Vyhlášení jubilejního pátého ročníku Czech Nature Photo

15/12/2020

Od 11. ledna již mohou fotografky a fotografové přírody přihlašovat své snímky do soutěže Czech Nature Photo. V jubilejním pátém ročníku soutěže je pod patronací pražské zoologické zahrady vyhlášena nová kategorie – Zvířata ve svém prostředí. Zároveň bude zahájena soutěž Czech Nature Photo Junior, která se zaměří na mladé fotografy ze základních a středních škol. Oceněné práce bude vybírat mezinárodní odborná porota.

Úvodní foto: Petr Slavík (Foto roku 2020)

„Soutěž Czech Nature Photo jsme založili v roce 2017 jako ,sestru‘ renomované novinářské soutěže Czech Press Photo. Od prvního ročníku nás těší velký zájem soutěžících – fotografů přírody – a obrovský zájem veřejnosti o výstavu oceněných i dalších vybraných prací, která putuje po České republice. Mottem soutěže je, že lidé dokážou chránit jen to, co znají, a soutěž Czech Nature Photo jim v tom výrazně pomáhá. Letošní, jubilejní ročník bude specifický. Většina fotografů, kteří za snímky cestují po celém světě, musela zůstat doma. Svého poslání přinášet obrazy živočichů a rostlin se však nevzdali a fotografovali v Česku. Soutěž tak možná získá nový rozměr. Doufám, že soutěž ukáže rozmanitost naší domácí přírody a bude motivovat k její ochraně,“ vysvětluje Veronika Souralová, ředitelka Czech Nature Photo.

Práce českých a slovenských fotografů zachycujících přírodu doma i ve světě bude možné přihlašovat od 11. ledna do 14. února 2021 prostřednictvím elektronického systému.

V letošním ročníku soutěže Czech Nature Photo je opět vypsáno šest hlavních kategorií, tedy Savci, Ptáci, Plazi, obojživelníci a podvodní život, Bezobratlí, Rostliny a houby a Krajina. Dále je možné přihlásit snímky do speciálních kategorií Série, Zvířata v lidské péči a Příroda v Praze. Soutěžit se bude tradičně také o Cenu za nejlepší fotografii české přírody.

Novou kategorií, jejímž partnerem se stala pražská zoologické zahrada, jsou Zvířata ve svém prostředí. Ta se zaměřuje na snímky zachycující volně žijící živočichy v kontextu jejich domovských biotopů a životního prostoru, jehož ochranu je třeba neustále zdůrazňovat. Jako u každé nové kategorie i do této bude letos možné přihlásit fotografie z archivu.

Odborná mezinárodní porota bude pracovat v Czech Photo Centre 3. března pod vedením fotografa Vladimíra Čecha ml., dále v porotě zasednou: izraelský wildlife fotograf Boaz Amidror, fotograf Václav Šilha, ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený a Petr Tureček ze společnosti Cewe.

Nominace v jednotlivých kategoriích budou vyhlášeny 14. března. Slavnostní vyhlášení výsledků se bude konat v květnu společně se zahájením výstavy oceněných prací v Czech Photo Centre.

Soutěž doprovodí výstava zahraničního porotce z Izraele Boaze Amidrora v Czech Photo Centre v Nových Butovicích.

Czech Photo Junior bude probíhat paralelně se soutěží Czech Nature Photo. Soutěžit se bude ve dvou věkových kategoriích: základní a střední školy. Fotografie budou moci mladí fotografové zasílat do uzávěrky soutěže 14. 2. Vyhodnocení těch nejlepších snímků se bude konat společně s profesionální soutěží Czech Nature Photo.

Cílem zapojení mladých fotografů do soutěže je nejenom edukovat, ale hlavně je motivovat k přemýšlení při pořizování vlastních snímků a dívat se kolem sebe fotograficky. Právě Czech Nature Photo je výjimečnou platformou, která cílí na zvýšení mediální a vizuální gramotnosti dětí a mládeže.

Soutěž a výstavu CZECH NATURE PHOTO 2021 pořádají – Czech Photo Centre

Akce se koná pod záštitou ministerstva životního prostředí

Pod záštitou hlavního města Prahy

A pod záštitou městské části Praha 13

Generální partner: Trigema

Partneři: Cewe, Ptáček, Laufen, Soliter, Siko , Fomei, Samsung, Berlitz, Cobra, Pictoart, Newton Media, Econtest, Zoo Praha , KRNAP, NP ŠUMAVA , Botanická zahrada, Lesy hl. m. Prahy, F-STOP

hlavní mediální partner: Mafra, a. s.

Mediální partneři: Radio Dab Praha, National Geographic, Prague TV, Prima ZOOM, Reflex, Lidé a Země

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations: Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .doc

string(1) "1"