Příběh fotografie – Ptačí chřipka – Michal Fanta

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
29/03/2022

Michal Fanta získal za svou fotografii s názvem Ptačí chřipka už loni titul Foto měsíce dubna. V soutěži Czech Press Photo zaujala porotu celá série, která dokumentuje akci hasičů na Královéhradecku. Autor za sérii získal první místo v kategorii Člověk a životní prostředí. Nyní si můžete přečíst, jak série vznikla a také si jí prohlédnout na výstavě v Národním muzeu.

Úvodní foto: Michal Fanta / Volný fotograf

 

„Fotografie vznikaly v několika týdnech, kdy se během měsíce dubna se v chovech na Královéhradecku vyskytla nákaza ptačí chřipkou. Hasiči společně s veterinární správou museli proto utratit desítky tisíc slepic a kachen. S likvidací drůbeže pomáhaly stovky profesionálních a dobrovolných hasičů z celého kraje i záchranný útvar. V nelehkých podmínkách a za velkého fyzického vypětí, kdy museli hasiči celou likvidaci provádět v ochranných oděvech, se střídali ve skupinách po dvouhodinových intervalech. Zároveň byla na hasičích vidět únava po těžké práci. Pro Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje byl toto největší zásah svého druhu v novodobé historii. Snahou bylo na fotografiích zachytit práci hasičů tak, aby nebylo prvoplánově vidět přímo samotné utrácení drůbeže, ale zaměřil jsem se na atmosféru a nasazení, se kterým musí přistoupit ke všem úkolům, které jsou před ně postaveny bez rozdílu, o co se zrovna v danou chvíli jedná. Při fotografování bylo samozřejmostí používaní ochranných oděvů a dalších ochranných pomůcek, a pak i samotná dekontaminace,“ popisuje autor.

Michal Fanta

Už od roku 1987, kdy se narodil, žije v Novém Městě nad Metují. Reportážní fotografie mu učarovala na střední škole, od které se focení věnuje. Po vystudovaní Pražské fotografické školy pracoval jako kameraman a jako fotograf na volné noze pro média v regionu, jako například Deník, MF DNES… Roku 2014 se stal kmenovým fotografem Hradeckého deníku, pro který fotografoval do března tohoto roku, kdy došlo k redukci zaměstnanců, a tak se opět vrátil na volnou nohu. Po celou svou fotografickou kariéru se kromě novinářské fotografie věnuje i přinášení svědectví o práci záchranných složek a jako fotograf spolupracuje například s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje.

   

string(1) "1"