Dan Materna - Česko z letadla

Kontaktujte nás

Česko z letadla

Fotograf Dan Materna pracuje ve vydavatelství MAFRA, kde se kromě běžné redakční práce – reportáže, portréty, sport - věnuje fotografování přírody a více než 12 let fotografuje Českou republiku z letadla. Fotografuje "krásné" Česko – Šumavu, Krkonoše, rybníky a jezera. Hlavně hledá nové pohledy na Česko, civilizační proměny: satelitní města, žluté řepkové pole nebo třeba kůrovcovou kalamitu.

"Většina souborů samozřejmě vzniká cíleně. Vymyslím si téma, po domluvě s pilotem uděláme letový plán a když je vhodné počasí, obletíme jednotlivá vytipovaná místa. Během přeletu samozřejmě vyhlížím z okna a hledám nové motivy. Část snímků tak vznikne vlastně náhodou, třeba moje oblíbená fotografie louky za domem, která je posetá novými bazény čekajícími na své kupce. Nazývám ji "sklad bazénů". Nebo nedávno při návratu z fotografování kůrovcové kalamity v okolí přehrady Orlík jsem u Prahy objevil nákladními auty výtvarně rozježděné stavební parcely. Jak ten motiv spatřím, hned křičím do mikroportu sluchátek na pilota, ať mi udělá okruh", popisuje své fotografie Dan Materna.

Fotografie byly snímány z mnoha typů letadel, většina vznikla ve spolupráci s pilotem Miroslavem Kovářem a z jeho letadel L200 Morava.

Dan Materna se o fotografování začal zajímat již na základní škole. Vystudoval obor fotografie na SPŠ Grafické v Praze. Patří k nejlepším českým fotožurnalistům. Fotografuje pro periodika MF Dnes, Lidové noviny, Téma ve vydavatelství MAFRA.

Fotografie Dana Materny obdržely mnoho ocenění, včetně Fotografie roku v soutěži Czech Press Photo. V roce 2007 převzal z rukou prezidenta republiky hlavní cenu Křišťálové oko v soutěži Czech Press Photo s titulem FOTOGRAFIE ROKU 2007 za snímek Exekuce dítěte.

Dan Materna je autorem obrazových publikací Tajemství českého lesa /2009/, Já, zlatý retrívr /2013/, Rok s retrívrem /2017/, Česko z letadla /2015/.

Obsah výstavy: formáty 50 x 60 cm (38 ks) a 100 x 70 cm (45ks)