




Noční kobylka
Noční tábor stopařů goril v chráněném území Dzanga-Sangha, Středoafrická republika. V popředí jedna noční návštěvnice.
Autor: Vít Lukáš
Příliš velká kořist
Štika obecná v okamžiku útoku na okouna říčního. S poněkud velkým úlovkem si nedokázala dlouhou dobu poradit. Nevíme, jak celá událost dopadla, po 80ti minutách bez nějakého posunu mi došel vzduch a musel jsem ponechat příběh s otevřeným koncem…
Autor: Viktor Vrbovský
Kachní jezero
Ráda jezdím fotit, relaxovat a i vykoupat se k rybníku, kde žije spousta kachen. Nabídnou mi vždy tolik krásných pohledů.
Autor: Iva Dufková
Zimní tvary (1. místo Cena DJI)
Vypadají exoticky. Ale nejsou. Pouze v zimě lze v naší krajině vidět útvary, které vytváří tající led… jen si musíte zajistit nadhled. Dron Phantom 4 Pro, jezero Poděbrady, Olomoucko
Autor: Martin Mecnarowski
Neprostupný (2. místo - Rostliny a houby (volně rostoucí))
Fotografie byla pořízena v CHKO Lužické hory v lednu 2019. Je to jediná má vložená fotografie, která vznikla bez toho, aby byla dopředu plánovaná. Na procházce mě zaujal tento pohled, zvláště pak kontrast zasněžených stromů a bukového listí. Fotografie byla pořízena 35mm objektivem a bez stativu. Byl proveden následný ořez do formátu 16:9.
Autor: Michaela Vinterová
Zamrzlý vodopád (1. místo - Krajina)
Zamrzlý vodopád byl těžce přístupný vzhledem k celkové námraze. Fotografie zabírá úhel 180°, aby byla vidět celá jeskyně s vodopádem.
Autor: Jiří Benda
Milford Sound (3. místo - Krajina)
Aneb zvuky Nového Zélandu
Autor: Josef Mandinec
Dokonalá bouře (2. místo - Krajina)
Bouře v severním Atlantiku patří k těm největším na světě. Obrovské vlny a vítr bičují pobřeží u západního Irska.
Autor: George Karbus
V korunách stromů (3. místo - Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící))
Stromová užovka Leptophis ahaetulla se živí převážně žábami a jejich vajíčky, ale také ještěry, malými ptáky, hmyzem atp.
Autor: Vít Lukáš
V srdci přírody (2. místo - Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící))
Spiny glass frog, žabka schovaná v listu rostliny
Autor: Barbora Polívková
Diamond Python (Morelia spilota mcdowelli) (1. místo - Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící))
Krajta kobercová je už domorodcem po celé Austrálii, má 7 poddruhů. Tuto krajtu jsem vyfotil na cestě do Iron Range na severu Austrálie. Jedná se o druh M. s. mcdowelli.
Autor: Jiří Herout
Chechtavá akrobacie (1. místo - Příroda v Praze)
Fotografie byla pořízena v Praze na náplavce blízko železničního mostu v jednu únorovou neděli, kdy se dvě kamarádky fotografky rozhodly, že spolu stráví hezký den. Kromě klasického fotografického vybavení jsme s sebou tahaly ještě pět kilo zeleniny, abychom tento den zpříjemnily i pražské létající fauně. Zjistili jsme, že labutě nepohrdnou ničím, holubům nejvíce chutná hrách a rackové zeleninu drze vyplivují, ale za kousek suchého chleba vám předvedou dokonalou chechtavou akrobacii.
Autor: Miroslava Žůrková Ondrášová
Mlhavý prosinec u Karlova mostu (2. místo - Příroda v Praze)
Místo sněhu, který by každý z nás v zimě a v prosinci očekával, byla 20. prosince 2019 v Praze mlha, která se opravdu dala krájet…
Autor: Richard Horák
Kukuk (2. místo - Ptáci)
Fotografie vznikla v údolí, kam už nedopadaly sluneční paprsky. Pravidelně jsem tuto dutinu obcházel a jedno ráno se v otvoru ukázala. Ten den jsem přesně věděl, co budu dělat večer. Vykoukla na pár sekund a komínem uletěla pryč.
Autor: Patrik Rolín
Posel jara (1. místo - Rostliny a houby (volně rostoucí))
Koniklec velkokvětý je jasným symbolem, že jaro je tady. Nízké ranní teploty často dokážou vykouzlit nádhernou rosu.
Autor: Jan Stria
Na ranní procházce (3. místo - Savci (volně rostoucí))
Lemuři kata ráno seskočí ze stromů, kde strávili noc, a vydají se hledat potravu. V suchém trnitém lese na jihu Madagaskaru plném chobotnicových stromů to nemají jednoduché. Jejich dlouhé ocasy jsou často vztyčené a viditelné z velké dálky.
Autor: Zuzana a Matej Dolinay
První krůčky (2. místo - Savci (volně rostoucí))
Slůňata, která se narodí v období sucha, mají první krůčky hodně těžké. Musejí se držet za rodiči a spoléhat na své, ještě velmi slabé nohy, aby je unesly při dlouhých cestách za potravou. Slon africký – Loxodonta africana – African Bush Elephant
Autor: Martin Pelánek
Ve stínu (1. místo - Savci (volně rostoucí), Fotografie roku)
Puma fotografovaná na východní straně kopce, těsně před západem slunce v národním parku Torres del Paine, Chile
Autor: Petr Slavík
Mufloní říje (3. místo - Příroda v Praze)
Říje muflonů žijících v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze. Říjen–listopad 2019
Autor: Dan Materna
Vlk arktický – Canis lupus arctos (2. místo - Zvířata v lidské péči)
„Winter is coming.“ Fotografie ze zoo Brno
Autor: Matyáš Slavík
Czech Nature Photo představuje nejlepší snímky přírody fotografů z České republiky a Slovenska. Cílem soutěže je ukázat přírodu celého světa tak, jak ji vidí naši fotografové. Dále také soutěž pomáhá vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody a pomocí fotografií představovat unikátní svět zvířat.
Ve čtvrtém ročníku se soutěžilo v jedenácti kategoriích, z čehož tři byly vyhlášeny nově. Do soutěže fotografů přírody se přihlásilo 229 autorů z České republiky a Slovenska.
„Když jedete fotit kočku na druhý konec světa, je to vždy trochu, vlastně spíš hodně, sázka do loterie. Ony totiž příliš nespolupracují. Když jsem vloni vedl expedici za pumou do chilského národního parku Torres del Paine, věřil jsem, že tu nádhernou kočku uvidíme. Štěstí a um našeho stopaře stály na naší straně. Věděli jsme o mladé samici nahoře v kopci, ale neměla příliš touhu pózovat. Až těsně před západem slunce na okamžik zvedla hlavu v protisvětle. Byla to klidná, tichá chvíle, kdy končí den. Snad se mi z té atmosféry povedlo trochu zachytit.“ popisuje vznik Fotografie roku Petr Slavík.
Obsah výstavy: fotografie v rozměrech 50x60 cm, 100x70 cm. Je možné si zapůjčít i rámy.