FRAGMENT GALLERY - Výstava fotografií „Pocta Karlu Schwarzenbergovi“

9.12.2023

Co se u nás děje

zobrazit kalendář akcí

Otevírací doba:
pondělí - středa: ZAVŘENO
čtvrtek až sobota: 11 – 19
neděle: ZAVŘENO

v jiný termín po telefonické dohodě


Vstupné:
zdarma

Adresa:
Rohanské nábřeží 713/6
Praha 8 (Karlín)

Dvacet dva předních českých fotografek a fotografů vyjádří svými snímky hold šlechtici a politické ikoně Karlu Schwarzenbergovi. Vernisáž se uskutečnila 8. prosince a následující den se výstava otevřela pro veřejnost. Fragment Gallery je součástí projektů Czech Photo.

„Pocta Karlu Schwarzenbergovi“

Vystavujícími autory jsou Karel Cudlín, Michal Doležal, Jaroslav Kučera, Dan Materna, Jan Mihaliček, David Neff, Ondřej Němec, Thao Nguyen Phuong, Tomáš Novák, Luděk Peřina, Stanislav Peška, Michal Růžička, Herbert Slavík, Matěj Stránský, Michal Sváček, Oldřich Škácha, Michal Šula, Kevin V. Ton, Tomáš Turek, René Volfík, Jan Zátorský a Jana Žantovská. Autoři společně představí téměř osmdesát snímků, jak viděli svým objektivem legendu české politické scény. Fotografie zobrazují Karla Schwarzenberga od jeho příjezdu do Prahy v roce 1989, jako kancléře ve společnosti prezidenta Václava Havla, jako ministra zahraničí i jako prezidentského kandidáta.

„Poté co jsem si ráno přečetl smutnou zprávu o úmrtí Karla Schwarzenberga, vyskakovaly na mě na sociálních sítích vzpomínky lidí, kteří ho měli rádi. V hlavě se mi zrodila myšlenka uspořádat fotografickou výstavu. S Veronikou Souralovou jsme upravili výstavní plán v naší nové Fragment Gallery a hned jsem začal obvolávat fotografy a připravovat výstavu. Tak vznikla výstava Pocta Karlu Schwarzenbergovi,“ vysvětluje Dan Materna, jeden z vystavujících autorů, nyní manažer Czech Photo.

„Karel Schwarzenberg ztělesňoval, alespoň dle mého laického úsudku, sen každého fotografa. Byl mužem s expresivní, nezaměnitelnou tváří, na které se jako na malířském plátně střídala široká paleta výrazů a grimas, nezakrytě vyjadřujících snad každý citový stav v lidském repertoáru a ilustrujících pravidlo, že každá fotografie vypráví příběh. Mimikou a gestikou hovořil stejně plynule jako češtinou či němčinou, a někdy i lépe. Na rozdíl od jiných politiků nepovažoval za nutné ani žádoucí své pocity skrývat. Když se cítil být zhnusen, zatvářil se zhnuseně, a když ho něco potěšilo, pochopil to z fotografie každý i bez popisku,“ vzpomíná Michael Žantovský.

Fragment Gallery se nachází v prostorách výjimečného projektu Fragment – přesně na protější straně budovy, než je 24 metrů vysoká socha Lilith sochaře Davida Černého – v blízkosti stanice metra Invalidovna.

Děkujeme Knihovně Václava Havla a všem autorům za pomoc s realizací výstavy.

Fotografie ze slavnostní vernisáže, která proběhla 8. prosince ve Fragment Gallery.

   

string(1) "1"