Komunitní centrum je on-line!

On-line fotokurz s Danem Maternou: 3. Díl

12/05/2020

V době karantény nás mnoho účastníků komunitního centra kontaktovalo, že jim chybí setkávání s lektory v galerii Czech Photo Centre. Proto jsme si připravili krátké povídání ( 4 dílnou minisérii fotokurzu pro začátečníky) s Danem Maternou o úplných základech fotografie. Cílem je propojení našich účastníků komunitního centra s profesionálním fotografem. Samotní účastníci mohou v určenou dobu konzultovat své individuální dotazy přímo s lektorem. Kurz je zaměřen hlavně na základní technické aspekty fotografování. V předcházejícím dílu jsme si vysvětlili základní nastavení fotoaparátu. Tak předpokládejme, že je to všem jasné a pojďme dále. Máme fotografovaný objekt, zvládáme náš fotoaparát. Jaké další aspekty jsou pro fotografii důležité. Na co se první zaměřit? Jak fotografický objekt zakomponovat do hledáčku? Jsme u kompozice. A jak využít světlo? Nejoblíbenější je pro každého nejspíš fotografování venku, ale občas nám to situace nedovolí a musíme viužít umělého osvětlení. Jak docílit toho, abychom náš objekt nasvítili co nejlépe? Fotíte raději mobilem? Nevadí, i tak vám může kurz pomoci dosáhnout skvělých fotografií. Chcete se na kurz přihlásit a dostávat odkazy na další videa, která budou vycházet pravidelně každý týden? Napište nám na cp@czechphoto.org.

Milí účastníci komunitního centra,
stále jsme v nouzovém stavu, který nám způsobil koronavirus, ale nezahálíme. Když se s vámi nemůžeme potkávat osobně, přinášíme fotografii k vám domů. Komunitní centrum Czech Photo si pro vás nově připravilo čtyřdílný fotokurz Základy fotografie s profesionálním fotografem Danem Maternou (MAFRA, a.s.). V úvodním díle vás Dan Materna seznámí se svou profesí profesionálního fotografa a pak budou následovat díly o základech techniky, kompozici a zpracování fotografií. Samozřejmě vám autor bude k dispozici pro vaše dotazy. Tak neváhejte a seznamte se s Danem Maternou a jeho tvorbou!

Pokud se chcete na kurzy přihlásit, prosíme vás o registraci na cp@czechphoto.org . Kurzy jsou ZDARMA.

Po ukončení každé lekce vám Dan Materna bude k dispozici každé úterý od 17:00 do 18:00 (28. 4., 5. 5., 12. 5., 19. 5.) na e-mailu danmaterna@email.cz VAŠE DOTAZY BUDE ZODPOVÍDAT VŽDY DO DALŠÍHO DÍLU.

Základy fotografie s Danem Maternou

1. díl: Jak to vidí Dan Materna 28. 4. 2020 17:00 – 18:00

Dan Materna je lektorem našeho komunitního centra od jeho založení. Většina agenturní fotografické práce Dana Materny směřuje k novinám, magazínům a zpravodajským webům. Fotografuje především lidi: portréty osobností, politické, kulturní a společenské události, také sport. Je držitelem řady ocenění v soutěži Czech Press Photo, včetně Fotografie roku 2007. Zároveň chce přinášet "hezké obrázky", vidět svět pozitivně. Fotografuje naši zemi z letadla. „Svět z výšky je jiný, objevný. Dlouhodobě se věnuje i fotografování volně žijících zvířat. Často pořizuje snímky svých psů, zlatých retrieverů. Přestože ze všech těchto oblastí již vydal obrazové publikace, pokračuje dál a hledá v práci nové p

řístupy. Získal také několik ocenění Foto měsíce a to poslední je za fotografii prvních českých občanů dopravených z Číny do nemocnice Na Bulovce, kde museli být 14 dní v karanténě – i o této fotografii bude ve videu hovořit.

2. díl: Základy techniky 5. 5. 2020 17:00 – 18:00

Ve druhém díle nám Dan Materna popíše základy, které by měl znát každý fotograf. Dozvíte se:

Jaké základní vybavení by měl fotograf mít.
Nastavení fotoaparátu. Které základní veličiny výsledný obraz ovlivňují: ISO, čas a clona.
Principy fotografování v exteriéru a interiéru.
Druhy objektivů apod.

Fotíte raději mobilem? Nevadí, i tak vám může kurz pomoci dosáhnout skvělých fotografií.

3. díl: Kompozice aneb jak udělat dobrý snímek 12. 5. 2020 17:00 – 18:00

V předcházejícím dílu jsme si vysvětlili základní nastavení fotoaparátu. Tak předpokládejme, že je to všem jasné a pojďme dále. Máme fotografovaný objekt, zvládáme náš fotoaparát. Jaké další aspekty jsou pro fotografii důležité. Na co se první zaměřit? Jak fotografický objekt zakomponovat do hledáčku? Jsme u kompozice.

A jak využít světlo?

Nejoblíbenější je pro každého nejspíš fotografování venku, ale občas nám to situace nedovolí a musíme viužít umělého osvětlení. Jak docílit toho, abychom náš objekt nasvítili co nejlépe?

4. díl: Jak fotografie zpracovat a uchovat? 19. 5. 2020 17:00 – 18:00

Umíme nastavit fotoaparát, víme, jak vypadá správná kompozice, pracujeme se světlem. To znamená, že je velká pravděpodobnost, že pořídíme nějakou fotografii, která by mohla být dobrá. Co s ní dál? Dostáváme se k postprodukci a pojmům: výřez, kontrast, jas, složitější úpravy - vrstvy, převedení do černobílé. Můžete použít Photoshop nebo bezplatnou variantu Zoner.

Jak fotografie uchovávat, aby jste měli dokonalý archiv?

Přejeme příjemnou podívanou.

NULL