Vítězem jubilejního pátého ročníku fotografické části cestovatelské soutěže Hanzelky a Zikmunda se stal Marek Velechovský

24/04/2023

Vítěze pátého ročníku cestovatelské soutěže vybrala odborná porota, která zasedala ve složení Petr Brukner – fotograf a herec Divadla Járy Cimrmana, Jan Rybář – fotograf, Tomáš Tureček – šéfredaktor National Geographic, Veronika Souralová – ředitelka Czech Photo, a Libor Rambousek – předseda představenstva CEWE. Vítězný snímek vzešel ze šesti nominací a stal se jím portrét srílanského chlapce od Marka Velechovského. Do fotografické části soutěže, v níž porota hledá nejlepší snímek z cest, byly přihlášeny téměř tři stovky prací pořízených v různých koutech světa.

Foto: Marek Velechovský

 

„Cestovatelská soutěž Hanzelky a Zikmunda je velmi milou tradicí. V pochmurných zimních měsících, kdy porota zasedá, se najednou můžeme ponořit do fotografií plných exotiky a barev a také zavzpomínat na krásné české léto. Jako každý rok byl výběr vítěze obestřen vášnivou debatou, ale porotu jednoznačně uhranuly oči srílanského chlapce, jehož na nádraží zachytil Marek Velechovský,“ vysvětluje výběr poroty její předsedkyně Veronika Souralová.

Nominováno bylo šest fotografií: Pavla Bičíková za snímek z Barmy s názvem Cesta vlakem. Petr Čech s fotografií Motor mlčí, ale karavana jde dál… Tony Danilov získal nominaci za portrét z hinduistické oslavy narození Ganéši ve městě George Town na ostrově Penang v Malajsii. Dále je nominovaná Jana Kupčáková se snímkem Racek, který pořídila v Istanbulu. Jaroslav Váňa si získal porotu fotografií Nejlepší parťák na cesty. A vítěz Marek Velechovský zachytil cestování vlakem po Srí Lance, svou fotografii nazval Čekání na odjezd vlaku.


Odborná porota zasedala 14. února v galerii Czech Photo Centre, tedy na narozeniny pana Miroslava Zikmunda, který by letos oslavil 104 let. Slavnostní ceremoniál a vyhlášení vítězů se konal v sobotu 22. dubna v Zrcadlové kapli pražského Klementina.

Více na stránkách www.cestopisroku.cz

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations: Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Pořadatel: Czech Photo

Partneři:

Tisk vítězných fotografií zajišťovala společnost CEWE, partner cestovatelské soutěže.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .pdf

string(1) "1"