Příběh fotografie: Tomáš Vocelka - příliš mnoho turistů

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
16/12/2019

Kde se koncentruje nejvíce turistů v České republice? To si můžete předčíst v článku Tomáše Vocelky, který za svou reportáž z Adršpachu získal druhé místo v kategorii Reportáž.

Foto: Tomáš Vocelka

„Fotky z turisty naprosto ucpaného Adršpachu vznikly především díky mé kolegyni Magdaleně Daňkové z Aktuálně.cz, která se během turistické sezony zaměřila na fenomén takzvaného overtourismu. Snímky vznikly jako doprovod k její reportáži.

Společně jsme vyrazili do Adršpachu 15. srpna, tedy v den, kdy byl v Polsku státní svátek a v obou zemích byly navíc v plném proudu letní prázdniny. Už jen dostat se k Adršpašsko-Teplickým skalám byl problém, parkoviště byla přeplněná a policie uzavřela přístupové silnice. Posledních pár kilometrů jsme tedy jeli vlakem z Teplic nad Metují.

Čekal jsem, že mezi Adršpašskými skalami bude nával, ale množství lidí mě přesto překvapilo. Soutěsky se ucpávaly, po úzkých stezkách proudily souvislé zástupy lidí. Když jste chtěli jít proti hlavnímu proudu návštěvníků, v podstatě to nešlo. Všude byly zástupy a fronty.

Při fotografování jsem používal dva fotoaparáty, jeden fullframe s širokoúhlým objektivem a jeden menší (se snímačem micro 4/3), na kterém jsem měl nasazený teleobjektiv. Kromě fotografování jsem také točil krátké reportážní video.“

Tomáš Vocelka

Narodil se v roce 1965 v Krnově, kde také začal během studia na místním gymnáziu fotit. V té době ho velmi ovlivnila setkání s významným českým fotodokumentaristou Gustavem Aulehlou. V roce 1990 byl jako fotograf a později jako fotografující redaktor u zrodu nezávislých zpravodajských týdeníků Region, které se na severu Moravy postupně dostaly až k prodanému nákladu 100 tisíc kusů týdně. Později přestoupil do celostátní redakce MF DNES, kde více než 12 let pracoval ve funkci hlavního editora a fotografování se věnoval jen jako svému hobby. Nyní působí jako volný fotograf a jako novinář připravuje rubriku Foto na webu Aktuálně.cz

string(1) "1"