Výstava nejlepších světových novinářských snímků se po dvouleté přestávce opět vrací do Prahy

6/06/2019

Společnost Czech Photo, která organizuje soutěže Czech Press Photo a Czech Nature Photo, přiváží do Prahy světovou výstavu reportážních fotografií World Press Photo. Vítězné fotografie a příběhy reflektují nejdůležitější události roku 2018. Výstava aktuálního ročníku začíná 6. června na Staroměstské radnici. Vernisáže se poprvé v historii výstavy v České republice zúčastní absolutní vítěz soutěže – držitel titulu Picture of the Year John Moore z agentury Getty Images. Celkem bude v prostorách Staroměstské radnice vystaveno 156 snímků. O finální řešení expozice se postarala kurátorka World Press Photo Suzan van den Berg.

Snímek malé Yanely amerického fotografa Johna Moora zafungoval jako symbol migrační krize mezi Severní a Jižní Amerikou. Fotografie se stala velmi rychle virální a obletěla celosvětové deníky a internetové servery. Právě tato fotografie vyvolala masové veřejné protesty, které vedly ke zrušení „nulové tolerance“ Donalda Trumpa. Snímek se bezpochyby zařadí mezi ikonické novinářské fotografie.

V kategorii Sport se již podruhé umístil český fotograf Michael Hanke se sérii „Nikdy ho neviděli brečet“, která vypráví příběh handicapovaného sportovce Zdeňka Šafránka. Hanke dokumentuje život sportovce, který po úrazu v roce 2003 zůstal upoután na invalidní vozík. Přesto se stal jedním z našich nejúspěšnějších sportovců, hraje sledge hokej, byl českým šampionem v paraboxu a reprezentuje Českou republiku v handbiku.

Kolekci vybraných fotografií doplní Cena Prahy, která představí tvorbu fotografa Chrise McGratha, který v soutěži získal prvenství v kategorii Aktualita. Fotograf zachytil tlačící se novináře, kteří lačnili po vyjádření ohledně zmizení novináře Džamála Chášukdžího.

Chris McGrath začal svou fotografickou kariéru v regionálních novinách v Queenslandu v Austrálii. Po absolvování vysoké školy nastoupil do Getty Images jako fotograf do pobočky v Sydney. Mimo jiné dokumentoval například tsunami v jihovýchodní Asii, bitvu o Mosul, následky tajfunu Haiyan, volbu Baracka Obamy, boj proti IS v Sýrii. Jeho práce se pravidelně objevují ve významných novinách, zpravodajských časopisech a internetových stránkách po celém světě. V roce 2015 se přestěhoval do kanceláře Getty Images Istanbul, kde zastřešuje Turecko a Blízký východ.

Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2018 se do soutěže přihlásilo celkem 4738 fotografů z celého světa. Společně předložili porotě 78 801 snímků. Výstava zahájila svoji pouť po světě slavnostním ceremoniálem 13. dubna v amsterodamském kostele Nieuwe Kerk. Do konce roku ji mohou vidět návštěvníci ve více než stovce měst 45 zemí světa.

Generálním partnerem výstavy je developerská společnost Trigema.

Mediálními partnery World Press Photo jsou Český rozhlas 1 Radiožurnál, Forbes, Reflex.

Výstava bude otevřena od 6. června do 30. června na Staroměstské radnici každý den od 10.00 do 19.00 hodin. Základní vstupné činí 150 a snížené 80 korun. V průběhu výstavy se budou konat doprovodné akce.

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations – Anna Vacková +420 777 093 690, vackova@czechpressphoto.cz

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .pdf

Úvodní foto: Oleg Homola

string(1) "0"