Porota 2023

Petr Slavík – předseda poroty

Fotograf, cestovatel a dobrodruh narozený s láskou k divočině. Držitel mezinárodních ocenění v oblasti wildlife fotografie a titulu fotograf roku v soutěži Czech Nature Photo. Autor fotografických publikací Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautor knihy Divoká planeta. Tvůrce námětu a producent filmové trilogie Ve stopě predátora, kterou na televizní obrazovky uvedla stanice Prima Zoom. Organizátor a průvodce expedic do nejodlehlejších koutů divočiny. Ambasador fotografické značky Nikon pro Českou republiku.


Roberto García-Roa

Roberto García-Roa je fotograf zaměřující se na témata spojená s ochranou divoké přírody. Ve své práci se snaží nejen nabídnout umělecký pohled na to, co prožívá a z čeho se učí, ale také vytvořit atraktivní a silné spojení mezi společností a přírodou. Jeho fotografie byly oceněny v řadě prestižních soutěží a je pravidelným přispěvatelem časopisu Mètode a National Geographic Spain a také ambasadorem společnosti Canon.


Pavel Hubený

Pavel Hubený se profesně celý život věnuje ochraně přírody a životního prostředí. Od roku 2014 je ředitelem Správy Národního parku Šumava, když předtím dvacet let působil jako vedoucí CHKO Šumava. Jeho práce byla oceněna Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí, kterou získal jako teprve druhý Čech v její historii.


Petr Jan Juračka

Petr Jan Juračka je jeden ze současných předních fotografů přírodních věd. Jeho oborem jsou fotografie, které mnohdy ukazují nečekané příběhy a fenomény, kterým se Petr mj. věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec, ale taky jako prostý milovník dobrodružství a výzev, procestoval s fotografickou a filmařskou technikou značnou část Afriky, Asie, Grónska a střední Ameriky. Na svém kontě má již několik krátkých přírodovědných filmů a seriálů. Nejznámějším filmovým počinem, na kterém se podílel, byl film Who's Who in Mycology, poněkud nezvyklý hraný film režisérky Marie Dvořákové, který získal prestižního studentského Oscara v Las Vegas v roce 2017. Je autorem knih Ze života fotografa a Ostrovy Atlantiku. Svou práci má rád.


Igor Mikula

Celoživotní zájem o přírodu přivedl Igora Mikulu k fotografování divokých zvířat v nejrůznějších koutech naší planety. Když cestuje, nejčastěji míří do tropických deštných pralesů, ale se stejným zápalem se věnuje i obyvatelům české a slovenské přírody. Zaměřuje se na zachycení zvířat v kontextu jejich prostředí – ať už v nedotčené divočině nebo v oblastech, kde se naopak jejich životní prostor prolíná s tím lidským. Je držitelem několik cen z tuzemských i zahraničních fotografických soutěží, včetně vítězství v prestižní soutěž Australian Geographic Nature Photographer of the Year.