Výstava Czech Press Photo se přesouvá do Národního muzea

17/08/2020

Nový, 26. ročník soutěže Czech Press Photo ovlivnila nejen pandemie koronaviru. Nově se změní místo konání a termín výstavy. Poté co bylo oznámeno plánované zrušení výstavních prostor Staroměstské radnice, se výstava bude konat v Národním muzeu, a to od března do října 2021. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků a předání cen bude v prosinci rovněž v Národním muzeu. Autoři mohou snímky do soutěže přihlašovat jako každoročně od 1. září do 30. září prostřednictvím elektronického formuláře.

Úvodní foto: Dan Materna

Porota bude pracovat ve složení: předseda poroty Joe Klamar z Agence France-Presse, Nicole Tung, reportážní fotografka z USA, australský fotograf a loňský porotce soutěže World Press Photo Christopher McGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch. Mezinárodní porota bude vybírat přihlášené snímky ve dnech 14.–16. října v galerii Czech Photo Centre.

Soutěž Czech Press Photo 2020 vyhlašuje sedm fotografických kategorií: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí. Tradičně bude uděleno roční tvůrčí stipendium Grant Prahy, který uděluje a vybírá pražský primátor. Video sekce nebude ve 26. ročníku soutěže vyhlášena.

„Jako celý svět i soutěž Czech Press Photo zasáhla pandemie koronaviru, což se projevilo v několika rovinách. Kvůli této turbulentní situaci máme méně sponzorů, dále je velmi složité plánovat přesné termíny. Také musíme doufat, že bez problémů přiletí zahraniční porotci. Další citelnou ranou bylo zrušení výstavního prostoru na Staroměstské radnici. Několik měsíců jsme se intenzivně věnovali hledání jiného reprezentativního prostoru, odpovídajícího prestiži soutěže, což se přes všechny překážky podařilo. Jsme hrdí, že se výstava bude konat v překrásných rekonstruovaných prostorách historické budovy Národního muzea,“ uvedla Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo.

Fotografie mohou být do soutěže Czech Press Photo 2020 přihlášeny v průběhu měsíce září, a to pouze elektronicky přes formulář uveřejněný na stránkách soutěže. Soutěž je otevřena vydavatelům, agenturám, profesionálním fotografkám i fotografům, odborným školám i zavedeným volným fotografům, kteří mají trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku a jejich práce vznikly za účelem publikování v médiích. Vstupní poplatek za přihlášení do kategorie fotografie činí 1000 Kč / 39 eur, mladí do 23 let poplatek nehradí.

Nebudou chybět tradiční doprovodné ceny – Canon Junior Award, Cena UNHCR, Cena PICTOART, Cena Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“, Cena Samsung. Zároveň zasedne dětská porota sestavená Českým rozhlasem, která vybere snímek z odlišné perspektivy.

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2020 pořádá Czech Photo, o. p. s., pod záštitou primátora hlavního města Prahy a ministra kultury.

Generální partner: Trigema

Partneři: Koupelny Ptáček, CeWe, eContest, Siko, Renomia, Cushman & Wakefield, Berlitz, Cobra, Pictoart, Canon, Eizo, Samsung, Laufen, Nielsen, Soliter, Olympus, Newton Media, VDV, UNHCR, FotoŠkoda, Fakulta sociálních věd UK

Hlavní mediální partner: Mafra, a. s., a Český rozhlas 1 – Radiožurnál

Mediální partneři: Reflex, ČTK, National Geographic, Prima Zoom, Lidé a Země

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .doc

string(1) "1"