Cenu čtenářů časopisu Lidé a Země získal Michal Fanta za sérii požáru v Národním parku České Švýcarsko

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
5/12/2022

Hlasování o nejlepší snímek podle čtenářů magazínu Lidé a Země patří k Czech Press Photo už několikátý rok. Šéfredaktor Jan Čermák připravil z letošních nominací výběr deseti snímků, které soupeřily o hlasy. V letošním roce jich získal nejvíce Michal Fanta /Hasičský záchranný sbor ČR/ za snímek hořícího Hřenska. Autor už za svou sérii získal ocenění Foto měsíce července, nominaci v aktuálním ročníku Czech Press Photo v kategorii Člověk a životní prostředí a nyní již zmíněnou cenu čtenářů časopisu Lidé a Země. Připomeňte si příběh největšího požáru.


Foto: Michal Fanta / HZS

 

"V Hřensku jsem fotografoval s hasiči od druhého dne vypuknutí požáru po celý týden. Dokumentace tohoto období byla hodně intenzivní, spalo se jen pár hodin denně. V našich podmínkách České republiky to bylo něco zcela ojedinělého – od nasazení stovek hasičů a jejich mimořádné práce – mnohdy v komplikovaném terénu – až po masivní zapojení techniky včetně velkého množství letecké techniky, jak z ČR, tak ze zahraničí. Na hasičích byla někdy vidět únava, ale také velká odhodlanost požár přemoci. Fotografoval jsem se ve členitém skalním terénu, kde hasiči s hadicemi šplhali do strmých kopců. Dále ve vrtulníku při hašení. Teprve tam si člověk uvědomí, na jak velké ploše hoří. V neposlední řadě jsem zaznamenával místa, kde záchranáři doslova bojovali proti plamenům rozvinutého požáru. Při fotografování požáru takovéhoto rozsahu je vždy důležitá i bezpečnost, proto nedílnou součástí byl například zásahový nehořlavý oděv a přilba. Na hůře dostupná místa se bylo zapotřebí dostat terénním autem či čtyřkolkou. Fotovýbava také dostávala dost zabrat. Všudypřítomný kouř a v něm drobné prachové částice se dostaly doslova do každé skuliny techniky," popisuje situaci autor.

 

Michal Fanta

Už od roku 1987, kdy se narodil, žije v Novém Městě nad Metují. Reportážní fotografie mu učarovala na střední škole, od které se focení věnuje. Po vystudovaní Pražské fotografické školy pracoval jako kameraman a jako fotograf na volné noze pro média v regionu, jako například Deník, MF DNES. Roku 2014 se stal kmenovým fotografem Hradeckého deníku, pro který fotografoval do března tohoto roku, kdy došlo k redukci zaměstnanců, a tak se opět vrátil na volnou nohu. Po celou svou fotografickou kariéru se kromě novinářské fotografie věnuje i přinášení svědectví o práci záchranných složek a jako fotograf spolupracuje například s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje.

  Celou sérii si můžete prohlédnout níže:

string(1) "1"