Martin Veselý

Plechová abstrakce Martina Veselého přivádí diváka k představivosti

25/08/2022

V září se v galerii Czech Photo Centre představí abstraktní fotografie, které vytvořil fotograf Martin Veselý. Autor hledal krásu ve starém plechu na místech jako jsou sběrné dvory, vlaková muzea, nádraží, garážová vrata, reklamy u silnic nebo trafostanice. Vernisáž výstavy s autorem se uskuteční 7. září od 18:00 v galerii Czech Photo Centre. Výstava Plechová abstrakce bude k vidění od 8. září do 9. října.

Fotografování starých plechů ze začátku pro autora znamenalo pouze nalézání barev. Postupem času už mu nestačily kombinace barevného akcentu, ale hledal vyobrazení geometrických tvarů, krajin, stromů, vesmíru, zvířat, lidí.

„Záměrem projektu je vytvoření netradičních obrazů vyzařujících pozitivní energii. Najít ty pravé plechy závisí na zkušenostech, ale je to také o štěstí a náhodě. Stejný plech vypadá jinak, když na něj svítí sluneční paprsky a rozsvítí rez, nebo naopak brzo ráno v zimě, kdy je omrzlý, po dešti, kdy je zase kontrastní,“ popisuje autor.

Obrazy, které fotograf snímá jsou ve skutečnosti v rozměru od 30 centimetrů až po délku 5 metrů. Každý divák vidí něco jiného, stejně tak autor. Upozorňuje na to, že nevymyslel nic nového, převratného, plechy fotografují kolegové již desítky let. Autor se snaží ve svém projektu jít více do hloubky, aby měl obraz přidanou výtvarnou hodnotu. Ukázat, nevšedně všední objekty, které míjí lidé takřka bez povšimnutí“.

Vystaveno bude téměř padesát kusů originálních snímků. Výstava bude prodejní, každý z obrazů je signovaný s názvem a číselným označením, v maximální limitované edici 10 kusů v daném rozměru s ručně vyráběným rezavým rámem.

Pokud se chcete s autorem setkat a dozvědět se více o vzniku fotografií, je nachystáno několik termínů komentovaných prohlídek: v úterý 13. září od 16:00, další úterý 20. září od 16:00, opět za týden 27. září v 16:00 a derniéra se koná v úterý 4. října v 16:00.

Martin Veselý pracuje jedenáct let jako fotoreportér MF DNES a Lidových novin. Každodenně přináší do českých médií portréty významných osobností, reportáže z kultury, politiky, sportu a aktuálních událostí ve východních Čechách.

Výstava bude zahájena 7. září a potrvá do 9. října. Otevírací doba: úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 100 a snížené 50 korun. Galerie Czech Photo Centre se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations: Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Záštita: Ministerstvo kultury ČR a Praha 13

Generální partner: Trigema

Partneři: Cewe, Samsung, Ptáček koupelny, Soliter Parket, Siko, Laufen, Fomei, Newton Media, Kodak Express No. 200 Hradec Králové, Safari pivovar Dvůr Králové nad Labem, kapela Mr.Moss, Železniční muzeum Výtopna Jaroměř

Mediální partneři: Mafra a iDnes.cz, Reflex, Rádio DAB Praha, Prima Zoom, National Geographic, Lidé a Země

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .PDF

string(1) "1"