Vítězem třetího ročníku fotografické části cestovatelské soutěže Hanzelky a Zikmunda se stal Petr Kleiner

23/04/2021

(Dobříš 22.4.2021) Vítěze třetího ročníku soutěže H+Z vybrala odborná porota ve složení: Veronika Souralová – ředitelka Czech Photo a předsedkyně poroty, Petr Brukner – fotograf a herec Divadla Járy Cimrmana, Jan Rybář – fotograf, Tomáš Tureček – šéfredaktor National Geographic, Pavel Schreiber – ředitel CEWE. O cenu soutěžilo pět nominovaných snímků z celkem pětiset zaslaných fotografií. Slavnostní ceremoniál se konal online na zámku v Dobříši, kde byly vyhlášeny další kategorie soutěže.

Úvodní foto: Petr Kleiner

„Letošní ročník soutěže byl ovlivněn pandemií koronaviru a tudíž jsme předpokládali, že budou převažovat snímky z „domácího cestování“ po Česku. Byli jsme však mile překvapeni množstvím zahraničních témat. Prostě když cestovatel chce, tak to jde… Vybírat ocenění ze stovek fotografií není nikdy snadné a všechny nominované snímky by bylo možné považovat za vítěze. Soutěž však potřebuje vítěze jednoho – tím se po dlouhých diskuzích poroty stal snímek Petra Kleinera s názvem Mobilní Indie. Výjev s jednoduchou kompozicí na první pohled připomíná středověký obraz postav se zbožnými výrazy. Další pohled odhalí množství detailů, rozdílný styl oblečení jednotlivých aktérů, a hlavně mobilní telefony, které vládnou současnému světu napříč všemi kulturami. Máte nutkání se k fotografii stále vracet a přemýšlet o jejím významu,“ vysvětluje výběr poroty její předsedkyně Veronika Souralová

Vítězem se stal snímek Mobilní Indie od fotografa Petra Kleinera. Mezi nominovanými snímky byly: Zdeněk Dvořák, který nazval svůj snímek Ze Země na Měsíc. Fotografie zobrazuje uměleckou instalaci nafukovacích modelů Země a Měsíce v Brně na Kraví hoře. Ta stala vyhledávanou cestovatelskou atrakcí léta 2020. Jana Kupčáková se snímkem Ohnivý muž z Ugandy. Muži z domorodého kmene Batwa předvádí ve své vesnici, jak se tradičním způsobem rozdělává oheň. Odvážný snímek s názvem Skákači pochází z Bangladéše a jeho autorem je Josef Bosák. Mládežníci ve stanici v Dháce skáčou z vagónu na vagón. Dále získala nominaci Lucie Mojžíšová za snímek Pes a siamská dvojčata. Fotografie byla pořízena na pobřeží Holandska.

Slavnostní vyhlášení se konalo v Zrcadlovém sále na zámku v Dobříši 22. dubna 2021. Právě tam po návratu z cesty do Afriky a Jižní a střední Ameriky psali Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund své knihy. Během přímého přenosu na stanici Radiožurnál byly vyhlášeny další kategorie: nejvíce půjčovaný cestopis, nejlepší cestopis a nejlepší rozhlasová reportáž.

Více na stránkách www.cestopisroku.cz

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations: Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Pořadatel: Czech Photo

Partneři: Radiožurnál

Partner soutěže:

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .doc

string(1) "1"