Zlatý fond Národního muzea fotografie představuje to nejlepší z české fotografie perspektivou fotografů samotných

2/04/2019

(Praha 1.4.2019) Více než dvě stovky předních českých autorů sdružuje Zlatý fond Národního muzea fotografie. Všichni členové unikátní sbírky Zlatého fondu věnovali na začátku milénia jednu fotografii reprezentující jejich tvorbu. Výstava Zlatý Fond Národního muzea fotografie – výběr I, která se uskuteční v galerii Czech Photo Centre ve dnech 11. dubna až 12. května, zahájí sérii výstav této sbírky.

Nabízíme jedinečnou možnost poznat tvorbu autorů v jiném světle, jejich vlastní perspektivou. Galerie Czech Photo Centre představí v první vlně fotografie 74 fotografek a fotografů. Mezi vystavenými jsou například díla Vladimíra Birguse, Gábiny Fárové, Jaroslava Kučery, Roberta Vana, Dagmar Hochové, Karla Cudlína, Marie Kudasové a mnoha dalších.

Před začátkem výstavy dojde k uložení fotografií Zlatého fondu v prostorách moderního archivu Czech Photo Centre. Poté bude instituce navazovat na původní myšlenku uchování dědictví fotografie pro budoucí generace. Proto otevíráme Zlatý fond II, který pokračuje ve stejné filozofii. Czech Photo společně s Národním muzeem fotografie (NMF) bude oslovovat aktivní profesionální fotografy, aby se stali součástí této nové unikátní sbírky. Naším cílem není fotografie zakonzervovat a nechat ležet hluboko v archivu, ale naopak opakovaně představovat kolekci nebo její části co nejširší veřejnosti.

Instituce NMF se v roce 2016 spojila díky společným zájmům s Czech Photo. Projekt NMF působil jako jediná instituce v České republice, která se má zabývat výhradně záchranou kulturního dědictví fotografie. Autorem projektu první sbírky fotografií, nazvané Zlatý fond NMF (ZF NMF), je Ivo Gil. Na její realizaci se podíleli Tomáš Dvořák a Jaroslav Prokop.

„Idea projektu předpokládala, že každý z oslovených autorů věnuje jednu originální výstavní zvětšeninu ve sbírkové kvalitě. Fotografie budou jednotně adjustovány do rámů 70 × 100 cm a stanou se trvalým exponátem výstavní kolekce. Vytvoření sbírky bylo rozděleno na tři etapy. V první etapě v roce 2002 bylo osloveno více než sto padesát tuzemských a dvacet pět autorů žijících v zahraničí. K první uzávěrce v roce 2002 darovalo své fotografie téměř devadesát fotografů. Ve druhé etapě, která proběhla v roce 2003, darovalo své fotografie čtyřicet dva fotografů a v poslední etapě v roce 2004 pak devadesát jedna fotografů,“ popisuje zakladatel Ivo Gil.

Soubor darovaných fotografií je velmi různorodý jak žánrově, tak svou datací. Je kolekcí 220 přístupů, 220 názorů, 220 fotografů.

Výstava bude otevřena od 11. dubna do 12. května každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.

Kontakty a další informace: www.czechphoto.org

Public relations – Anna Vacková +420 777 093 690, vackova@czechpressphoto.cz

Hlavní partneři: Trigema, ProCeram, Olympus

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx

string(1) "1"