Cimrmani se usadí v Czech Photo Centre

31/01/2022

V galerii Czech Photo Centre se představí snímky fotografa Petra Hechta, který fotografuje Divadlo Járy Cimrmana už pětadvacet let. Výstava zahrnuje především snímky ze stejnojmenné knihy Cimrmani včetně snímků, které se do knihy nedostaly a jsou vystaveny poprvé. Fotografický archiv Petra Hechta obsahuje za čtvrtstoletí několik tisíc snímků, které dokumentují nejen tuto legendární scénu, ale i celkově část českého divadla. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 2. února do 6. března 2022. Vernisáž výstavy za přítomnosti herců Divadla Járy Cimrmana se uskuteční 7. února od 17.00.

Málokterý ze známých divadelních fotografů je tak bytostně spjat s divadlem. Kromě role fotografa působil v divadle jako kulisák. Jako člen souboru zná i pohled ze zákulisí. Představení dokáže vnímat mnohem komplexněji než jen z pozice diváka. Díky účasti u zkoušek a představení zná vše do posledního detailu, což plně zúročí ve fotografiích.

Kromě Divadla Járy Cimrmana fotil Petr Hecht také Divadlo Na tahu a byl u divadelních projektů Ladislava Smoljaka. Autor zachytil všechny inscenace od Aktu po České nebe včetně měnících se alternací. Jako milovník a propagátor klasické, „mokré“ černobílé fotografie fotografoval v divadle na černobílý film. Od roku 2015 používá digitální bezzrcadlovkou pro její naprostou bezhlučnost.

„Jára Cimrman, ten, největší Čech‘, hrdina, který žil/nežil, je zvěčněn archaickou ustupující fotografickou metodou. Vidím v tom symbol cimrmanovského mýtu s jeho zařazením do národní mytologie. Podstatné je, a to je zdrojem optimismu, že tento fotomateriál podá obraz cimrmanovského divadla i po mnoha desetiletích. I za padesát let bude z něho obraz hmotný, filmy s portréty se budou moci stále držet v ruce, nebudou zaklety do digitální podoby. Při prohlížení Hechtových barytových fotografií s postavami Cimrmanových her vnímám až s mrazením v zádech, že právě tato klasická forma je vpravdě zvěčněním křehkého Cimrmanova génia. Je čímsi jako důkazem stálosti,“ říká Pavel Scheufler, český publicista, historik fotografie.

Výstava bude zahájena 2. února a potrvá do 6. března. Otevírací doba: úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie Czech Photo Centre se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations: Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Záštita: Ministerstvo kultury ČR a Praha 13

Generální partner: Trigema

Partneři: Cewe, Samsung, Ptáček koupelny, Soliter Parket, Siko, Laufen, Fomei, Newton Media

Mediální partneři: Mafra a iDnes.cz, Reflex, Rádio DAB Praha, Prima Zoom, National Geographic, Lidé a Země

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .PDF

NULL