Komunitní centrum je on-line!

On-line fotokurz s Danem Maternou: 4. Díl

20/05/2020

V době karantény nás mnoho účastníků komunitního centra kontaktovalo, že jim chybí setkávání s lektory v galerii Czech Photo Centre. Proto jsme si připravili krátké povídání ( 4 dílnou minisérii fotokurzu pro začátečníky) s Danem Maternou o úplných základech fotografie. Cílem je propojení našich účastníků komunitního centra s profesionálním fotografem. Samotní účastníci mohou v určenou dobu konzultovat své individuální dotazy přímo s lektorem. Kurz je zaměřen hlavně na základní technické aspekty fotografování. V předcházejícím dílu jsme si vysvětlili základní nastavení fotoaparátu. Umíme nastavit fotoaparát, víme, jak vypadá správná kompozice, pracujeme se světlem. To znamená, že je velká pravděpodobnost, že pořídíme nějakou fotografii, která by mohla být dobrá. Co s ní dál? Dostáváme se k postprodukci a pojmům: výřez, kontrast, jas, složitější úpravy - vrstvy, převedení do černobílé. Můžete použít Photoshop nebo bezplatnou variantu Zoner. Jak fotografie uchovávat, aby jste měli dokonalý archiv? Přejeme příjemnou podívanou.

Milí účastníci komunitního centra,
stále jsme v nouzovém stavu, který nám způsobil koronavirus, ale nezahálíme. Když se s vámi nemůžeme potkávat osobně, přinášíme fotografii k vám domů. Komunitní centrum Czech Photo si pro vás nově připravilo čtyřdílný fotokurz Základy fotografie s profesionálním fotografem Danem Maternou (MAFRA, a.s.). V úvodním díle vás Dan Materna seznámí se svou profesí profesionálního fotografa a pak budou následovat díly o základech techniky, kompozici a zpracování fotografií. Samozřejmě vám autor bude k dispozici pro vaše dotazy. Tak neváhejte a seznamte se s Danem Maternou a jeho tvorbou!

Pokud se chcete na kurzy přihlásit, prosíme vás o registraci na cp@czechphoto.org . Kurzy jsou ZDARMA.

Po ukončení každé lekce vám Dan Materna bude k dispozici každé úterý od 17:00 do 18:00 (28. 4., 5. 5., 12. 5., 19. 5.) na e-mailu danmaterna@email.cz VAŠE DOTAZY BUDE ZODPOVÍDAT VŽDY DO DALŠÍHO DÍLU.

Základy fotografie s Danem Maternou

1. díl: Jak to vidí Dan Materna 28. 4. 2020 17:00 – 18:00

Dan Materna je lektorem našeho komunitního centra od jeho založení. Většina agenturní fotografické práce Dana Materny směřuje k novinám, magazínům a zpravodajským webům. Fotografuje především lidi: portréty osobností, politické, kulturní a společenské události, také sport. Je držitelem řady ocenění v soutěži Czech Press Photo, včetně Fotografie roku 2007. Zároveň chce přinášet "hezké obrázky", vidět svět pozitivně. Fotografuje naši zemi z letadla. „Svět z výšky je jiný, objevný. Dlouhodobě se věnuje i fotografování volně žijících zvířat. Často pořizuje snímky svých psů, zlatých retrieverů. Přestože ze všech těchto oblastí již vydal obrazové publikace, pokračuje dál a hledá v práci nové p

řístupy. Získal také několik ocenění Foto měsíce a to poslední je za fotografii prvních českých občanů dopravených z Číny do nemocnice Na Bulovce, kde museli být 14 dní v karanténě – i o této fotografii bude ve videu hovořit.

2. díl: Základy techniky 5. 5. 2020 17:00 – 18:00

Ve druhém díle nám Dan Materna popíše základy, které by měl znát každý fotograf. Dozvíte se:

Jaké základní vybavení by měl fotograf mít.
Nastavení fotoaparátu. Které základní veličiny výsledný obraz ovlivňují: ISO, čas a clona.
Principy fotografování v exteriéru a interiéru.
Druhy objektivů apod.

Fotíte raději mobilem? Nevadí, i tak vám může kurz pomoci dosáhnout skvělých fotografií.

3. díl: Kompozice aneb jak udělat dobrý snímek 12. 5. 2020 17:00 – 18:00

V předcházejícím dílu jsme si vysvětlili základní nastavení fotoaparátu. Tak předpokládejme, že je to všem jasné a pojďme dále. Máme fotografovaný objekt, zvládáme náš fotoaparát. Jaké další aspekty jsou pro fotografii důležité. Na co se první zaměřit? Jak fotografický objekt zakomponovat do hledáčku? Jsme u kompozice.

A jak využít světlo?

Nejoblíbenější je pro každého nejspíš fotografování venku, ale občas nám to situace nedovolí a musíme viužít umělého osvětlení. Jak docílit toho, abychom náš objekt nasvítili co nejlépe?

4. díl: Jak fotografie zpracovat a uchovat? 19. 5. 2020 17:00 – 18:00

Umíme nastavit fotoaparát, víme, jak vypadá správná kompozice, pracujeme se světlem. To znamená, že je velká pravděpodobnost, že pořídíme nějakou fotografii, která by mohla být dobrá. Co s ní dál? Dostáváme se k postprodukci a pojmům: výřez, kontrast, jas, složitější úpravy - vrstvy, převedení do černobílé. Můžete použít Photoshop nebo bezplatnou variantu Zoner.

Jak fotografie uchovávat, aby jste měli dokonalý archiv?

Přejeme příjemnou podívanou.

NULL