Foto měsíce března

Foto měsíce března

Fotografie měsíce

a další příběhy fotografií najdete na našem blogu:

PŘEJÍT NA BLOG

Foto Měsíce
23/04/2019

Fotem měsíce března se stala fotografie Donalda Trumpa od Romana Vondrouše z agentury ČTK. Jak vznikla fotografie z Bílého domu, vám popíše sám autor.

Fotografie března Czech Photo

Roman Vondrouš, ČTK

„Fotografie vznikla při pracovní cestě českého premiéra Andreje Babiše po Spojených státech, která ve Washingtonu vyvrcholila setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. A právě odtud pochází i tento snímek. Fotografovat v Bílém domě se nepoštěstí každý den, a tak se musím přiznat, že jsem cítil jistou nervozitu, jak celá akce dopadne.

Prostředí to pro mě bylo neznámé, proto jsem si předem hledal na internetu fotografie z jiných státnických návštěv. Profesní zkušenosti mi ale napovídaly, že všechno bude beztak trochu jinak. To se vlastně také vyplnilo. Mylně jsem doufal, že nás „na place“ při focení bude jen několik. Vždyť, koho by v Americe zajímala návštěva premiéra z Česka? Z omylu jsem byl vyveden hned ve chvíli, kdy se nás na malém místě tísnilo několik desítek fotografů, kameramanů a novinářů.

Po tradiční „strkanici“, kterou moc dobře znám v různých intenzitách i od nás, jsem instinktivně zaujal fotopozici a vyčkával příjezdu limuzíny. Vystoupil z ní premiér Babiš s manželkou Monikou. V tom momentu jsem mezi stále pootevřenými dveřmi auta uviděl i Donalda Trumpa, který jen před pár vteřinami vyšel z Bílého domu, aby se s návštěvou přivítal.

Začal boj o čas. Jakmile jsem si uvědomil, že je to skutečně on, zaostřil jsem a okamžitě zhotovil sekvenci čtyř rychlých záběrů, než se dveře u auta definitivně zavřely.

Moc dobře jsem věděl, že nejde jen o pouhý všední záběr, který se povede udělat na počkání. Navíc s pocitem, že se jedná o jednoho z nejsledovanějších státníků světa...

O to víc jsem pak s velkou zvědavostí a napětím listoval na displeji fotoaparátu, jestli v něm najdu alespoň jedno ostré políčko. Našel. Mé počáteční obavy, že si nezvolím vhodné místo, se nenaplnily. Ale jak moc dobře kolegové fotoreportéři vědí, při takové situaci musíte mít i notnou dávku štěstí. Jsem rád, že sem si ji vybral právě v Bílém domě.

Roman Vondrouš

Roman Vondrouš se narodil v roce 1975 v Pardubicích, absolvoval magisterský program Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Nyní na stejné univerzitě pokračuje jako doktorand. Pracuje již řadu let jako fotoreportér České tiskové kanceláře. Je laureátem první ceny v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport a několikanásobným držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo."

www.romanvondrous.cz

string(1) "1"