Vyhlášení Osobnosti české fotografie

12/04/2022

V pondělí 11. 4. 2022 byla v galerii Czech Photo Centre vyhlášena Osobnost české fotografie.

Asociace profesionálních fotografů ČR udělila již podevatenácté prestižní ocenění Osobnost české fotografie.

Fotografie je bezesporu jedním z nejrozšířenějších, ale také nejsrozumitelnějších nástrojů komunikace. Díky soudobým technologiím, zejména sociálním sítím jsme fotografickými obrazy někdy až zahlceni, unaveni a ztrácíme rozlišovací schopnost, co je dobrá fotografie a co skutečné sdělení jejího tvůrce. Také proto je zde ocenění APF ČR Osobnost české fotografie. I přes pokračující nepříznivou situaci v důsledku celosvětové pandemie, vznikla v předešlém roce pozoruhodná řada knih, projektů a výstav, za kterými stojí naši přední fotografové, teoretici, galeristé, či nakladatelé. Těm je především určeno toto ocenění APF ČR, které Asociace již před 3 lety rozšířila o podporu mladých tvůrců a ve spolupráci s OOA-S (Ochrannou organizací autorskou) udílí rovněž novou finančně dotovanou cenu určenou fotografům do 30 let. Věřme, že současná agrese Putinovského Ruska, která nejen zásadně mění životy statečných Ukrajinců, ale nás všech, nezastaví ten nevyčerpatelný tok kvalitních a originálních fotografických obrazů a vizí jejich tvůrců, které budete mít možnost ocenit i v příštím jubilejním 20. roce této nejvýznamnější fotografické ceny v naší zemi.

Na realizaci této ceny se podílel především přípravný tým Osobnosti (Jan Pohribný, Rudolf Jung, Jan Rasch a Petr Štěpán), správní rada APF, ale i mnozí teoretici, kurátoři, fotografové z řad APF i mimo ni. Nominace, kterých pro tento ročník přišlo v některých kategoriích opět hodně, můžete nalézt na webu APF.

Jedenáctičlenná odborná porota pod předsednictvím Zdeňka Lhotáka, ve složení Štěpánka Stein, Veronika Souralová, Pavlína Vogelová, Jaroslav Fišer, Josef Moucha, Zbyněk Illek, Petr Zhoř, Martin Vybíral, Ota Karlas a Josef Husák, rozhodla, po pečlivém studiu podkladů, o udělení cen Osobnosti následovně:

Nositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2021 je Tomáš Pospěch
Byl nominován Prof. Vladimírem Birgusem, Milošem Ficem a Zdeňkem Lhotákem zejména za jeho podíl na publikaci Koudelkových Deníků a knize Nová Sedlice fotografií Pavla Vavrouška vydané v minulém roce.

Nositelem titulu Osobnost české fotografie 2021 – za dlouhodobý přínos fotografii je Karel Cudlín
Byl nominován Jolanou Havelkovou

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2021 – do 30 let je Kateřina Sýsová

2. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2021 – do 30 let získala Kristýna Vacková
Byla nominována prof. Vladimírem Birgusem.

3. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2021 – do 30 let získal Jakub Pavlík
Byl nominován Rudo Prekopem.

V kategorii Fotografická publikace roku 2021 byla porotou oceněna kniha Josefa Koudelky: Deníky
Editor: Tomáš Pospěch, Graficky upravil: Aleš Najbrt a Andrea Vacovská; Nakladatelství Torst, Praha 2021
nominovali Antonín Dufek, Josef Moucha a Zdeněk Lhoták

Záštitu nad Osobností české fotografie převzal ministr kultury ČR Martin Baxa a Ministerstvo kultury ČR. Generálním partnerem Osobnosti je ERA, a.s.. Partnery Osobnosti jsou OOA-S, Fomei s.r.o.. Mediálními partnery jsou: Foto-Video, heller.cz, F22. Spolupořadatelem Osobnosti je Czech Photo o.p.s.

Praha 11.4. 2022

Jan Pohribný, MQEP
prezident APF
jan.pohribny@gmail.com
osobnost@asociacefotografu.com
+420 603424108

  

Tisková zpráva v celém znění zde ke stažení ve formátu  .PDF

Foto: Josef Husák, Ondřej Kalman

string(1) "1"