Příběh fotografie – Petr Slavík – Ve stínu

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
8/04/2020

Do fotografie Ve stínu se musíte pořádně zadívat, než objevíte její hlavní objekt. Jak se fotí pumy v Chile popisuje wildlife fotograf Petr Slavík, který získal nominaci v kategorii Savci.

Foto: Petr Slavík

„Když jedete fotit kočku na druhý konec světa, je to vždy trochu, vlastně spíš hodně, sázka do loterie. Ony totiž příliš nespolupracují. Když jsem vloni vedl expedici za pumou do chilského národního parku Torres del Paine, věřil jsem, že tu nádhernou kočku uvidíme. Věřil. Vlastně vždycky věřím. Navíc jsem z předchozí návštěvy věděl, že kdyby to nevyšlo, přivezeme alespoň fotografie krajiny, která svou krásou bere dech. Štěstí a um našeho stopaře ale stály na naší straně. Mnohá pozorování byla ale jen o pocitu, že máte možnost vidět tuhle vzácnou šelmu ve volné přírodě. Fotograficky téměř na nic. Tak to vlastně bylo i se snímkem Ve stínu. Věděli jsme o mladé samici nahoře v kopci, ale neměla příliš touhu pózovat. Až těsně před západem slunce na okamžik zvedla hlavu v protisvětle. Byla to klidná, tichá chvíle, kdy končí den. Snad se mi z té atmosféry povedlo trochu zachytit...“ popisuje fotograf.

Petr Slavík

A jak se Petr Slavík stal wildlife fotografem?

Celé to začalo hrou. Řekl, že dojede stopem do Afriky. Nic zvláštního, jenže byl rok 1990 a to tehdy v postkomunistickém Československu znělo jako sci-fi. Dojel. Stejně jako od vulkánů na jihu Chile po Amazonii. Toulal se, miloval to. Pak si při první cestě do Afriky půjčil foťák, jen tak, chtěl hlavně zlézt Kilimandžáro. Zase si hrál, z fotek z cesty udělal vernisáž. Byl to vlastně mejdan pro pár kamarádů, fotky se líbily, tak se začal učit fotit.

Dnes je Petr Slavík držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salónu TRIERENBERG SUPER CIRCUIT. Jeho fotografie se staly i součástí knižního výběru THE WORLD’S BEST IMAGES 2014. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům. Jeho snímky a reportáže pravidelně najdete nejen v českých magazínech, ale i v prestižních mezinárodních titulech. Výsledky jeho hry na focení se objevily v BBC Wildlife Magazine, Discover Magazine, Digital Camera, N-Photo Magazine, Daily Mail a v řadě dalších médií. Nikdy nezapomněl, proč to vlastně dělá. Výtěžky z dražeb jeho fotografií podporují ochranářské projekty českých vědců v různých částech světa a chov ohrožených druhů v zoologických zahradách. Má za sebou desítky autorských výstav na celém území ČR. Vystavoval například v Nostickém paláci, na Novoměstské radnici, v Drážďanech nebo Bělehradě.

Je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety. Je ambassadorem značky Nikon pro Českou republiku. www.petrslavik.eu

string(1) "1"