Nominace Czech Press Photo 2022

Nominace 28. ročníku Czech Press Photo jsou vyhlášeny

8/11/2022

Celkem 234 fotografek a fotografů přihlásilo své snímky do 28. ročníku soutěže Czech Press Photo. Mezinárodní odborná porota vybírala nominované fotografie z více než šesti tisíc prací. V rámci soutěže Czech Photo Junior byly společně s profesionály oceněni i mladí fotografové ze základních a středních škol, kteří zaslali téměř 2000 fotografií. Společně s nominacemi v hlavních kategoriích jsou vyhlášeny partnerské ceny. Vítězové budou oznámeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 31. ledna, poté bude otevřena premiérová výstava.

„Často v Czech Press Photo dominuje silné téma, které charakterizuje uplynulý rok. V roce 2021 to bylo tornádo a rok předtím covid. Do 24. února jsme si mysleli, že pandemie je to nejhorší, s čím se můžeme setkat. A byl to omyl. Válka na Ukrajině se dotkla naprosto všech a stala se tak i stěžejním tématem soutěže. V mezinárodní porotě s námi zasedli i ukrajinští fotografové Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov, poslední novináři, kteří dokumentovali válku v Mariupolu. Svou přítomností a znalostí situace na Ukrajině nám byli ohromně nápomocní. Naprosto přesně věděli, co se na snímcích odehrává a o jaké místo či situaci jde, protože často ze stejných míst také přinášeli zpravodajství. Práce poroty byla náročná, ale zároveň se u hodnocení silných snímků velmi dobře shodovala,“ říká předseda poroty Petr Mlch.

Mezinárodní porota zasedala ve dnech 13.–15. října v galerii Czech Photo Centre ve složení: předseda poroty – šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov, ukrajinští fotografové, kteří pracují pro AP, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer, zástupce maďarského Press Photo Tamás Szigeti a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

Soutěž Czech Press Photo 2022 vyhlásila osm fotografických kategorií: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí, Lidé, o kterých se mluví. Tradičně bude uděleno roční tvůrčí stipendium Grant Prahy. Držitel grantu bude oznámen v průběhu měsíce prosince, poté, co ho osobně vybere nový pražský primátor.

„Druhým rokem organizujeme soutěž Czech Photo Junior pro žáky základních a studenty středních škol. V průběhu roku mladé zájemce o fotografii vzděláváme v rámci workshopů Necvakejte, foťte! ve školách, ve spolupráci s profesionálními fotografy jim představujeme, jak velkou sílu má obrazové sdělení, motivujeme je k přemýšlení nad snímky, které každodenně sami pořizují. A máme velkou radost. Jejich soutěžní snímky zaslané do tohoto ročníku ukázaly, že se rodí nová generace nadaných fotografů, kteří možná jednou budou přebírat ocenění v soutěži Czech Press Photo,“ říká Veronika Souralová, ředitelka společnosti Czech Photo.

Nominace CZECH PRESS PHOTO 2022. V každé z osmi soutěžních kategorií uděluje porota tři nominace kategorie z prací, které se dostanou do třetího hlasovacího kola.

AKTUALITA

Gabriel Kuchta, Deník N / Buča / singl
Vojtěch Dárvík Máca, volný fotograf / Masakr v Irpini a Buči / série
Jan Zátorský, Mafra / Londýn, rozloučení s královnou Alžbětou II. 1926–2022 / série

REPORTÁŽ

Milan Bureš, Respekt / Čekání na vlak do bezpečí / série
Lenka Klicperová, volná fotografka / Russkij mir – utrpení na Ukrajině / série
Petr Topič, Mafra / Běženci z Ukrajiny na hlavním nádraží / série

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

Jiří Šneider, volný fotograf / Těžce pracující / série
Jarmila Štuková, volná fotografka / Operace 18měsíční Yulie z Ukrajiny / série
Petr Topič, Mafra / 22. 2. 2022, 22, 22.22 / série

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

Ondřej Deml, ČTK / Německá ministryně zahraničí v Lidicích / singl
Milan Jaroš, Respekt / Kampaň Andreje Babiše / série
Roman Vondrouš, ČTK / Jmenování premiéra / singl

UMĚNÍ A KULTURA

Lukáš Bíba, Economia / Azyl 78 / série
Lukáš Kaboň, Deník / Colours of Ostrava 2022 / série
David Taneček, ČTK / Akustická zkouška / singl

SPORT

Michal Červený, volný fotograf / Světový pohár horských kol 2022 / série
Petr David Josek, AP / Mistrovství světa v plavání Budapešť / série
Vladimír Rys, volný fotograf / Ohňostroj mezi životem a smrtí / singl

PORTRÉT

Petr David Josek, AP / Poslední pohled na rakev s královnou Alžbětou II. / série
Jana Mensatorová, volná fotografka / Až tohle skončí. Příběh Terezy Vytlačilové pro web Bez frází. / série
Michael Tomeš, volný fotograf / Martina Viktore Kopecká je jednou z nejviditelnějších propagátorek křesťanské víry u nás. / série

ČLOVĚK A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Michal Fanta, HZS / Lesní požár v Českém Švýcarsku / série
Igor Mikula, volný fotograf / České Švýcarsko – požár / singl
Martin Veselý, Mafra / Plechová abstrakce / série

Zvláštní ceny:

Canon Junior Award pro mladého autora získala Nikol Macoszková za sérii Kult těla. Ocenění Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové získal Tomáš Řechtáček za soubor Léčba závislosti, v němž dokumentoval život v Psychiatrické nemocnici v Horních Beřkovicích. Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) získal Lukáš Kaboň za sérii Humanitární vlak naděje. Speciální stipendium ČTK pro mladého autora do 26 let získala Anna Boháčová, která zachytila Happening k masakru v Buči. Ve spolupráci se společností Samsung byla udělena cena Martinu Divíškovi za sérii ze zimních olympijských her v Pekingu.

NOMINACE CZECH PHOTO JUNIOR 2022

Kategorie mladší žáci

Martin Havel / Tudy Projel
Tomáš Mareš / Přehlídka flyboardingu na Nepomuckém rybníku
Anežka Veselá / Masopust

Kategorie starší žáci

Cailin Čech / Je tu někdo?
Štěpánka Nová / Déšť
Lukáš Polanský / Bohoslužba v katedrále sv. Víta a Václava

Kategorie střední školy

Sára Burešová / Ze života chrtaře
Hugo Kollar / Petržalka
Klára Mia Krečmerová / Dokumentace romského pohřbu
Speciální cena: Tadeáš Kučera / Lvov

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2022 pořádá Czech Photo, o. p. s., pod záštitou primátora hlavního města Prahy a ministra kultury.

Ministerstvo kultury

Za finanční podpory hlavního města Prahy

Hl. m. Praha

Generální partner: Trigema

Spolupořadatel výstavy: Národní muzeum

Partneři: Koupelny Ptáček, CeWe, eContest, Siko, Renomia, Berlitz, Pictoart, Canon, Eizo, Samsung, Laufen, Nielsen, Soliter, Newton Media, VDV, UNHCR, Fakulta sociálních věd UK, APF a UAPP

Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 – Radiožurnál

Mediální partneři: ČTK, Mafra, Reflex, Rádio DAB Praha, Prima ZOOM, Lidé a Země

Tisková zpráva ke stažení ve formátu.pdf

string(1) "1"