Jindřich Štreit představuje cestu „Ze tmy ke světlu“

14/08/2020

Fotografická výstava Jindřicha Štreita „Ze tmy ke světlu“ zachycuje službu vězeňských kaplanů při práci s lidmi, kteří mají snahu se napravit a změnit svůj život. Projekt vznikal dva roky, během kterých Jindřich Štreit navštívil dvacet českých věznic.

Úvodní foto: Jindřich Štreit

Jindřich Štreit považuje výstavu za zásadní ve své dosavadní tvorbě. Nejen proto, že se jedná o poslední výstavu na Staroměstské radnici, kde doposud samostatnou výstavu neměl, ale také pro sílu velmi intimního tématu, které není často dokumentováno a představováno veřejnosti: „Před dvěma lety jsem byl osloven Vězeňskou duchovenskou péčí, abych vytvořil cyklus fotografií na téma vztahu kaplanů a vězňů k 20. výročí kaplanské služby. Téma mne silně zaujalo. Pochopil jsem, že kaplani ve vězení jsou velmi potřební a důležití. Mnohdy suplují psychology. Pomáhají lidem, kteří spáchali těžké zločiny, najít sebe samy. Rozebírají příčiny a hledají východisko. Považuji tento cyklus za velmi důležitý i pro společnost, která nemá představu, jak důležitá je role kaplana v opuštěnosti, s výčitkami svědomí a hledání nové cesty. Kdo je bez viny...“.

Prvotním impulsem pro tuto spolupráci byla příprava důstojných oslav 20. výročí od založení kaplanské služby ve vězeňství, v roce 2018. Tehdy vznikl nápad požádat jednoho z našich nejpřednějších fotografů, který se věnuje tématu sociální fotografie, celosvětově uznávaného Jindřicha Štreita. „Spolupráce s takovým významným fotografem pro mne byla neuvěřitelným zážitkem. Během 14 dnů jsme navštívili sedm věznic, ve kterých vznikly stovky unikátních záběrů odsouzených, kaplanů a dalších zaměstnanců. Během těchto cest jsem Jindru poznal nejen jako naprostého profesionála, ale také jako laskavého a milého člověka,“ říká Pavel Zvolánek, předseda Vězeňské duchovenské péče.

První část tohoto fotografického cyklu byla poprvé představena veřejnosti v roce 2018 na Velehradě, kde v rámci Dnů lidí dobré vůle pořádá Vězeňská duchovní služba od roku 2005 samostatné výstavy o své službě, ale také představuje výtvarné práce vězňů. Od té doby byla výstava „Ze tmy ke světlu“ vystavována na mnoha místech republiky. „Zájem nás opravdu překvapil. Byla to pro nás všechny inspirace a důvod k úvahám o pokračování v této práci. Teprve nyní, po práci v dalších věznicích, vznikl ucelený materiál, který důstojně představuje veřejnosti naši službu,“ říká k výstavě Otto Broch, místopředseda Vězeňské duchovenské péče a vězeňský kaplan.

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve výstavních prostorách Staroměstské radnice 18.srpna 2020 a výstava potrvá do konce září. Již nyní o ni projevilo zájem více galerií z různých míst republiky. Výstavu pořádá vězeňská duchovenská péče ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR. „Spolupráce s vězeňskými kaplany je pro nás nesmírně důležitá. Pro mnohé vězně je kaplan tím, kdo jim pomůže najít cestu k uvědomění si viny, k lítosti nad činy, které spáchali a také ke snaze o nápravu. Vězeňská duchovenská péče se stala nedílnou součástí vězeňské služby a já osobně si práce našich kaplanů nesmírně vážím. Tato jedinečná výstava je jedním ze způsobů, jak jim za jejich práci poděkovat,“ říká generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

Záštitu nad výstavou převzali ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ministr kultury Lubomír Zaorálek a arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Všechny fotografie budou také uveřejněny v knižním katalogu, který je doplněn texty o službě vězeňských kaplanů napsanými některými kaplany a vězni.

Záštita výstavy: Ministerstvo spravedlnosti ČR, Ministerstvo kultury ČR, Arcibiskupství olomoucké

Partneři: Státní fond kultury ČR, Olomoucký kraj, Nadace ČEZ, Hlavní město Praha, Czech Photo o.p.s., Quatro Print, Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, Slezská univerzita, BALLOON – light – PRAHA spol. s r.o., REFIN s.r.o., Vlastivědné muzeum v Olomouci, Město Prostějov, Svaz českých fotografů, Fotografiks, Nadace Malý Noe, Haryservis – profesionální úklid, Kultura Nový Bor, Adventist- Laymen‘s Services & Industries, Dostál – elektro, železářství, domácí potřeby, Lukáš Horký, Andrea Babišová, Hana Třeštíková, Petr Kovář, Martin Navrátil, Stanislav Hájek, Tomáš Chytil

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations: Anna Vacková, +420 777 093 690, vackova@czechphoto.org

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx

string(1) "1"