Video: Josef Bosák - autorská prezentace

11/06/2021

Záznam autorské přednášky fotografa Josefa Bosáka z 9. 6. 2021 v galerii Czech Photo Centre.

"Ačkoli místem mého zrození se r. 1968 stal Starý Bohumín, díky rodičům, kteří oba pocházejí z rázovité beskydské vísky Javorníky – Stanovnice, proudí mi v žilách ryzí valašská krev. Od útlého dětství se u mne začaly intenzívně projevovat silné výtvarné sklony. Zkrátka a jednoduše – neustále jsem kreslil na vše, co se dalo: pod mými odvážnými tahy získala novou barevnou dimenzi i zeď pokoje či servisní knížka k tátovu motocyklu… Nakonec jednoho dne se zoufalá maminka rozhodla dát tomuto nadání řád a otevřela mi vrátka lidové školy umění. Zde byl pod odborným dohledem můj talent usměrněn a rozvinut, tudíž se mi úspěšně podařilo prokousat se i jinými technikami kreslení, než jaké jsem praktikoval doma. Pochopitelně k velké úlevě rodičů. Současně se záhy odehrálo také mé první seznámení s tajemnými pojmy jako je clona, závěrka nebo objektiv – načež mne máma zasvětila do magie temné komory.

Pozornost zaměřuji k podobám člověka a k reportáži, a protože jsem se dlouhý čas pohyboval mezi muzikanty, tak i k hudebním skupinám. Další mohutnou inspiraci mi přineslo cestování - s řádně obtěžkanou brašnou jsem se vypravil do Bosny a Hercegoviny, Arménie, Kyrgyzstánu a Náhorního Karabachu.

A jaké užívám zbraně? Pohotově nabitý CANON EOS 5 MARKII, doplněný o objektivy od 16 do 200mm, FUJIFILM X-T1 s pevnými skly 16 – 56 mm." Josef Bosák

string(1) "1"