. místo: Petr David Josek, AP / MS v atletice, Budapešť 2023
3. místo: Roman Vondrouš, ČTK / Šampioni na Letné

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
1. místo: Michal Fanta, HZS ČR / Požáry v Řecku
2. místo: Martin Frouz / Mláďata sojek
3. místo: Martin Divíšek, EPA / Sokolí nemocnice v Kataru

Partnerské ceny:

V každoročním hlasování na webu magazínu Lidé a Země letos bodoval Martin Divíšek z agentury EPA se svým snímkem z tureského zemětřesení. Novinkou letošního ročníku je cena Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál, kterou získala Majda Slámová za sérii Ruský raketový útok na obytný dům v ukrajinském Dnipru. Canon Junior Award pro mladého autora získala Anna Boháčová z mediálního domu Mafra, a. s. , za snímek nepokojů před Národním muzeem. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové získal David Neff z mediálního domu Seznam Zprávy za sérii boxerů na vozíčku. Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) získala Jana Plavec za dokumentování ukrajinských pěstounských rodin. Speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let, které bude probíhat přímo v agentuře, získal Michal Zelinka za snímek z inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. Ve spolupráci se společností Samsung byla udělena cena fotografovi Lukáši Kaboňovi za sérii s názvem Turnaj Pro Tour kategorie Elite v plážovém volejbalu v Ostravě.

Nominované fotografie naleznete na adrese www.czechphoto.org

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .pdf

string(1) "1"