Fotograf Lukáš Bíba věnoval výhru v soutěži Czech Press Photo nadaci Energii lékařům

9/02/2022

Ve středu 9. února 2022 v galerii Czech Photo Centre předal Lukáš Bíba symbolický šek nadaci Energii lékařům. Autor od počátku pandemie dokumentoval tíživou situaci zdravotníků, kteří pečovali o pacienty nakažené nemocí covid-19. Za svou sérii s názvem Druhá a třetí vlna získal první místo v kategorii Reportáž. Právě finanční odměnu se rozhodl věnovat zdravotníkům.


Foto: Dan Materna

Zleva: Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin, Lukáš Bíba, fotograf HN, Jan Lukačevič, zakladatel projektu „Energie lékařům“ a Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo, o.p.s.

Letos se nově při soutěži Czech Press Photo vyhlašují i výsledky Czech Photo Junior pro mladé fotografy ze základních a středních škol, kteří soutěžili ve třech kategoriích.

„Když jsem v Czech Press Photo vyhrál se sérií fotografií z covidárií, hned jsem věděl, co s penězi udělám. Strávil jsem s lékaři a zdravotníky mnoho desítek hodin a ta cena je i jejich. Proto jsem se ji rozhodl darovat. Vybral jsem projekt Energii lékařům, který organizuje Honza Lukačevič. Jsem si vědom, že se nejedná o závratnou částku, ale snad jim to aspoň trochu pomůže,“ říká Lukáš Bíba.

„Nejen z pohledu organizátora soutěže Czech Press Photo jde o mimořádný počin, jejž si vážíme. Vítězná série, kterou vybrala mezinárodní porota, zobrazuje dramatické i smutné chvíle na odděleních intenzivní péče a je svědectvím doby, v níž žijeme,“ popisuje Dan Materna, manažer soutěže Czech Press Photo.

Projekt Energie lékařům založil Jan Lukačevič z Akademie věd ČR. Iniciativa pomáhá lékařům, zdravotníkům, pečovatelům, kteří v první linii bojují s pandemií covidu-19. Z veřejné sbírky se za vybrané finance připravují energetické potravinové balíčky. Jsou složené z potravin zejména českých výrobců, které by zdravotníkům kromě symbolické podpory měly dodat i to, co potřebují nejvíce, tedy energii. Sbírka byla spuštěna již v březnu 2020 a vybralo se již více než 3 000 000 Kč.

Lukáš Bíba je renomovaný reportážní fotograf, je držitelem mnoha ocenění a autorem Fotografie roku 2019 v soutěži Czech Press Photo. Fanouškem skupiny U2 a lezcem, který od dětství ani nefotil, ani netoužil být fotografem. Ještě na rumburském gymnáziu se chtěl učit geografii. Po studiích na Přírodovědecké fakultě UK ale potkal po koncertě U2 své budoucí kolegy a tím začala jeho profesní kariéra v médiích. Působil v redakcích iDNES.cz, MF DNES a nyní již několik let pracuje ve vydavatelství Economia. Spolupracuje s projektem Creative Mornings a s organizací Člověk v tísni.

Vítěznou sérii je možné vidět na výstavě reportážních fotografií Czech Press Photo 2021 v Národním muzeu, která trvá do konce května. Czech Press Photo je tradiční prestižní fotografická soutěž pro profesionální fotožurnalisty z České a Slovenské republiky založená v roce 1995. Je platformou pro zveřejňování osobních svědectví fotografů, tedy i těch, která z nejrůznějších důvodů, závažnosti a kvality nenacházela v médiích uplatnění. Cílem soutěže a následné výstavy je snaha motivovat fotografy v každodenním stereotypu jejich práce k osobnímu přístupu, a tak pomáhat rozvoji fotožurnalismu.

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations: Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Soutěž a výstavu CZECH PRESS PHOTO 2021 pořádají:

Czech Photo o.p.s. a Národní muzeum

Národní muzeum

Za finanční podpory hlavního města Prahy

Hl. m. Praha

pod záštitou Ministerstva kultury ČR

Ministerstvo kultury

a primátora Prahy

Generální partner: Trigema

Partneři: Koupelny Ptáček, Cewe, eContest, Siko, Renomia, Berlitz, Pictoart, Canon, Eizo, Samsung, Laufen, Nielsen, Soliter, Fomei, NEWTON Media, VDV, UNHCR, Fakulta sociálních věd UK

Mediální partneři: Mafra, a. s., a Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Reflex, ČTK, Rádio DAB Praha, National Geographic, Prima Zoom, Lidé a Země

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .PDF

NULL