Koronavirus 9x9

Koronavirus 9x9

Prožíváme naprosto výjimečnou dobu. Koronavirová epidemie zasáhla i Českou republiku. Samozřejmě je to i velká fotografická výzva. Oslovili jsme 9 fotografů, každý připravil soubor 9 fotografií. Protože jsou galerie, včetně té naší, zavřené, připravili jsme Vám webovou výstavu. Podívejte se na 9x9=81 snímků od fotografů: Lukáš Bíba (Economia a. s.), Ondřej Deml (ČTK), Martin Divíšek (EPA), Petr David Josek (AP), Dan Materna (MAFRA a.s.), David Neff (MAFRA a.s.), Michal Růžička (MAFRA a.s.), Michal Sváček (MAFRA a.s.) a Roman Vondrouš (ČTK).

Lukáš Bíba, Economia a. s.

Fanoušek skupiny U2 a lezec, který od dětství ani nefotil, ani netoužil být fotografem. Ještě na rumburském gymnáziu chtěl učit geografii. Po studiích na Přírodovědecké fakultě UK ale potkal po koncertě U2 své budoucí kolegy a tím začala jeho profesní kariéra v médiích. Působil v redakcích iDNES.cz, MF DNES a nyní již několik let pracuje ve vydavatelství Economia. Spolupracuje s projektem Creative Mornings a organizací Člověk v tísni, pro kterou fotí filmový festival Jeden svět. Je aktivní uživatel twitteru a instagramu.

Ondřej Deml, ČTK

Narozen 5. 11. 1995 v Praze. Po absolvování gymnázia studuje na Univerzitě Karlově politologii a mezinárodní vztahy. Fotografuje od roku 2005, přičemž posledních 7 let se věnuje převážně reportážní fotografii. Od roku 2016 je fotoreportérem České tiskové kanceláře (ČTK).

Martin Divíšek, EPA

Martin Divíšek se narodil v květnu roku 1985. Po studiu na Střední škole sdělovací techniky a studiu na VOŠ publicistiky nastoupil do deníku Šíp, odkud po roce přešel do nově vznikajícího fotooddělení centrální redakce Deníku. Po mnoho let spolupracuje s Baletem Národního divadla a od roku 2017 i s mezinárodní zpravodajskou fotoagenturou European Pressphoto Agency (EPA) a v červnu roku 2019 se stal jejím fotografem pro oblast České republiky a Slovenska.

Petr David Josek, AP

Petr David Josek pracuje pro Associated Press, pokryvá události České republiky a Slovenska. Fotografoval hlavní sportovní akce včetně pěti olympijských her, tři fotbalové mistrovství světa a mnoho dalších. Mimo jiné zachytil válečné konflikty v Iráku a východní Ukrajině, civilní nepokoje v Maďarsku, Turecku, Praze a mnoho dalších významných zpravodajských událostí. V Praze pracuje jako součást tzv. Cross-format týmu úzce spolupracujícího s textem a videem. V soutěži Czech Press Photo získal 15 ocenění.

Dan Materna, MAFRA a.s.

Většina agenturní fotografické práce Dana Materny směřuje k novinám, magazínům a zpravodajským webům. Fotografuje především lidi: portréty osobností, politické, kulturní a společenské události, také sport. Je držitelem řady ocenění v soutěži Czech Press Photo, včetně Fotografie roku. Zároveň chce přinášet "hezké obrázky", vidět svět pozitivně. Fotografuje naši zemi z letadla. Svět z výšky je jiný, objevný. Z letadla fotografuje přírodu, Šumavu, Brdy, Krkonoše a zároveň civilizaci, dopravu, města. Dlouhodobě se věnuje fotografování volně žijících zvířat. Jelení říje je každý podzim nejintenzivnější zážitek z dění v české přírodě. Často fotografuje své psy, zlaté retrievery. Přestože ze všech těchto oblastí již vydal obrazové publikace, pokračuji v této cestě dál.

David Neff, MAFRA a.s.

David Neff se narodil v roce 1970 v Praze. Fotografování se věnuje od dětství. Inspiroval ho jeho otec Ondřej Neff, který byl jeho prvním učitelem. Vystudoval Střední grafickou školu,obor užitá fotografie. Věnuje se jak ateliérové fotografii, tak především reportáži. Obdivuje Helmuta Newtona, Jamese Nachtweye a Alexe Webba. Živou fotografii vždy považoval za nejdůležitější a zároveň nejtěžší fotografické zaměření. S redakcí MF DNES začal spolupracovat krátce po revoluci a stálým redakčním fotografem se stal v roce 1991. Od začátku se zaměřil na válečnou fotografii. Pracoval ve válečných konfliktech v bývalé Jugoslávii, v Sovětském svazu a v posledních letech v Iráku a Afghánistánu. K jeho oblíbené a klidnější práci patří "pouliční fotografie" například na Kubě. Jinak samozřejmě fotografuje běžné domácí události pro potřeby MF DNES. Je držitelem mnoha cen v soutěži Czech Press Photo včetně hlavní ceny Fotografie roku.

Michal Růžička, MAFRA a.s.

Od roku 1990 je fotoreportérem deníku MF DNES. Fotografoval celou řadu významných světových událostí, jako např. válku v Jugoslávii, rozpad Sovětského svazu, po válce v Perském zálivu kurdský exodus, v r. 1994 fotografoval genocidu v africké Rwandě. A ze sportovních událostí MS ve fotbale – 1994 USA , 1998 Francie, 2006 Německo; EURO 1996 v Anglii, 2000 Holandsko, Belgie, 2004 Portugalsko, 2008 Švýcarsko, Rakousko. Olympijské hry – 2000 Sydney, 2002 Salt Lake City, 2004 Atény, 2006 Turín, 2008 Peking, 2010 Vancouver, 2012 Londýn, 2014 Soči, 2016 Rio a 2018 Pchjongčchang. Je držitelem celé řady ocenění z různých fotografických soutěží.

Michal Sváček, MAFRA a.s.

Michal Sváček se narodil v Táboře v roce 1974. Fotografuje od roku 1996. V roce 1998 nastoupil jako fotograf do jihočeské regionální přílohy MF DNES a od roku 2001 pracuje v pražské MF DNES. v současné době se věnuje sportovní a portrétní fotografii. Fotografoval fotografoval válku v Lybiji, konflikt v Iráku, je držitelem řady fotografických ocenění, od roku 2006 fotí pravidelně Olympijské hry například OH v Turíně, Pekingu, Vancouveru a Londýně.

Roman Vondrouš, ČTK

Roman Vondrouš se narodil v roce 1975 v Pardubicích, absolvoval magisterský program Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Nyní na stejné univerzitě pokračuje jako doktorand. Pracuje již řadu let jako fotoreportér České tiskové kanceláře. Je laureátem první ceny v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport a několikanásobným držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo.