Grant Prahy ve 28. ročníku soutěže Czech Press Photo získal Kevin V. Ton za projekt, který mapuje výstavbu v metropoli

15/12/2022

V úterý odpoledne (13. prosince) vybral primátor Zdeněk Hřib v galerii Czech Photo Centre Grant Prahy aktuálního ročníku Czech Press Photo. Grant Prahy je společně s Fotografií roku druhou hlavní cenou soutěže. Letos ocenění za svůj dlouhodobý projekt, který mapuje výstavbu v metropoli, získal fotograf Kevin V. Ton.

„Praha v posledních letech zažívá rekordní stavební boom, a to jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru, a proto jsem se rozhodl vybrat sérii fotek, která tento trend na území našeho města mapuje. Gratuluji vítězi Grantu Prahy Kevinu V. Tonovi a přeji mnoho dalších úspěchů,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Grant Prahy je speciální ocenění soutěže Czech Press Photo ve spolupráci s primátorem hlavního města, které podporuje dlouhodobé projekty, a to již od roku 1995. Jedná se o roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu určené k fotografování proměn hlavního města, které na doporučení mezinárodní poroty Czech Press Photo osobně uděluje pražský primátor. Postupně tak vzniká sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj z mnoha úhlů.

„Dlouhodobě pracuji na projektu, v kterém dokumentuji změny Prahy posledních let. Hlavní město zažívá největší bytovou výstavbu od roku 1997. Kromě rekonstrukcí stávajících domů a výstavby nových začínají vznikat celé nové čtvrti. Mým záměrem je vytvoření obrazové kroniky, jež mapuje zásadní urbanistické změny v životě Pražanů. Ty sice v současnosti různými způsoby narušují chod města, ale za pár let si tento čas už málokdo vybaví. Soubor bude fungovat jako alternativní paměť, která bude připomínat jedno ze zásadních období města,“ říká fotograf.

Fotograf Kevin V. Ton pracuje na volné noze, za dobu svého působení ve fotografii získal řadu ocenění. Zaměřuje se zejména na humanistickou dokumentární fotografii a na dlouhodobé projekty. Pokouší se zachytit prchavé fragmenty představení, kterému všichni společně říkáme život.

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2022 pořádá Czech Photo, o. p. s., pod záštitou primátora hlavního města Prahy a ministra kultury.

Ministerstvo kultury

Za finanční podpory hlavního města Prahy

Hl. m. Praha

Generální partner: Trigema

Spolupořadatel výstavy: Národní muzeum

Partneři: Koupelny Ptáček, CeWe, eContest, Siko, Renomia, Berlitz, Pictoart, Canon, Eizo, Samsung, Laufen, Nielsen, Soliter, Newton Media, VDV, UNHCR, Fakulta sociálních věd UK, APF a UAPP

Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 – Radiožurnál

Mediální partneři: ČTK, Mafra, Reflex, Rádio DAB Praha, Prima ZOOM, Lidé a Země

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .pdf

string(1) "1"