Příběh fotografie – Zdeněk Dvořák – Humberto pod rouškou

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
21/12/2020

Dnes vám představíme sérii z kategorie Umění a kultura. Jejím autorem je Zdeněk Dvořák, který se cirkusu Humberto věnuje dlouhodobě. Jak všudypřítomný koronavirus ovlivnil dění v cirkuse, se dozvíte v článku přímo od autora.

Foto: Zdeněk Dvořák

„Cirkus Humberto paří k legendám tohoto umění v Evropě. Navštěvuji jej s fotoaparátem už přes deset let a snažím se zachytit každodenní život v zákulisí. Za tento časově náročný soubor přišlo v rámci Czech Press Photo ocenění i v roce 2018.

Jenže v březnu přišel Covid 19. Vše se zastavilo a cirkus Humberto byl právě na začátku štace v Brně. Přišla nečekaná stopka a přibližně měsíc vyčkávání, zda se situace zlepší. Z cirkusu se stala nedobytná pevnost, kde byl zakázán vstup. Ale díky dlouholeté spolupráci jsem dostal možnost fotografovat. Humberto byl jediný cirkus, který doufal ve změnu k lepšímu. Ostatní cirkusy zůstaly ve svých zimovištích. Právě v tu dobu, kdy cirkus stál v Brně, vznikl tento soubor, který zachycuje prázdnotu v místech, kam jinak každé odpoledne přijde i přes 1000 diváků. Bohužel po měsíci došla všechna naděje, a nakonec nastala cesta domů do zimoviště. Rok 2020 se do dějin všech českých cirkusů zapíše černým písmem. Nejen kvůli omezením na jaře a nyní i na podzim, tedy v době, kdy se vytváří rezervy na zbytek roku, ale i kvůli plánovaným změnám zákonů, které mají snahu cirkus změnit tak, jak jej známe.

Cirkus je živé místo, ale nyní stál. Já proto zvolil tento dokument oživit pomocí zábleskových světel. Byl na to čas. Krátce po vzniku se fotografie objevily v týdeníku Reflex,“ popisuje autor.

Zdeněk Dvořák

Narodil jsem se v roce 1980 ve Znojmě, kde žiji téměř celý život. Věnuji se převážně dlouhodobým projektům, kde je primární téma člověk. Jsem volný fotograf, který má dlouhodobý dokument jako největší relax. Cirkus Humberto navštěvuji již přes deset let. Nominace v roce 2020 je již šestým oceněním na Czech Press Photo. Rád fotografuji i mobilním telefonem, s fotografiemi z něj jsem v roce 2019 získal cenu Grand Prix v soutěži Huawei InFocus Awards.

string(1) "1"